بخش عمده‌اي از پيشرفت فناوري در رسانه ملي كار جوانان است
قائم‌مقام سازمان صداوسيما در مراسم افتتاحيه اجلاس پانزدهم فناوري رسانه‌ ملي جوانان را محور اصلي توسعه فن آوري هاي نوين در رسانه ملي توصيف كرد.

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي قائم‌مقام سازمان صداوسيما با اعتقاد بر اينكه فناوري جزو لاينفك توليد است، گفت: نوع توليد و استانداردسازي‌هايي كه صورت گرفته است نشان مي‌دهد كه بدون وجود آن‌ها نمي‌شود رو به توليد روزآمد آورد .حجت الاسلام والمسلمين موسوي مقدم افزود:  اگر بگوييم كه يكي از پايه‌هاي اصلي توليد ، فناوري هاي جديد است به مبالغه نگفته‌ايم. وي افزود:بسياري از موقعيت‌ها، تكنولوژي فناوري به مهندسي پيام برتري دارد. بنابراين امروزه تصوري كه بخواهيم بدون تكنولوژي نوين رسانه‌داري كنيم يك نگاه اشتباه است و اين نياز ما بر آن داشته است كه بتوانيم در تمامي عرصه‌ها رشد كنيم.

قائم مقام سازمان صدا و سيما گفت: خوشبختانه بخش عمده‌اي از اين اقدامات در صداوسيما به دست جوانان انجام مي‌شود و با تكيه بر همين توانمندي هاي پويا توانسته ايم موانعي را كه بر اثر تحريم هاي صدا و سيما پيش روي ما گذاشته اند از پيش رو برداريم.

*جوانان خودكفايي صنعتي و بومي را عملي مي كنند.

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور در اين همايش با تحسين پيشرفت هاي فني صدا و سيما در سال هاي تحريم گفت : آن چيزي كه در اقتصاد دانش بنيان اهميت دارد نيروي انساني است. سورنا ستاري به وضع پژوهش در كشور اشاره كرد و نوآوري را پايه اقتصاد دانش بنيان دانست .وي گفت :

توليد محتوا يكي از موضوعات مهم  در كشور است كه قدرت نرم مان و  6 هزار سال تاريخ مان را نشان دهيم. ما تا به امروز نتوانستيم اين ها را به دنيا نشان دهيم. وقتي سريال هاي خارجي را مي بينم  كه بنابر چه ساختار و افسانه اي درست شده در حالي كه اين همه داستان قشنگ و مطلب و شخصيت داريم اين همه اسطوره داريم باعث تاسف مي شود.

 وي تاكيد كرد: اينكه ما اين ها را چه طور مي توانيم به عنوان يك قدرت نرم در دنيا مطرح كنيم بسيار مهم است، اين موارد با پول دولت امكان پذير نيست. معاون رئيس جمهور افزود: استارت آپ ها بخش خصوصي هستند و آنها بايد وارد اين مبحث شوند. در اين زمينه طبق هماهنگي ها و صحبت ها با رئيس سازمان صدا و سيما اتفاقات خوبي افتاده است.

 ستاري اظهار كرد:در حوزه نيروي انساني رتبه دوم و سوم را داريم اما مهمتر از هر چيزي محيط است كه از داخل آن مي توان يك كارآفرين و دانشمند تربيت كرد . 

*رسانه ملي دائما با رصد و پايش فناوري ها در مسير نوآوري‌ قدم برمي‌دارد

دكتر عليدادي معاون توسعه و فناوري رسانه ملي نيز در اين اجلاس به سرعت رشد فن آوري هاي نوين مانند هوش مصنوعي و در عرصه اطلاع رساني اشاره كرد و گفت: شايد عجيب نباشد اگر بگوييم از عصر ديجيتال عبور مي‌كنيم و وارد عصر ديگري مي‌شويم.وي خاطرنشان كرد: امروزه رسانه‌ها ، خبرگزاري‌ها و شبكه‌هاي خبر بايد خود را با تكنولوژي هاي روز خبررساني هماهنگ كنند چراكه فرآيند داده ها در دنياي مجازي تغيير كرده است و رسانه هاي پيشرو را ملزم به تجهيز به فرآيند هاي توسعه يافته تري در اطلاع رساني كرده است .

