روز تجليل از«اسرا و مفقودين»

 

انسان های مؤمن با بصیرت هستند و شهدا ،اسرا و مفقودين ما با بصیرت ترین افراد جامعه بودند که توانستند فرق بین حق و باطل را تشخیص داده و موضع خود را تعیین کنند


انسان های مؤمن با بصیرت هستند و شهدا ،اسرا و مفقودين ما با بصیرت ترین افراد جامعه بودند که توانستند فرق بین حق و باطل را تشخیص داده و موضع خود را تعیین کنند. 

پایمردی اسرا در اسارت، بار دیگر نشانه پیروزی ایمان بر فکر و خون و اسارت بر شمشیر و قدرت بود.
اسراي سرافراز هشت سال دفاع مقدس، با پيروي از کاروان اسيران عاشورا، آزادگي آفريدند و دشمن رياکار را بيش از پيش رسوا ساختند، سال هاي اسارت، سال هاي وفاداري به ولايت و نماد سرسپردگي و عشق به امام خميني (ره) و پايمردي اسرا، نشانه پيروزي ايمان بر کفر و خون و اسارت بر شمشير و قدرت بود.
امام خميني (ره) در مورد ايستادگي و فدارکاري اسرا و مفقودين مي فرمايند: «بسم الله الرحمن الرحيم؛ انقلاب اسلامي ايران، دستاورد مبارزه خستگي ناپذير مردمي است که ايثارگرانه از جان و مال خود گذشتند که هشت سال دفاع مقدس، سند گرانبهاي اين فداکاري ها و از جان گذشتگي هاست. در اين دوران، سبک بالان عاشق، سوار بر توسن شرف و عزت به معراج خون تاختند و در همان حال، سينه هايي نيز در قفس بازداشت گاه هاي دشمن بعثي مي تپيد. آنان بهترين ساليان عمر خود را آنجا گذراندند تا نداي حق و حقانيت نواخته شود و نام ايران اسلامي در اوج درخشش بماند. اين دليرمردان سرفراز، با پيروي از کاروان اسيران عاشورا، در اسارت، آزادگي آفريدند و دشمن رياکار را بيش از پيش رسوا ساختند.»
 
جاودانگی نام اسرا در کلام رهبری
 
مقام معظم رهبری در تجلیل مقام اسیران جنگ تحمیلی می فرماید: «اسرای ما از آن کسانی هستند که نامشان در تاریخ انقلاب و ایران جاودانه خواهد ماند... . اینکه اسلام می فرماید: «وَ لِلّهِ الْعِزَّةُ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِلْمُوءْمِنینَ» یک وجه از عزت مؤمنین همین است. مؤمن در سخت ترین شرایط هم احساس می کند عزیز است و احساس ذلت نمی کند و خودش را نسبت به دشمن، خوار احساس نمی کند؛ چون اقتدار معنوی و درونی خودش را حفظ کرده است و از دست نداده است. عزیزان ما که در بند هستند، این اتکای به نفس و عزت نفس و قدرت درونی و داخلی را حفظ کردند و توانستند در همه شرایط، آن عزت و استحکام درونی و شخصیت و هویت مسلمانی خودشان را حفظ کنند و دشمن از اینکه بتواند آنها را ذلیل کند و درهم شکند و خردشان کند، ناتوان و عاجز شده است. ... رزمندگان عزیز فقط در میدان جنگ نبود که مثل شیر شجاعت نشان می دادند، بلکه در اسارت گاه هم همان شیران شجاع و قوی باقی ماندند.»
بايد اذعان داشت که سالهاى مجاهدت خاموش و دشوار آزادگان عزيز ما در اسارت گاههاى عراق از جمله‏ مقاطع فراموش نشدنى تاريخ پرشکوه ماست.
 
منابع: 
1.پایگاه اطلاع رسانی حوزه 
2.پايگاه جامع فرهنگي مذهبي شهيد آويني
3.پايگاه اطلاع رساني فرهنگ ايثار و شهادت

 _______________________________________

 ‌