ظرفيت‌هاي صداوسيما اين رسانه را به يك رسانه جهاني تبديل كرده است
امروز رسانه ملي با داشتن 62 شبكه تلويزيوني و 83 شبكه راديويي صرفا يك رسانه ملي نيست، بلكه يك رسانه جهاني است.

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، آيين گراميداشت دهمين سالگرد تاسيس شبكه پرس‌تي‌وي با حضور دكتر عسكري، رئيس رسانه ملي، علي اكبر صالحي، رئيس سازمان انرژي اتمي، سيد عباس عراقچي، معاون وزير امور خارجه، كمال خرازي، رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي وزارت امور خارجه، بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امور خارجه، پيمان جبلي، معاون برون مرزي، و برخي از مديران و كاركنان شبكه پرس تي وي برگزار شد.

 دكتر علي عسكري در اين مراسم در سخناني با اشاره  به فلسفه شكل گيري شبكه هاي برون مرزي، گفت:  با توجه به اينكه انقلاب اسلامي ايران پيام جديدي براي جهانيان داشت اين ضرورت احساس شد كه شبكه‌هاي برون مرزي براي رساندن اين پيام به گوش جهانيان راه اندازي شود.

 وي با بيان اينكه شبكه هاي سحر و الكوثر اولين شبكه هاي برون مرزي بودند كه متكي بر آموزه هاي ديني و اسلامي، طرح نويي در رسانه هاي بين المللي ايجاد كردند اظهار كرد: شبكه پرس‌تي وي پس از شبكه العالم توانست نگاه جهانيان را به خبرهاي ايران تغيير دهد و اين شبكه به دليل داشتن زباني كه عموميت بيشتري در جهان دارد توانست پيام انقلاب را به دنيا برساند.

 علي عسكري با تاكيد بر اينكه تا پيش از راه اندازي پرس‌تي‌وي، رقيبان ما انقلاب اسلامي را از قاب رسانه اي  خود معرفي مي كردند، گفت: رسانه هايي چون  CNN و BBC اخبار ايران را سانسور مي كردند اما با حضور پرس‌تي‌وي اين انحصار و مقابله  در هم شكسته شد و پيام  انقلاب و رهبرآن به سراسر جهان ارسال شد.

 رئيس رسانه ملي با تشكر از زحمات مديران اين معاونت در دوره‌هاي مختلف، افزود: موفقيت اين شبكه به اين دليل بوده است كه پايه هاي مفهومي آن به درستي بنا شد و اين شبكه اولين شبكه‌اي بود كه با فرمت HD توانست در رقابت با رسانه هاي جهاني ظاهر شود و اكنون نيز با وجود نيروهاي توانمند توانسته است در خط‌ الراس رويارويي و رقابت با جنگ رسانه ها غربي قرار بگيرد.

 وي اذعان كرد: رسانه ملي سازمان مقتدري است كه همواره هدف هجوم نظام سلطه قرار گرفته است. در دوره اي اين شبكه بر روي 15 ماهواره از شرقي‌ترين تا غربي‌ترين نقاط دنيا را پوشش مي داد به همين دليل و توانست مقابل فشارهاي بين المللي بايستد و  اكنون با وجود تمام مشكلات و تحريم ها، اين شبكه بر روي 10 ماهواره دريافت مي شود.

 علي عسكري با تاكيد بر اينكه امروز جمهوري اسلامي ايران يكي از قدرتمند ترين رسانه‌ هاي جهان  و منطقه را در اختيار دارد تصريح كرد: با وجود سنگ اندازي ها و فتنه هاي رسانه اي كه هر روز پيش پاي شبكه هاي بين المللي ما وجود دارد اين شبكه ها رو به رشد هستند.

 رئيس رسانه ملي با اشاره به تحولات مثبت در حوزه فناوري هاي نوين در عرصه رسانه گفت: صداوسيماي جمهوري اسلامي  با داشتن 62 شبكه تلويزيوني و 83 شبكه راديويي صرفا يك رسانه ملي نيست، بلكه يك رسانه جهاني است و پرس تي وي يكي از قطعات اين هويت جهاني به شمار مي‌رود.

