در نشست رئيس رسانه ملي با اعضاي فراكسيون مستقلين ولايي مجلس تاكيد شد:
لزوم حمايت‌ از رسانه ملي براي نقش‌آفريني موثر

دكتر ‌عسكري رئيس سازمان صداوسيما، یکشنبه (8 اسفند) با حضور در فراكسيون مستقلين ولايي ضمن پاسخگويي به سوالات و مطالب طرح‌شده از سوي نمايندگان، پاره‌اي از مشكلات رسانه ملي را به اطلاع نمايندگان حاضر در اين نشست رساند.


به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، دكتر عسكري در اين نشست با اشاره به اينكه به‌دنبال ايجاد پوشش ديجيتالي حداكثري شبكه‌هاي صداوسيما در سراسر كشور هستيم، گفت: صداوسيما به‌دنبال استفاده از قواي فكري جامعه است و رويكرد ما بهره‌گيري از اين افراد براي جذب بيش‌تر مخاطبان است. وي با اشاره به پوشش ديجيتالي رسانه ملي در شهرها و استان‌هاي كشور، افزود: عمده فرستنده‌هاي ما توسط شركت‌هاي دانش‌بنيان تامين شده‌اند و مشكلي به لحاظ تامين فناوري لازم نداريم؛ تنها مشكل ما بودجه است كه به‌دليل همين مشكلات مالي، پوشش صددرصدي ديجيتال در كشور  به‌درستي انجام نشده است.
رئيس سازمان صداوسيما در خصوص ضرورت استفاده از حضور كارشناسي نمايندگان مجلس در برنامه‌هاي تخصصي نيز گفت: خوشبختانه در اكثر مراكز، تعامل خوبي ميان شبكه‌هاي استاني و نمايندگان ايجاد شده است كه بازخورد مثبت آن را در نشست با برخي نمايندگان دريافت كرديم كه از عملكرد شبكه استاني خود راضي بودند. اما با اين حال، اگر نمايندگان استان‌هايي از عملكرد شبكه‌هاي تلويزيوني خود راضي نيستند، مشكل خود را ارجاع دهند تا آن را پيگيري و حل و فصل كنيم.
وي با بيان اينكه به‌دليل تحولات فناوري، رسانه‌ها نقش اساسي در زندگي افراد پيدا كرده‌اند و تاثير عميقي بر افكار عمومي و باورهاي مردم دارند، افزود: در اين شرايط مي‌بينيم كه رسانه ملي تلاش كرده خود را همپاي رسانه‌هاي جهاني رشد دهد و نقش خود را در سپهر رسانه‌اي به‌خوبي ايفا كند.
 افزايش روزافزون شبكه‌هاي معاند فارسي‌زبان در ماهواره
رئيس رسانه ملي با تاكيد بر اينكه اگر در زمينه نظامي در صلح مسلّح به‌سر مي‌بريم اما دشمناني داريم كه در زمينه ماهواره يك جنگ تمام عيار را در پيش گرفته‌اند، ادامه داد: زماني كه به سمت مديريت رسانه ملي رسيدم، 160 شبكه ماهواره‌اي فارسي‌زبان فعال بود اما اكنون اين تعداد به بيش از 250 شبكه افزايش يافته است، آيا اين تعجب‌آور نيست؟ اين موضوع نشان مي‌دهد كه جرياني با مطالعه لايه‌هاي اجتماعي ايران و عليرغم دشواري و هزينه زياد براي راه‌اندازي اين شبكه‌ها با سرعت بالا اقدام مي‌كند.
وي با بيان اينكه شبكه‌هاي مجازي بسياري نيز با تمام قدرت و جديت كار مي‌كنند و براي تخريب فرهنگ و هويت ايراني برنامه دارند، افزود: بايد بيش‌تر مراقب نسل جوان باشيم تا  در اين جنگ فرهنگي تمام‌عيار كه عليه هويت و فرهنگ ايران شكل گرفته، آسيب نبينند.
دكتر عسكري در ادامه با بيان اينكه صداوسيما حدود 7 هزار ايستگاه دارد كه اداره آن‌ها هزينه دارد اما منبع مالي براي اداره آن‌ها وجود ندارد، افزود: توليد برنامه در 62 تلويزيون هزينه بسياري را مي‌طلبد و امروز آنچه در تلويزيون توليد مي‌شود به دليل منابع محدود، براي سازمان بدهي ايجاد مي‌كند و چنانچه اين هزينه‌ها تامين نشود، ميزان بدهي‌ها افزايش مي‌يابد.
رئيس رسانه ملي افزود: انتظار  داشتيم همان 7 دهم درصدي كه در كميسيون تلفيق برنامه پنج ساله ششم تاييد شد داخل بودجه سالانه هم بيايد و پايه بودجه صداوسيما افزايش داشته باشد. لذا اميدوارم در روزهاي باقي مانده براي تعيين تكليف بودجه سال 96 كاري براي رسانه ملي انجام شود.

تاریخ انتشار: دوشنبه 9 اسفند 1395