پيام اربعين روي امواج راديو جاري شد
مراسم افتتاح رسمي شبكه راديويي اربعين با حضور حميد شاه‌آبادي معاون صدا، حجت‌الاسلام قاضي عسكر، نماينده مقام معظم رهبري در سازمان حج و زيارت، حجت‌الاسلام حميد محمدي، رئيس سازمان حج و زيارت، مديران ستادهاي دوازده‌گانه اربعين حسيني و جمعي از مديران و مسئولان رسانه ملي، چهارشنبه 18 مهر در استوديو شماره يك ساختمان شهداي راديو برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، آغازگر اين مراسم ارتباط زنده با كربلاي معلي و صحن حرم مطهر امام حسين (ع) از استوديو راديو اربعين بود و پس از آن پيام آيت‌الله نوري همداني درباره فضيلت و اهميت زيارت حضرت سيدالشهدا (ع) پخش شد. حميدرضا شاه‌آبادي معاون صداي رسانه ملي در ابتداي اين مراسم گفت: اين چهارمين سالي است كه راديو اربعين به طور متوالي آغاز به كار كرده و با كوله باري از تجربه و همراهي برنامه‌سازان و مردم شريف كشورمان، به راه خود ادامه مي‌دهد.

وي افزود: اگر اين علاقه‌مندي و مطالبه عمومي مردم نبود، اين توفيقات مكرر به دست نمي‌آمد و راديو اربعين نيز نبود.

معاون صدا با تأكيد بر پيام جهاني عاشورا گفت: حركت امام حسين (ع)، نماد قيام تشيع براي حفظ امانت و ولايت است. بي‌شك، ما جهاني شدن عاشورا را از كنار قدم‌هاي جابر آموختيم. رسانه ملي هم بايد گامي جدي در مسير معرفي پيام و اهداف نهضت عاشورا و حماسه اربعين بردارد، چرا كه دنيا جهان شيعه را با قيام عاشورا و قدمتي ???? ساله مي‌شناسد.

شاه‌آبادي افزود: امروز وارد حال و هواي اربعين مي‌شويم كه حال متفاوتي براي همه ما است؛ مسيري كه براي زينبي بودن و زينبي شدن بايد پيمود و نقطه عطفي براي تداوم پيام عاشورا است.

وي تصريح كرد: امروز دنياي تشيع را با اين حركت مي‌شناسند و يكي از مهم‌ترين نمادهاي اين حركت، دوستي و الفتي است كه ميان دوستداران امام حسين (ع) به وجود آمده است.

معاون صدا يكي از دلايل اصلي دوستي ملت ايران و عراق را حماسه اربعين دانست و گفت: بار‌ها دشمنان و گروه‌هاي معاند باعث درگيري اين دو ملت شدند، اما خون امام حسين (ع) و پياده‌روي اربعين باعث مودّت اين دو كشور است.

شاه‌آبادي گفت: در حقيقت، تداوم حماسه عاشورا در اربعين است و رسانه ملي پرچمدار اين حركت خواهد بود.

وي با اشاره به اهميت راديو اربعين گفت: امسال هم با همراهي آقاي كوچك‌زاده، مدير راديو اربعين اين شبكه را روي آنتن خواهيم برد. از هم اكنون اين راديو كارش را آغاز مي‌كند و تا دو روز بعد از اربعين حسيني، با رويكرد فرهنگ‌سازي و اطلاع‌رساني اين حماسه تاريخي، فعاليتش ادامه دارد.

معاون صدا افزود: امسال راديو اربعين، بيش از سال‌هاي گذشته و با زبان‌هاي ديگر نيز روي آنتن خواهد رفت و از قطعات عربي و اردو نيز بهره خواهيم برد و فرستنده‌هاي راديويي در نجف، كربلا و مسير راهپيمايي اربعين وصل شده است.

راديو اربعين با محتواي اهل بيت (ع) ادامه داشته باشد

در ادامه، محمود كريمي مداح اهل بيت (ع) درباره راه‌اندازي راديو اربعين گفت: دوست داشتن امام حسين(ع) عامل غني‌سازي روح است و اربعين اتفاقي نيست كه فقط در راهپيمايي خلاصه شود.