رئيس اجلاس پانزدهم فناوري رسانه صداوسيما تصريح كرد: در توليد و پخش محتوا و زنجيره‌هاي توليد، پخش، انتقال، توزيع، انتشار و نهايتاً دريافت در حال تغيير و تحولات است و به نظرمي‌آيد ظهور رسانه‌هاي نوين و نهايتاً فضاي رسانه جديد در حال رخداد است و به همين علت سازمان صداوسيما به عنوان يك برودكستر دائما در رصد اين فناوري‌ها قرار گرفته و با پايش فناوري قدم برمي‌دارد و نوآوري‌ مي‌كند .

عليدادي تصريح كرد: رسيدن به HD و استفاده از كيفيت‌هاي بالاي تصويري و صدا يكي از برنامه هاي مشخص ماست و با جديت ادامه دارد

وي افزود: سياست ما امروز تكميل پوشش شامل شبكه‌هاي تلويزيوني، راديويي و راديو نما در سطح ملي و استاني است. موضوع توسعه پوشش راديو در كشور موضوع مشخصي است و در سياست كلان ما قرار گرفته است. اين اتفاقات براي برودكستر حرفه‌اي مثل سازمان صداوسيما الزامي است.

 * صداوسيما در بحث فناوري رسانه خود را در برابر رقبا تقويت مي كند

محمد فهمي دبير اجلاس پانزدهم هم در جمع شركت كنندگان در اجلاس پانزدهم با اشاره به افزايش چشمگير مقالات ارائه شده نسبت به دوره قبل اين اجلاس و شعار "توانمندي ايراني، رسانه جهاني" ، گفت: خوشبختانه امروز در حالي گردهم آمده ايم كه بسيار به روزتر از گذشته و با رقباي خارج از مرزها مي توانيم زورآزمايي كنيم چرا كه كاملاً همسنگ و همسان رسانه هاي طراز اول دنيا به فعاليت خود ادامه مي دهيم.  فهمي به پيشينه 25 ساله پژوهش و تحقيقات فني در سازمان صدا و سيما اشاره كرد و افزود: امروز به يك نقطه غرورآفرين دست پيدا كرده ايم . توسعه آن هم نه تنها در تعداد شبكه ها بلكه هم در كيفيت سرويسي كه ارائه مي كنيم و هم از جهت تنوع سرويس هاي ارائه شده  و در نقطه اي قرار داريم كه با افتخار مي توانيم به اين ابتكارها، خلاقيت ها و نوآوري هاي جوانان مان بباليم.

*امروز در سير صعودي شاهد تجهيز مدل‌ها، اقدامات و توانمندي‌هاي جديد هستيم.

حميد شاه‌آبادي معاون صداي رسانه ملي در ادامه آيين افتتاحيه اجلاس پانزدهم رسانه ملي اظهار كرد: پيام عزت ملت ايران، پيام اقتدار انقلاب اسلامي، رشادت‌ها و تلاش‌هاي مردم ، با كمك امور فني ما در قالب رسانه اعلام مي‌شود .شاه آبادي گفت:راديو يك روزي صرفا براي اطلاع‌رساني و گوش دادن به موسيقي كاربرد داشت و امروز در حوزه پيام به تحولات بزرگي دست پيدا كرده است.

 وي تصريح كرد :دنيا امروز تمام داشته‌ها و اعتقادات ما را هدف قرار داده، بنابراين ما در حوزه پيام، نوآورانه عمل كرديم و حرف جديد، قالب‌هاي جديد و ساختار جديد ارائه كرديم و در واقع تمام ظرفيت‌مان را به كار گرفتيم تا با مخاطب ارتباط عميق‌تري داشته باشيم تا اعتماد مخاطب را كسب كنيم. معاون صداي رسانه ملي افزود:  ما همواره به دستان پرتلاش در حوزه فني نيازمنديمتا  حركت‌هاي ارزشمند براي حوزه‌هاي پيام فراهم كنيم.معاون صداي رسانه‌ملي افزود: به پشتوانه تحقيقات و نوآوري هاي فني ، آينده راديو آينده روشني است و مي توانيم نيازهاي مخاطب را بر اساس مدل‌هاي جهاني برطرف كنيم.

تاریخ انتشار: دوشنبه 28 آبان 1397