مساجد نقش تمدن سازي دارند
رئيس رسانه ملي در پانزدهمين اجلاس روز جهاني مسجد گفت: مساجد مركز هويت سازي و انسان سازي در تاريخ ما بوده‌اند و بر اين اساس براي مقابله با نفوذ فرهنگي دشمنان بايد نقش آن بازتعريف و بازشناسي شود.

به گزارش روابط عمومي صداوسيما، دكتر علي‌عسكري رئيس رسانه ملي در همايش روز جهاني مسجد كه با حضور ائمه جماعات مساجد در مجتمع امام خميني(ره) برگزار شد، در سخناني با اشاره به جايگاه  مساجد در فرهنگ سازي اظهار داشت: مساجد مركز هويت سازي و انسان سازي در تاريخ ما بوده اند و همچنين بزرگترين مركز تاريخ ساز در دنياي اسلام را مي‌توان مساجد دانست، وي افزود: مساجد همواره مركز نشر علم و دانش و گسترش فرهنگ به توده‌هاي مردم بوده است.
دكتر عسكري با اشاره به نقش ويژه روحانيون در تقويت جايگاه مساجد تصريح كرد: روح مسجد روحاني مسجد است كه به آن جان مي بخشد و تحولات جامعه را رقم مي‌زند و در ارتقاي آن نقش اساسي داشته و دارد و از سويي مساجد قلب شهرها و روستاها محسوب مي شوند و اگر حال مسجد خوب باشد حال جامعه هم خوب است.
وي يادآور شد: مساجد در گذشته‌اي نه چندان دورنقش تمدن‌سازي داشتند، اگر به تاريخ برگرديم، مساجد قله‌هاي بلندي را در تاريخ ما رقم زدند و شكل‌گيري شخصيت بزرگان ما از همين مساجد بوده است.
رئيس صداوسيما در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به تاكيدات امام راحل(ره) و مقام معظم رهبري  در خصوص ضرورت تلاش جهادگونه براي ارتقاء مساجد به عنوان هسته مقاومت خاطر نشان كرد: همه ما هويت‌مان را از مساجد و برنامه‌هاي آن گرفته‌ايم، مساجد خدمات بزرگي به جامعه كرده‌اند و نقش تمدن‌سازي دارند، براين اساس بايد براي ارتقاء مساجد به صورتي جهادگونه قيام كنيم.
عسكري ادامه داد: مساجد همواره و به خصوص در شرايط سال هاي اول انقلاب كانون حل و فصل مشكلات مردم بودند و در زمان دفاع مقدس هم نقش مهمي در بسيج مردمي داشتند و همانند سنگرها عمل كردند.
وي افزود : امروزكشور و مردم ما در معرض شديدترين جنگ فرهنگي تاريخ قرار گرفته است و دشمن تلاش مي‌كند تا نقش مساجد را كمرنگ كند، بر اين اساس نقش مساجد براي مقابله با اين نفوذ فرهنگي بايد بازشناسي و بازتعريف شود.
دكتر عسكري با بيان اين نكته كه  مساجد زماني برترين رسانه ها محسوب مي شدند و نقش برجسته اي در فرهنگ‌سازي داشتند، خاطرنشان كرد: امروز در دنياي مدرن و با خلق رسانه‌هاي جديد، تلاش مي شود تا نقش رسانه‌اي مساجد تخريب و تضعيف شود، به همين دليل بازگرداندن مساجد به جايگاه اصلي‌شان در اولويت كار رسانه ملي قرار گرفته است و در اين مسير براي حمايت از جريان‌تمدن‌ساز مساجد، قرارگاه مسجد در صدا و سيما تاسيس شده است.
رئيس صدا وسيما با اشاره به نقش فرهنگ ساز و هويت ساز مساجد گفت:صدا و سيما براي ارتقاء جايگاه مساجد برنامه اي ويژه دارد.

وي افزود: در دنياي جديد، با شكل‌گيري فضاي مجازي، توليد محصولات فرهنگي آسان‌تر شده است و لذا  ما بايد به صورت هوشمندانه و متعهدانه از اين فضاي رسانه اي بهره ببريم و كار توليد محتواي فاخر و پاكيزه را براي تقويت نقش مساجد كليد بزنيم.
دكتر عسكري در بخش پاياني سخنان خود به اهميت توليد محتواي پاك درمقابله با تهديدات نرم دشمن اشاره و تصريح كرد: متاسفانه غرب با ترويج محتواهاي مخرب در فضاي مجازي براي استهاله فرهنگي جوامع تلاش مي كند و در اين مسير تنها راه مقابله، توليد و انتشارمحتواهاي پاك در اين فضا است كه اين كار با همكاري و همراهي جمعي همه دستگاه‌هاي درون نظام امكان پذير است.

تاریخ انتشار: دوشنبه 30 مرداد 1396