ویژه برنامه های تلویزیون در ایام محرم
ویژه برنامه های تلویزیون در ایام محرم

هم زمان با فرا رسیدن ایام محرم و عزای سرور و سالار شهیدان، شبکه‌های سیما با توجه به محدودیت های ناشی از شیوع کرونا در کشور و خلاء تشکیل اجتماعات بزرگ حسینی، با تدارک برنامه‌های گسترده به «حسینه تلویزیون ایران» تبدیل می‌ شوند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، شورای معارف معاونت سیما با اعلام این خبر فهرست ویژه برنامه‌های محرم را به این شرح اعلام کرد:

شبکه یک سیما
پخش روزانه سخنرانی مذهبی، در قالب برنامه‌های حسینیه ایران با سخنرانی حجت الاسلام میر هاشم حسینی و سید حسین مومنی و پخش ویژه برنامه زنده و گفت و گو محور با حضور کارشناسان مذهبی در 13 قسمت «این شب ها» در ایام محرم از شبکه یک سیما روی آنتن می روند.
پخش مداحی‌های مختلف در سراسر کشور و هیئت های خانگی که از شبکه یک سیما نیز از دیگر تدارکات شبکه یک در این ایام است.
شبکه دو
شبکه دو برنامه‌های «تکیه خانه»،«کوی محبت»،«ذکر عاشورائیان»،«ناگفته‌ها»،«خانه‌ها و تکیه‌ها»،«مکث»،«شعر عاشورایی»،«آئینه خانه»و «بربال تعزیه» را تقدیم مخاطبان می‌کند.
پخش سخنرانی شیخ حسین انصاریان و شیخ مسعود عالی  و برنامه زنده «تکیه خانه» با برنامک های متنوعی از آیین‌های عزاداری از دیگر اقدامات شبکه دو در ایام محرم است.
«کوی محبت» برنامه ای زنده است که از کربلای معلی با موضوع ابعاد قیام عاشور پخش می‌شود.
«ذکر عاشورائیان» نیز با پخش مداحی مداحان بنام کشور و مداحان جوان در این ایام پخش می‌شود. «ناگفته‌ها »برنامه ای است با موضوع واکاوی ناگفته‌های تاریخ عاشورا که با محور معرفی اصحاب امام حسین (ع) روی آنتن می رود. «خانه‌ها و تکیه‌ها» با هدف معرفی و گفت و گو با خانواده‌هایی که سال ها مراسم روضه در منزل برپا می‌کردند، تقدیم مخاطبان می‌شود.
« مکث» برنامه گفت و گومحور این شبکه با موضوع محرم و  «شعر عاشوایی» برنامه دیگری است که با پخش گلچین اشعار شاعران آیینی در شب های شعر عاشورایی روی آنتن می روند.
«آئینه خانه» ویژه برنامه ای با کارشناسی حجت الاسلام مرادی و با حضور جوانان است که در محرم پخش می‌شود.
«بر بال تعزیه» با روایت قصه‌های عاشورا به زبان تعزیه نیز در ایام محرم برای نوجوانان روی آنتن می رود.
شبکه سه
«سمت خدا» برنامه ای گفت و گو محوری است که در شبکه سه سیما با بررسی مسائل روز روی آنتن می رود. «در آستان خورشید» نیز با  انعکاس مناسبت های مذهبی در عتبات عالیات پخش می‌شود.
«سخنرانی» حجت الاسلام رفیعی و برنامه ویژه «مخاطب خاص» که برنامه ای ترکیبی با حضور کارشناسان و مادحین است نیز از دیگر اقدامات شبکه سه در ایام محرم است.
شبکه چهار
«سوره» برنامه ای با رویکرد مذهبی و هنری به جنبه ادبی قیام عاشورا می‌پردازد.
«نغمه‌های عاشورایی» در هر قسمت به نغمه خوانی یکی از شهرها خواهد پرداخت و ویژه برنامه «سرگذشت» نیز با شرح کتاب امان سامانی توسط دکتر ساعد باقری تقدیم مخاطبان می‌شود.
ویژه برنامه «پرده عشاق» نیز با هدف بررسی مدایح و نوجه خوانی نوحه خوانان قدیمی  از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.
شبکه پنج
برنامه‌های «رضوان»،« عشق یعنی»،« تا نیایش»، «سوگواره» و «قصه کربلا» از جمله برنامه‌های شبکه پنج سیماست.
پخش «سخنرانی» حجت الااسلام پناهیان و «مداحی»حسین سازور و حسین امیر حسینی نیز از دیگر تدارکات این شبکه است.
شبکه قرآن
برنامه «رو به راه» ویژه معرفی سخنرانان و مداحان و «ضیافت حسینی(ع)» ویژه معرفی پیر غلامان و علمای اعلامی‌که خدمتی به ساحت حسینی(ع) نیز از برنامه‌های شبکه قرآن در ایام محرم به شمار می آیند.
«نگین ری» با هدف معرفی هیئت ها و پیشکسوتان منبری در تهران و شهرستان‌ها روی آنتن می رود.
«یاد خدا» نیز منعطف به موضوعات ایام محرم است که از شبکه قرآن روی آنتن می رود. «خوشبخت» نیز ویژه برنامه خانواده این شبکه است که با حال و هوای محرم پخش می‌شود.
بیانات آیت الله جوادی شکوفایی عقل در پرتو نهضت حسینی(ع) نیز از دیگر برنامه‌های ویژه ایام محرم در شبکه معارف سیماست.
شبکه مستند
«مستند هیئت» با هدف معرفی زندگی شخصی و اجتماعی وعاظ و مداحان مشهور،«صدای انقلاب» با پخش سخنان کوتاه علما درخصوص محرم و «نغمویه» با پخش نغمه‌های قدیمی‌بوشهری در باب روز عاشورا

 از شبکه مستند پخش می‌شوند.

شبکه کودک
«پاشو پاشو کوچولو» با موضوع محرم و پخش مداحی میثم مطیعی مداحی با حضور دانش آموزان امامزاده قاضی الصابر (ع) از برنامه‌های محرمی‌شبکه کودک به شمار می روند.

شبکه امید

پخش ویژه برنامه «مثل قاسم» از سه شهریور تا 13 شهریور، «هشتگ دوستی» با هدف نمایش فضای محرم از حرم حضرت معصومه یک ساعت قبل از اذان ظهر،  به توان خدا باهدف پاسخ به شبهات نوجوان، «دوم شخص مفرد» ادبیات عاشورایی و «دوربین امید» با پخش گزارش از هیئت های نوجوانان از اقدامات شبکه امید در روزهای محرم به شمار می آیند.

شبکه جام جم

«روز حسین» (ع)با کارشناسی آیت الله اختری و رمضانی و خاطرات ایرانیان خارج از کشور، «رواق» با گفت و گوی معرفتی فلسفه قیام عاشورا و  «آنچه خود داشت...» نیز ویژه برنامه هنر عاشورایی از برنامه‌های محرمی‌شبکه جام جم هستند.

پخش سخنرانی حجت الاسلام حسینی قمی از قم و مشهد نیز دیگر تدارک این شبکه در ایام محرم به شمار می آید.

تاریخ انتشار: شنبه 25 مرداد 1399