ضرورت توجه به عنصر نوآوري و خلاقيت در توليد و انتشار اخبار
رئيس سازمان صدا و سيما در مراسم نكوداشت روز خبرنگار با تجليل از جايگاه خبرنگاران، بر ضرورت توجه بيشتر به عنصر نوآوري و خلاقيت در توليد و انتشار اخبار تاكيد كرد.

رئيس سازمان صدا و سيما در مراسم نكوداشت روز خبرنگار با تجليل از جايگاه خبرنگاران، بر ضرورت توجه بيشتر به عنصر نوآوري و خلاقيت در توليد و انتشار اخبار تاكيد كرد.
به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، دكتر علي عسكري در «آيين نكوداشت روز خبرنگار» كه با حضور جمع زيادي از اهالي خبر رسانه ملي از معاونت‌هاي سياسي و برون مرزي در مركز همايش‌هاي بين المللي صدا و سيما برگزار شد، به ويژگي هاي حرفه خبرنگاري و بايد‌ها و نيابد هاي آن پرداخت و اظهار داشت: يك خبرنگار خوب بايد درك عميق و بالايي از مسائل جامعه داشته باشد و همه ابعاد يك سوژه خبري را بررسي تا بتواند در تنظيم بسته خبري، به درستي و صداقت عمل كند. وي خبرنگار را يك انسان اديب دانست كه بايد بر واژه‌گان مسلط بوده و به خوبي از آن‌ها در تنظيم و انتقال خبر استفاده كند.
علي عسكري، درك روشن خبرنگاران از مخاطبان را عامل موثر در برقراري ارتباط اثربخش با آن‌ها دانست و افزود: يكي از شاخص هاي اعتماد به صدا و سيما، اعتماد به بخش خبر آن است و خبرنگاران رسانه ملي بايد تلاش كنند تا با بيان واقعيت‌ها و خبرهاي درست، اعتماد به رسانه ملي را بالا ببرند.
ريس صدا‌وسيما ادامه داد: بسته هاي خبري بايد در جهت اميد آفريني و بازتاب موفقيت‌ها و پيشرفت كشور توليد شود و نقد و انتقادهايي هم كه صورت مي‌گيرد بايد سازنده و منصفانه و در جهت رشد و با هدف اصلاح و ارتقاي كشور انجام گيرد. وي گفت: خبرنگاران رسانه ملي بايد در شرايط تكثر رسانه‌اي و گسترش شبكه هاي اجتماعي و فضاي مجازي، با تكيه بر توانمندي و تجربه هاي حرفه‌اي خود، با هوشمندي لازم، در اين رقابت فشرده به خوبي عمل كنند و دچار ايستايي و انفعال نشوند. دكتر عسكري با اشاره به  نظرسنجي‌هاي انجام گرفته در خصوص ميزان مخاطبان بخش‌هاي خبري صداوسيما اظهار داشت: با وجود تلاش هاي دشمن در تخريب رسانه ملي، بيش از 81 درصد مخاطبان اخبار اين رسانه را مي بينند كه اين به بركت حضور خبرنگاران حرفه اي در چرخه خبر رسانه ملي است.
وي افزود: ما در يك جنگ شناختي قرار داريم و فضاي رقابتي در عرصه رسانه ها حاكم است، بايد اين فضا را شناخت و درك درستي از شرايط جامعه، منطقه و عرصه هاي جهاني داشت تا با حضور فعال و موثر خود به بزرگترين توليد كننده خبر در عرصه‌هاي جهاني تبديل شويم.
دكتر عسكري با اشاره به موضوع تكثر رسانه‌اي اظهار داشت: در فضاي تعدد و تكثر رسانه اي  اگر خبري كه تهيه مي شود جوهر لازم را نداشته باشد بر روي مخاطب تاثير نخواهد گذاشت و لذا خبرنگاران بايد در شناخت جامعه نسبت به خبر و ويژگي هاي آن داشته باشند.
دكتر عسكري در بخش ديگري از سخنان خود، جمهوري اسلامي را كانون جبهه مقاومت در جهان برشمرد و تصريح كرد: صدا و سيما بايد به عنوان رسانه كانون جبهه مقاومت با حركت در مرز واقعيت ها به تقويت و توسعه اين جبهه كمك كند.
وي تصريح كرد: خبرنگاران به عنوان خط الراس و قله جبهه مقاومت محسوب مي شوند و بنابراين در جايگاهي والا قرار دارند.دكتر عسكري افزود: شغل خبرنگاري هم سخت و هم زيباست و كساني كه در اين حوزه فعال هستند، بايد از توانمندي ها و درك بالايي نسبت به وقايع برخودار باشند.
رئيس صدا و سيما ضمن تاكيد بر توانمندي و اخلاق حرفه اي خبرنگاران رسانه ملي، به عنصر نوآوري و خلاقيت در توليد و انتشار اخبار اشاره و خاطر نشان كرد: خبرنگاران چشم بينا و گوش شنواي ملت هستند و بايد با تكيه بر عنصر خلاقيت و نوآوري براي حل مشكلات جامعه تلاش كنند.
بر اساس اين گزارش، مجيد آخوندي معاون سياسي صدا و سيما نيز در ابتداي اين مراسم ضمن ارائه گزارشي  از عملكرد معاونت سياسي رسانه ملي اظهار داشت: رسانه ملي در سال 96 هم در بخش سيما و هم در بخش صدا با افزايش ميزان توليد خبر و افزايش ميزان ببيندگان بخش خبري مواجه بود كه اين نشان مي دهد عملكرد رسانه ملي در جلب اعتماد مخاطبان نسبت به خبر، خوب و رو به افزايش است.
معاون سياسي صدا و سيما در ادامه به روندهاي موثر بر عرصه خبر رساني پرداخت و به شرايط پيش روي رسانه ملي به ويژه در رقابت با رسانه هاي نوظهور از جمله شبكه هاي اجتماعي و فضاي مجازي اشاره و گفت: حضور همزمان و موازي رسانه ملي در شبكه‌هاي اجتماعي و موبايلي و رشد روز افزون مخاطبان اين شبكه‌ها در فضاي مجازي، شرايط جديدي را براي فعاليت‌هاي حوزه هاي خبري و اطلاع رساني صداوسيما فراهم كرده است كه با برنامه ريزي‌هاي انجام گرفته شاهد موفقيت‌هاي روز افزون رسانه ملي در اين عرصه خواهيم بود.
پيمان جبلي معاون برون مرزي رسانه ملي هم در سخناني به دشواري‌ها و چالش هاي خبري در شبكه هاي برون مرزي پرداخت و با تقدير و تجليل از شهداي رسانه در اين حوزه بر اهميت و نقش رسانه ها و خبرنگاران برون مرزي صدا و سيما در جهت تحقق اهداف و آرمان‌هاي جمهوري اسلامي و گفتمان انقلاب اسلامي در سطح منطقه و بين الملل پرداخت.
گفتني است مراسم نكوداشت روز خبرنگار در سالن همايش هاي صدا و سيما با حضور خبرنگاران رسانه ملي و مديران بخش هاي مختلف خبري برگزار شد و از بيش از 100 نفر از خبرنگاران برگزيده صدا و سيما تقدير به عمل آمد.
 همچنين با حضور دكتر عسكري، از خانواده شهداي رسانه ملي شهيدان رهبر، ميرزاده، حسيني و خزايي به شكل ويژه‌اي تجليل شد.

پیوستها

تاریخ انتشار: چهارشنبه 18 مرداد 1396