امروز بيش از هر زمان، نيازمند حفظ روحيه حماسي در كشور هستيم
رئيس رسانه ملي با تجليل از جايگاه مداحان و ذاكرين امام حسين(ع) در ايجاد شور و نشاط معنوي در جامعه گفت: مداحان با طيف گسترده اي از مردم در تعامل هستند و نقش آن ها درمقابله با تهاجم فرهنگي و ايجاد روحيه حماسي در مردم بي بديل است.

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي دكتر علي عسكري در آئين اختتاميه  پانزدهمين اجلاس پيرغلامان و خادمان حسيني، مداحي را كاري ارزشمند و اثرگذار بر روي مردم دانست و اظهار داشت: اگر اين كار با اخلاص انجام شود و تغيير در انسان ها ايجاد كند يك جهاد بزرگ است و كساني كه در اين زمينه فعاليت مي كنند رهروان في سبيل الله محسوب مي شوند.

 وي افزود: پراكندن معرفت و حكمت در جامعه از طريق مداحان ممكن است و مداحان مي توانند روح و قلب انسان ها را براي پذيرش حقيقت آماده كنند، بر اين اساس  شعر پرمعنا بيان مناسب و لحن زيبا مي تواند زمينه  اثرگذاري عميق بر روي مردمان را فراهم كند.

 رئيس رسانه ملي با اشاره به اينكه جوانان انقلابي و مداح كه رويش هاي فراواني از سوي آنان در كشورمان وجود دارد، از افتخارات ما هستند عنوان كرد: ما همگي به اخلاص پيرغلامان غبطه مي خوريم چرا كه  آنها عمر شريف شان را در راه خدمت به امام حسين(ع) صرف كردند و در اين مسير بايد پاي رويش هاي جديد عرصه مداحي به اجلاس پيرغلامان باز شود و در اين زمينه استعدادهاي زيادي وجود دارد.

  دكتر عسكري با بيان خدمات ارزشمند مداحان در دوره هاي مختلف قبل و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ،  ذاكران  اهل بيت را لشكريان خدا دانست و گفت: شما مي توانيد قلب و روح مخاطبان فراوان خودر ا حول نورانيت اهل بيت و اسلام جمع كنيد و تاريخ نشان مي دهد كه باوجود تلاش هاي رژيم ستمشاهي براي كمرنگ كردن اسلام ، حضور شما نقشي موثر در به نتيجه نرسيدن اين اقدام داشت. 

 وي افزود:  اين حضور موثر در دوران شكل گيري انقلاب در كنار امام رحمه الله عليه ادامه يافت و پس از پيروزي انقلاب  نيزدر زمان جنگ هم، در مساجد بزرگ و كوچك، در تكايا در شهرها و روستاها در كنار روحانيت تلاش كرديد جوانان را براي فداكاري و دفاع از انقلاب مهيا سازيد.

  رئيس رسانه ملي در بخش ديگري از سخنان خود با تشريح شرايط خاص فرهنگي كشور و هجمه هاي بي نظير دشمن در مقابله با فرهنگ اسلامي - ايراني و هويت ديني جوانان و نوجوانان اشاره و تصريح كرد: امروز شيطان بيش از هر زماني فعال است و بر عليه اسلام و فرهنگ و هويت جوانان و خانواده هاي اين مرز و بوم برنامه ريزي و تلاش مي كند، ما در معرض يك تهاجم فرهنگي گسترده قرار گرفته ايم و شما مداحان كه در دوران جنگ اول يعني دفاع مقدس خوش درخشيديد امروز هم بايد در اين جنگ دوم نقش موثري داشته باشيد و به ميدان بياييد وحلقه هاي شور و اشتياق و معرفت را در سراسر كشور ايجاد كنيد.

 وي با تاكيد بر اين نكته كه بايد براي حفظ فرهنگ، ايمان جوانان و خانواده‌ها جهاد كنيم افزود: مستكبران از آسمان و زمين در حال ريختن مفاهيم ضد انساني و ضد ارزشي براي تغيير رفتار جامعه و جوانان ما هستند، امروز مداحان اهل بيت(ع) بايد در قبال جنگ رسانه‌اي و فرهنگي به ميدان بيايند و آرايش جديدي را در مقابل اين جنگ فرهنگي نابرابر شكل دهند و سدي آهنين در مقابله با تهاجم فرهنگي دشمن ايجاد كنند.

 دكتر عسكري با اشاره به تعبير مقام معظم رهبري كه صداوسيما را قرارگاه فعال جنگ نرم برشمرد يادآور شد: همه ما بايد براي حفظ فرهنگ و ايمان جوانان به ميدان بياييم و تلاش كنيم، كه البته اين  وظيفه همه مسئولان، اهالي  فرهنگ، نويسندگان، هنرمندان و دانشگاهيان است اما  در اين ميان با توجه به همراهي طيف گسترده اي از مردم  با مداحان،  نقش  شما و اهالي فرهنگ در اين ميدان تعيين كننده تر است.

 رئيس رسانه ملي با اشاره به بخشي از تاريخ معاصر ايران و ضرورت عبرت آموزي از آن خاطر نشان كرد: نقش جهان، خاطره تلخ جدايي از حماسه و مقاومت را بر پيشاني خود دارد و يادآور اين نكته است كه هر زمان كه روح هنر و حماسه با هم آميخته شد هيچ قدرتي توان مقابله با ملت ايران را نداشت و حفظ روحيه انقلابي و حماسي يعني در يك دست قرآن و عترت و در دست ديگر شمشير.

