معاون توسعه و فناوری رسانه ملی: HD شدن پخش رسانه ملی؛ نمونه موفق شکستن تحریم‌ها
آغاز به کار هفدهمین اجلاس فناوری رسانه

هفدهمین اجلاس فناوری رسانه عصر امروز با حضور معاون توسعه و فناوری رسانه، مدیران ارشد این معاونت و رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) به صورت مجازی و سراسری آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، معاون توسعه و فناوری رسانه ملی تحقق طرح  HDسازی شبکه‌های صداوسیما را که امروز به صورت رسمی روی داد، طرحی راهبردی و مهم در مسیر توسعه زیرساخت و محتوا در رسانه ملی توصیف کرد و گفت: با وجود محدودیت‌های تحریم، محدودیت‌های تجهیزاتی و سخت‌افزاری، توانستیم تحریم‌ها را بشکنیم.

رضا علیدادی در آیین گشایش هفدهمین اجلاس فناوری رسانه با بیان این مطلب، درباره همه‌گیری بیماری کرونا و تأثیر آن بر برگزاری اجلاس هفدهم اظهار داشت: برگزاری مجازی اجلاس هفدهم باعث شد تا این محدودیت برای ما به فرصت تبدیل شود.

وی شعار اجلاس هفدهم را که «جهش تولید، جهش فناوری رسانه» است، برگرفته از شعار سال خواند و افزود: هر چه بومی‌سازی در صنعت رسانه بیشتر پیش رفت، تهدیدات، محدودیت‌ها و فشارها نیز بیشتر شد.

علیدادی اظهار داشت: محصولات صنعت رسانه که در چرخه تولید ملی قرار می‌گیرد، نشان از پیشرفت و تحول جدی دارد؛ کارشناسان بسیاری از این پیشرفت‌های داخلی متعجب شده‌اند و این موضوع نشان‌دهنده درستی مسیر پیش روست.

معاون توسعه و فناوری رسانه ملی در جهش تولید در صنعت رسانه گفت: جهش تولید یعنی تولیدکننده باید کیفیت و ظرفیت محصول را ارتقا دهد؛ یعنی مصرف‌کننده نباید کالای خارجی تهیه کند؛ یعنی حاکمیت موظف است مسیر تولید را هموار کند؛ یعنی در بخش علمی‌پژوهشی نیز پژوهشگر و طراح باید برای جذب بیشتر مخاطب، در طرح‌های خود خلاقانه و نوآورانه عمل کند.

وی ادامه داد: ما نیز با شعار «جهش تولید؛ جهش فناوری رسانه» با اجرای طرح  HDسازی شبکه‌ها تلاش داریم با ارتقای کیفیت بصری و شنیداری، در این مسیر قدم برداریم.

رئیس هفدهمین اجلاس فناوری رسانه  HDسازی شبکه‌ها را یک برنامه راهبردی و مهم در مسیر توسعه زیرساخت و محتوای رسانه‌ای دانست و گفت: با وجود محدودیت‌های ناشی از تحریم، محدودیت‌های تجهیزاتی و سخت‌افزاری، توانستیم تحریم‌ها را بشکنیم.

معاون توسعه و فناوری رسانه ملی همچنین بر ضرورت افزایش سبد محصولات داخلی برای تحقق جهش فناوری رسانه تأکید کرد و افزود: جهش فناوری رسانه سبب افزایش ارائه خدمات به مردم می‌شود؛ اگر این موضوعات به‌درستی مدیریت نشود، استثمار محصولات توسط دیگر قدرت‌ها را به دنبال خواهد داشت.

وی بابیان اینکه با توجه به خلاقیت‌ها، تمامی چرخه تولید تا انتشار با استفاده از توان داخلی صورت گرفته است، اظهار داشت: برگزاری موفق اجلاس هفدهم نمونه بهره‌گیری از توان داخلی محسوب می‌شود.

 

چشم دشمن به نوآوری‌های فنی رسانه ملی

در این مراسم، همچنین سید صادق امامیان، معاون رئیس سازمان صداوسیما و رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) در سخنانی با اشاره به خدمات و سوابق ارزشمند معاونت توسعه و فناوری رسانه، دستیابی کشورهای در حال توسعه به مرزهای دانش و فناوری را خط قرمز برخی قدرت‌ها برشمرد و افزود: دستیابی به توان فنی در عصر حاضر، یکی از مشخصه‌های قدرت محسوب می‌شود؛ در همین خصوص در حوزه رسانه نیز نوآوری‌ها مورد توجه جدی دشمنان قرارگرفته است.

وی فناوری را ابزاری جدید برای خدمت‌رسانی عنوان کرد و گفت: سازمان در نگاه جدید، علاوه بر آنکه فناوری را ابزار خدمت می‌داند، آن را موضوعی برای خدمت می‌داند؛ به‌طور مثال، یک صفحه اجتماعی به‌عنوان یک توانمندی فنی در فضای مجازی می‌تواند نوع نگرش‌ها، سلایق و رفتار جامعه را تغییر دهد.

رئیس ساترا با تأکید بر اینکه در دنیای امروز با فنّاوری رسانه‌های نوین، سلایق وزندگی مردم موردحمله قرار گرفته است، تصریح کرد: ما به‌عنوان رسانه ملی باید بر این فنّاوری‌ها مسلط باشیم تا مانع استفاده ابزاری از آن‌ها علیه مردم شویم.

وی بر تفکیک‌ناپذیری سه مقوله خدمات، محتوا و زیرساخت تأکید کرد و اظهار داشت: حوزه فناوری یک حوزه حیاتی و پیشران تحولات رسانه‌ای جدید محسوب می‌شود.

امامیان در ادامه بابیان اینکه رسانه‌های نوین مکمل رسانه ملی محسوب می‌شوند، اضافه کرد: در مسیر پیش‌رو و با توجه به شرایط امروز، برای اثربخشی بیشتر نیاز به افزایش همگرایی و همراهی است.

 

نکات برجسته اجلاس هفدهم

در بخش دیگری از این مراسم، علیرضا شریفی در سخنانی برگزاری متفاوت و مجازی اجلاس هفدهم رسانه را نسبت به سال‌های پیش مورد توجه قرارداد و اظهار داشت: تهدیدی که بیماری کرونا ایجاد کرده بود، باعث شد تا از فضای مجازی به‌عنوان فرصت بهره‌برداری و این رویداد مهم فنی را در قالبی نو برگزار کنیم.

قائم‌مقام معاونت توسعه و فناوری رسانه در گزارش آماری خود در خصوص اجلاس هفدهم از جمع‌آوری 110 طرح و ایده و انتخاب 5 طرح ممتاز خبر داد و اضافه کرد: در این اجلاس 49 نشست داخلی و 12 نشست بین‌المللی ضبط و اجرا می‌شود و در امر نمایشگاه نیز محصولات 73 شرکت مرتبط با صنعت رسانه نیز در قالب مدیا در سایت اجلاس بارگذاری شده است.

وی همچنین به ارزیابی سالیانه مراکز، معاونان فنی و ادارات کل در اجلاس اشاره کرد و از دریافت 68 مقاله در بخش مقالات اجلاس خبر داد.

تاریخ انتشار: دوشنبه 10 آذر 1399