 رئيس رسانه ملي پس از پايان آيين گراميداشت دهمين سالگرد تاسيس شبكه پرس‌تي‌وي از بخش‌هاي مختلف شبكه پرس تي وي و هيسپان تي وي بازديد و در جلسه شوراي مديران اين معاونت شركت كرد.

 وي در اين جلسه با اشاره به تلاش دشمن براي حذف شبكه‌هاي برون مرزي صداوسيما خاطر نشان كرد: نظام استكباري و جريان سلطه پس از ناكامي در مقابله با شبكه‌هاي برون مرزي از هر فرصتي براي حذف اين شبكه ها استفاده كرد و اين نشان مي دهد كه ما در اجراي رسالت واقعي خود موفق عمل كرده ايم.

  دكتر عسكري در پايان ضمن تشريح تحولات منطقه و ضرورت هوشياري و اقدام مناسب در مقابله با تحركات رسانه اي دشمن تاكيد كرد: رسانه‌هاي برون مرزي ما كارهاي بسيار ارزشمندي توليد و روانه آنتن كرده‌اند كه نمونه ‌هاي ارزشمندي از كار جهادي است كه لازم است با تحمل سختي‌ها در اين جهاد رسانه‌اي ضمن استفاده از فرصت‌ها، با خلاقيت به  توليد بيشتر كارهاي ارزشمند بپردازيم.

 
بايد از ظرفيت هاي شبكه هاي برون مرزي استفاده شود
 

در ادامه اين مراسم، معاون برون مرزي رسانه ملي نيز در سخناني به تشريح فعاليت‌هاي اين شبكه پرداخت و گفت: شبكه هاي برون مرزي عناصر مهم اقتدار كشور هستند.
 
وي افزود: اگر امروز جمهوري اسلامي ايران با قدرت و اقتدار در عرصه‌هاي مختلف جهاني حرف متفاوت خود را به گوش جهان مي‌رساند، به بركت خون شهداست و از اين رهگذر است كه توانسته از در تعامل وارد ‌شود و جهان نقش بي بديلش را به رسميت بشناسد.

معاون برون‌مرزي و مدير شبكه پرس با اشاره به رويكرد رسانه هاي برون مرزي در رساندن پيام انقلاب افزود: يكي ديگر از عناصر قدرت جمهوري اسلامي ايران هم نفوذ پيام انقلاب است كه به علت ماهيت و تلاش افراد براي انتقال آن، در جهان منكعس مي شود.

جبلي در ادامه گفت: اگر حرف متفاوت جمهوري اسلامي خريدار دارد به فضل اين اقتدار و تأثيرش بر افكار عمومي است ‌و شبكه هاي برون مرزي عناصر مهم اقتدار‌‌ جمهوري اسلامي هستند كه بايد از ظرفيت‎هاي‌شان استفاده شود تا دو بال نفوذ جمهوري اسلامي را رقم بزنند و ما شاهد بالندگي آن‌ها باشيم.

شبكه هاي برون مرزي پاي‎بند به اصول انقلاب هستند

علي اكبر صالحي، رئيس سازمان انرژي اتمي، در اين آيين در سخناني ضمن تبريك دهمين سالگرد تاسيس شبكه پرس تي وي گفت: من از كساني هستم كه همواره بيننده  شبكه هاي العالم و پرس‌تي وي بوده و خوشحالم كه اين شبكه‌ها در چالش هاي كنوني مي توانند حضور موثري داشته باشند.

وي با اشاره به رسالت رسانه ها در رساندن پيام حق اظهار كرد: حق از جنس ساختن است و ساختن زمان بيشتري را مي طلبد، اما باطل از جنس ويراني است و به يك لحظه مي شود انحراف پيدا كرد. رسانه‌هاي ما راه حق را پيش گرفته اند و پيام حق را مي خواهند به جهان برسانند پس كارشان دشوارتر است و بايد آرام آرام راه خود را بدون انحراف پي بگيرند.