 دكتر عسكري به داستان فيلم «يتيم‌خانه ايران» اشاره و آن را  روايتي از شرايط ايران در دوره اي از تاريخ خواند و خاطر نشان كرد:  بعد از فروپاشي شوروي، آمريكايي‌ها يك بار ديگر  تلاش كردند آن واقعه را در كشور ما پيگيري كنند و اتفاق مشابهي كه در شوروي افتاده بود را در ايران تكرار كنند اما مردم ما با تكيه بر روح حماسه و هنر نشان  دادند كه بايد بر روي پاي خود بايستند و رفتن به زير پرچم ابرقدرت ها را جز خواري و ذلت نمي دانند.

 رئيس سازمان صداوسيما گفت: آمريكايي‌ها پس از شكست‌هاي متمادي درصدد آغاز جنگي فرهنگي عليه ملت ايران بر آمدندو امروز در نقطه اوج اين جنگ فرهنگي قرا گرفته ايم بر اين اساس نبايد بگذاريم دشمنان كاري كنند، حفظ روحيه انقلابي و حماسي در مردم ما كم رنگ شود.

 وي نام امام حسين(ع) را براي همه جوامع حيات بخش دانست و تصريح كرد: اين امام همام كشتي نجات است و اميدواريم بتوانيم با وجود شما و به بركت نام حسين(ع) سدي محكم در برابر تهاجمات استكباري دشمن  كه از طريق فضاي مجازي و ماهواره هاي در حال انتشار است ايجاد كنيم.

 علي‌عسكري  گفت : تأثيرگذاري شهادت مدافعان حرم نشان مي‌دهد كه امروز جمهوري اسلامي در حال تبديل شدن به يك قدرت بزرگ جهاني است اما استكبار و آمريكا او را برنمي‌تابد و هر روز درصدد فتنه‌گري‌هاي بيشتري عليه ملت ايران است.

 رئيس سازمان صداوسيما ضمن هشدار به  آمريكا براي دست برداشتن از زبان تهديد و تحريم ملت ايران اظهار داشت: آن زماني كه آمريكا قدرتي چندين برابر زمان حاضر داشت نتوانست بر اراده ملت ايران غلبه كند و امروز هم نخواهد توانست؛ عوامل افول و ضعف دروني آمريكا مشهود است، آمريكا به جاي بدعهدي و تحريم  و استفاده از زبان تهديد بايد به دنبال تكريم ملت ايران باشد و چاره‌اي جز به رسميت شناختن حقوق ملت بزرگ ايران نخواهد داشت.

 دكتر عسكري در بخش ديگري از سخنان خود با بيان ويژگي هاي ممتاز استان اصفهان اظهارداشت: استان اصفهان استان علماي بزرگ، دانشمندان و شهداي بزرگي است كه در مجموعه نظام جمهوري اسلامي  داراي جايگاهي ويژه و ارزشمند است.

 رئيس رسانه ملي  ضمن قدرداني از مسئولان برگزاري اين اجلاس بين المللي به  حضور بيش از 60 مهمان خارجي از 32 كشور دنيا در اين اجلاس گفت: ما در حال ورود به ماه محرم هستيم و اين اجلاس پيش در آمد بسيار باشكوهي براي حضور معنوي و ورود به اين ماه عظيم است.

 دكتر عسكري افزود: اميدوارم پانزدهمين اجلاس بين‌المللي تجليل از پيرغلامان و خادمان حسيني بركات فراواني براي استان ارزشمند و گران‌سنگ اصفهان و ايران اسلامي به همراه داشته باشد.

 

عشق به امام حسين (ع) افتخاري براي نيروهاي انتظامي است

سردار اشتري فرمانده نيروي انتظامي كشور در مراسم پاياني اجلاس بين المللي پيرغلاملان حسيني از ثمرات  توسل به ايشان در تامين امنيت كشور گفت.

 ،سردار اشتري در اين مراسم  تصريح كرد: افتخار بزرگي براي ما به شمار مي‌رود كه در نيروي انتظامي با عشق به حضرت اباعبدالله (ع) خدمت‌گزار مردم ولايت مدار هستيم، اميد است به سبب اين روحيه بتوانيم مشكلات را از سر راه برداريم.
سردار اشتري با اشاره به فعاليت هيئتي‌ها اظهار داشت: از ابتداي انقلاب تاكنون هرمشكل و تهديدي براي نظام وجود داشته به دست همين هيئتي‌ها رفع شده است، به گونه‌اي كه در دفاع مقدس نيز هيئتي‌هايي نظير شهيد خرازي، رداني و حججي حضور داشتند و اكنون همه چيز را مديون چنين جلساتي هستيم.
وي خاطرنشان كرد: اميد است با معرفت بتوانيم از پيرغلامان حسيني استفاده كنيم و ادامه دهنده راه شهدا و هدف آنها در جهت حمايت از ولايت فقيه و رهبر مقام معظم رهبري باشيم. لازم است بدانيم اگر عاشق امام حسين(ع) هستيم و به راه ايشان اعتقاد داريم، بهترين راه پيروي از راه رهبر كبير انقلاب اسلامي است.

در مراسم اختتاميه اجلاس پيرغلامان حسيني ياد پيرغلام حسيني "حاج مرتضي اشتري " پدر سردار اشتري نيز گرامي داشته شد و  رئيس سازمان صدا و سيما بلوح ويژه اين اجلاس را به فرزند ذاكر اهل بيت زنده ياد مرحوم اشتري اصفهاني اهدا كرد.

تاریخ انتشار: شنبه 25 شهریور 1396