وي افزود: راه‌اندازي راديو اربعين اقدام خوبي است كه مي‌توان براي ايام ديگر مانند فاطميه و ساير مناسبت‌هاي مذهبي هم چنين رسانه‌هايي را ايجاد كرد. اصل زيارت اربعين است و شرط قبولي زيارت، انصراف از قيد است. زيارت اربعين، زيارتي است كه حضرت زهرا (س) در مسير آن به انتظار زائر حسين (ع) مي‌نشيند.

اين مداح اهل بيت افزود: ما نيازمند راديو معارفي هستيم كه به مباحث معرفتي بپردازد. راديو اربعين مي‌تواند معارف اهل بيت (ع) را در طول سال زنده نگه دارد. اميدوارم همايش اربعين و‌ زائر اربعين را پس از زيارت اربعين هم نگه داريم.

كريمي افزود: هرچند خود من چند سالي است كه توفيق زيارت اربعين را ندارم و در امامزاده چيذر ميزبان عزاداراني هستم كه توان رفتن به كربلا را ندارند، اما خواهش مي‌كنم كه راديو اربعين را فصلي كنيد و در طي سال هم با محتواي اهل بيت ادامه داشته باشد.

راديو اربعين بايد نگاهي جدي و جديد به معارف اسلامي داشته باشد

حجت الاسلام و المسلمين قاضي عسكر نماينده ولي‌فقيه در سازمان حج و زيارت نيز در ادامه گفت: امام حسين (ع) جان خود را در مسير دين و اسلام فدا كرد تا مردم از جهالت و تاريكي نجات پيدا كنند. روايات هم بر همين تأكيد مي‌كنند كه هدف از زيارت پياده‌روي نيست؛ بلكه هدف رساندن پيام‌هاي عاشورا و مكتب حسيني است كه بايد تبيين شود.

نماينده ولي فقيه در سازمان حج و زيارت بيان كرد: همه در مراسم اربعين حضور دارند؛ پيام اربعين و امام حسين (ع) آزادي و آزادي‌خواهي است و همگان در اين مسير قدم بر مي‌دارند.  يكي از توصيه‌هاي رهبري اين است كه راهپيمايي و فرهنگ اربعين را مردمي نگه داريد.  من اميدوارم جلوه‌هاي هنري و اين نوع اطلاع‌رساني‌ها به توسعه مودّت دو ملت ايران و عراق كمك كند و صميمانه از مرزنشينان و خدمتگزاران به زائران حسيني تشكر مي‌كنم.

در ادامه، حجت الاسلام و المسلمين ناصر رفيعي كارشناس مسائل ديني و قرآني، بيان كرد: بارها شنيده‌ايم امام حسين (ع) در روز عاشورا طلب ياري كردند. ما در روايات، نمونه‌هاي بسياري درباره ياري اهل بيت (ع) داريم. حال اين ياري رساندن هم به جهت علمي و معرفتي و هم با بذل جان و نفس انجام مي‌شود.

وي در ادامه تأكيد كرد: نصرت، گاهي نصرت اجتماعي و گاهي نصرت زباني و هنري است. هنر كمك‌ شاياني به معرفي و تبيين معارف اهل بيت (ع) مي‌كند. ما ممكن است با سخنراني بر منابر بتوانيم تاريخ اسلام را توضيح بدهيم، اما تاثيرگذاري نمايش، فيلم و‌ ابزار‌هاي هنري بسيار بيش‌تر است.

حجت الاسلام و المسلمين رفيعي با تأكيد بر مفيد بودن راه‌اندازي راديو اربعين گفت: در راديو اربعين بايد نگاهي جدي و جديد به بيان معارف اسلامي بشود و از كارشناسان بخواهيد شرح زيارت اربعين را هم در اين راديو داشته باشند.

در پايان اين مراسم، شريعتي استاندار خوزستان نيز تصريح كرد: برپايي راهپيمايي اربعين زمينه‌اي براي برهم زدن تمام توطئه‌هاي دشمن است. مردم خوزستان افتخار خدمت‌رساني به زائران حسيني را در طول سال دارند و امسال با هماهنگي كه انجام شده، توفيق خدمتگزاري بيش‌تري را داريم.

گفتني است در پايان مراسم از خانواده شهداي مدافع حرم تجليل به عمل آمد.

تاریخ انتشار: شنبه 21 مهر 1397