رئيس سازمان انرژي اتمي افزود: در اين مسير مي بينيم برخي رسانه هاي مخالف زود اوج مي گيرند ولي با مختصر تلنگري افول مي كنند در حالي كه ما در ايران شاهد رسانه هايي هستيم كه در حال رشد هستند.

صالحي با اشاره به تحولات اخير و وجود سردرگمي در استراتژي جهاني گفت: دولت آمريكا كه خودش استراتژي سردرگمي را در جهان پيش مي‌برد، اكنون خود دچار سردرگمي شده است و چهره اي وهم آلود از آينده كشورش ترسيم كرده است. وظيفه پرس‌تي‌وي اين است كه از اين سردرگمي استراتژي حسن استفاده را بكند و در خدمت منافع جمهوري اسلامي به مخاطبان آگاهي ببخشد.
 

علوم شناختي بهترين راهبرد براي تعيين مدل اثرگذاري شبكه هاي برون مرزي است

كمال خرازي، رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي وزارت امور خارجه، نيز در آيين گراميداشت دهمين سالگرد تاسيس شبكه پرس‌تي‌وي گفت: امروز رسانه هاي بيگانه سه هدف را مقابل جمهوري اسلامي ايران پي مي گيرند: هدف اول ايران هراسي، پس از آن نفوذ فرهنگي و سومين هدفشان دامن زدن به اختلافات داخلي است.

وي با اشاره به لزوم توجه به دانش روانشناختي و استفاده از تكنيك ها و روش هاي خاص در توليد خبر ادامه داد: اگر رسانه ها از اين علوم استفاده كنند تاثيرگذاري بيشتري خواهند داشت.
خرازي با تاكيد بر تفاوت مدل رسانه‌اي شبكه‌هاي برون‌مرزي گفت: در اين حوزه بايد ديد بر چه كساني و چه گروه‌هايي مي‌خواهيم تاثير بگذاريم. مسلما شيوه برنامه سازي شبكه العالم با پرس‌تي‌وي فرق دارد و هر شبكه بر اساس مدل‌هاي ذهني مخاطبانشان و ميزان تاثيرگذاري‌شان بايد نگاه رسانه‌اي خود را تبيين كنند و در اين ميان علوم شناختي بهترين راهبرد براي تعيين اين مدل‌ها خواهد بود.

تفاوتي ميان كار يك ديپلمات و خبرنگار وجود ندارد
 
سيد عباس عراقچي، معاون وزير امور خارجه، از ديگر سخنرانان اين مراسم نيز در سخناني با اشاره به همراهي و همزيستي بسيار نزديك سياست خارجي و رسانه گفت: در عرصه ديپلماسي رسانه ها نقش پررنگ و سرنوشت سازي دارند و ما اين همراهي را در زمان مذاكرات برجام كاملا حس كرديم.
وي افزود: گاهي عرصه ديپلماتيك به مثابه ميدان نبردي است كه بايد با هوشياري و دقت پيش برود و در اين نبرد تنها عرصه رسانه هاست كه دوشادوش ديپلماسي حركت مي‌كند و گاهي رفتار رسانه‌ها مي تواند در مسير ديپلماسي تغييراتي هم ايجاد كند.
معاون وزير امور خارجه با تاكيد بر ارزش بالاي كار رسانه‌ها گفت: من تفاوتي ميان كار يك ديپلمات و يك خبرنگار نمي‌بينم، زيرا هر دو در يك جبهه و يك مسير گام برمي دارند.
وي با اشاره به حادثه مزارشريف و شهادت ديپلمات‎ها و خبرنگاران گفت: اين حادثه بهترين مصداق براي حضور خبرنگار و ديپلمات در يك عرصه بود.

تاریخ انتشار: چهارشنبه 14 تیر 1396