افتتاح راديو محرم در حرم مطهر حضرت معصومه (س)
راديو محرم با سخنراني آيت‌الله‌ مكارم شيرازي آغاز به كار كرد.

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، آئين افتتاح راديو محرم نوزده شهريور، در آستانه ورود به ماه محرم‌الحرام در شبستان امام خميني(ره) حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد.

راديو محرم با حضور آيت‌الله‌ مكارم شيرازي،مجتبي ذوالنور نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي، حميد شاه‌آبادي معاون صداي رسانه ملي و مهدي صادقي استاندار قم آغاز به كار كرد.

آيت الله مكارم در اين مراسم راه‌اندازي راديو محرم را ابتكاري خوب و ارزنده از سوي صدا و سيما دانست و از دست‌اندركاران آن قدرداني كرد و گفت: فعاليت درست اين راديو مي‌تواند هماهنگي خوبي در ميان هيات‌ها و گروه‌ها ايجاد كند و يك دانشگاه باشد؛ اميدواريم راديو محرم بتواند وظيفه خود را در قبال شهيدان كربلا ادا كند .

 

وي راه اندازي اين راديو را زمينه اي براي جذب جوانان دانست و تاكيد كرد: بايد بر برنامه هاي اين راديو، روحانيون و متخصصان حوزوي نظارت كنند تا برنامه هاي آن در مسير درستي قرار بگيرد.

اين مرجع تقليد شيعيان افزود:محرم و عاشورا با مفاهيمي گره خورده كه انسان روز به روز نياز بيشتري به آن ها دارد؛ مساله آزادگي، هيهات منا الذله، مبارزه با زورگويان و طغيان گران و گسترش عدالت در جهان مفاهيم موجود در عاشورا است كه هر روز نياز بيشتري به آن احساس مي‌شود. آيت‌الله مكارم شيرازي گفت: عاشورا و محرم را هيچ كس و هيچ قدرتي نمي‌تواند محو كند؛ گستردگي و عظمت اين حركت به صورت خودجوش و بدون تبليغ بيشتر مي‌شود و ما افتخار مي كنيم كه چنين مكتب و سرمايه‌اي داريم.

وي با تاكيد بر حراست و پاسداري و بهره برداري عظيم از اين سرمايه ارزشمند، اظهار كرد: محرم و عاشورا جاذبه اي دارد كه همه گروه ها، اقشار، اقوام و جناح ها را جمع مي‌كند . اين حلقه اتصال سرمايه مهمي است و بايد همه جناح‌ها و گروه ها از آن استفاه و فاصله ها را كم كنند و در مقابل دشمن خارجي بايستند تا اگر نگراني‌هايي وجود دارد، در پرتو نام امام حسين (ع) و محرم برطرف شود.

آيت الله مكارم شيرازي در اين مراسم همچنين توصيه هايي براي مداحان، سخنرانان و هيئت هاي مذهبي در ايام برگزاري عزاي حسيني داشت و آنان را به تقويت پايه هاي اعتقادي مردم، پرهيز از انحرافات در سبك هاي عزاداري و اسراف و تبذير در نذورات و مراقبت از آسايش مردم دعوت كرد.

معاون صداي سازمان صدا و سيما نيز در اين مراسم گفت : راديو و رسانه ملي به عنوان آينه تمام نماي ملت، خود را در مسير محرم قرار داده‌اند و تلاش مي‌كنند تا به علاقه‌هاي مردم بپردازند.

حميد شاه آبادي با تشكر از حضور آيت الله مكارم شيرازي در اين مراسم اظهار داشت: علما و مراجع تقليد پرچم‌دار مكتب حسيني(ع) هستند و اگر هم در اين حوزه قدمي برداشته مي‌شود بايد زير نظر آن‌ها باشد. وي افزود: نهضت امام حسين(ع) درمان و رفع كننده همه مشكلات كشور است، و مردم به محرم چشم دوخته اند تا در حال و هواي اين ماه مبارك به حاجات و نيازهاي خود برسند.

شاه آبادي گفت : اگر امروز راديو در كنار ملت يك حركت جديدي را آغاز مي‌كند چيزي نيست جز نياز و مطالبه مردم ؛ و مطالبه مردم، زدودن همه تحريفات و خرافات از سخنان مداحان و مرثيه سرايان است.

وي تصريح كرد: اگر مراسم تأسيس راديو محرم را در شهر مهد علم و اجتهاد قرار داديم به اين علت است كه به جلوگيري از تحريفات با استفاده آموزه‌هاي علمي اعتقاد داريم و تلاش مي‌كنيم تا به نيازهاي مردم پاسخ دهيم.

مدير راديو معارف هم راه اندازي راديو محرم را  پاسخ به بخشي از نيازهاي ديني جامعه دانست و گفت:نويسندگان، خطبا، شاعران و همه فرهيختگان و نخبگان بايد براي ترويج فرهنگ عاشورا تلاش كنند و سهم رسانه ملي در اين ميان از همه بيشتر است.

مدير راديو معارف با اشاره به اينكه چهار دهه از انقلاب اسلامي ايران مي‌گذرد، تصريح كرد: طي اين سال‌ها فرهنگ محرم و عزاداري در ايران اسلامي پر رنگ ‌تر شده اما از آسيب‌ها و شبهات دشمنان نيز دور نبوده است به همين علت راديو محرم براي پاسخ به بخشي از نيازهاي ديني جامعه راه‌اندازي شده است.

راديو محرم در طول ماه محرم به‌صورت 24 ساعته برنامه‌هاي خود را بر روي موج FM رديف 95.5 مگاهرتز و همچنين بر روي گيرنده‌هاي ديجيتال و از طريق اپليكيشن ايران صدا اجرا خواهد كرد. تبيين معارف اصيل عاشورايي و جلوگيري از تحريف و انحراف در اين عرصه از اهداف اصلي راه‌اندازي راديو محرم است .

تاریخ انتشار: سه شنبه 20 شهریور 1397