پوشش وسيع راهپيمايي بزرگ اربعين
علي كشاورز علوي، دبير كميته اطلاع‌رساني و مستندسازي اربعين 97 از اعزام همكاران براي پوشش وسيع راه‌پيمايي بزرگ اربعين امسال مي‌گويد.

75 واحد SNG راه‌پيمايي اربعين را پوشش مي‌دهند.

علوي، دبير كميته اطلاع‌رساني و مستندسازي اربعين 97 در گفت و گويي تدارك وسيع براي پوشش راهپيمايي اربعين را تشريح كرد.

رسانه‌ملي امسال با چه ظرفيتي به استقبال راه‌پيمايي بزرگ اربعين مي‌رود؟

مراسم راه‌پيمايي جهاني اربعين اتفاق بزرگي است كه در سال‌هاي اخير برگزاري آن با حساسيت‌هاي ويژه‌اي همراه بوده است، بنابراين ما بايد در حوزه اطلاع‌رساني و برنامه‌سازي به‌خوبي به آن بپردازيم تا ضمن ايجاد فضاي مناسب براي بهره‌مندي زائران از اين سفر معنوي، تصوير مناسبي هم از شكوه ارادت زائران اربعين به ساحت مقدس امام حسين(ع) به نمايش بگذاريم. براي همين در اولين گام  بعد از برگزاري چهار جلسه در داخل و خارج از سازمان به نتايجي رسيديم كه به اعضاي كميته ابلاغ شده است.

سياست كلي رسانه‌ملي در اربعين چيست؟

برنامه‌سازان، مستندسازان و بخش‌هاي خبري موظفند نگاهشان را در چارچوب شورآفريني و تهييج ترسيم كنند. ضمن اينكه اولويت اول برنامه‌سازان و بخش‌هاي خبري، اطلاع‌رساني است تا مخاطب در لحظه از مسير راديو و تلويزيون محتواي لازم را دريافت كند.

برنامه‌سازان در كجا مستقر خواهند شد؟

پنج قرارگاه رسانه‌اي در مرزهاي چزابه (آبادان)، شلمچه (خوزستان)، مهران(ايلام)، خسروي (كرمانشاه) و ميرجاوه (سيستان و بلوچستان) و يك قرارگاه رسانه‌اي در كربلا مستقر شده است. پوشش تصويري و خبري زائران از اين قرارگاه‌ها انجام مي‌شود. اين قرارگاه ها مجهز به استوديوهاي خبري و SNG (دستگاه ارسال تصاوير و برقراري ارتباط زنده) خواهند بود تا خبرنگاران با شبكه‌هاي مختلف راديويي و تلويزيوني به‌صورت زنده و مستقيم ارتباط برقرار كنند.

شيوه حضور برنامه‌سازان در راه‌پيمايي چگونه است؟

از ابتداي آبان همه گروه‌ها در مسيرهاي سيزده‌گانه مستقر مي‌شوند و همراه زائران به سمت كربلا و نجف حركت مي‌كنند تا روز اربعين كه دوربين‌ها در بين‌الحرمين اين شكوه جهاني را ثبت خواهند كرد. البته با توجه به اهميت زيارت حرمين عسكريين در سامرا از پوشش تصويري اين مسير نيز غافل نخواهيم شد.

از بخش‌ها و نهادهاي ديگر نيز كمك گرفته‌ايد؟

مانند هر سال اتحاديه راديو و تلويزيون‌هاي اسلامي در كنار ما در مسيرهاي سيزده‌گانه است و با در اختيار گذاشتن 50 واحد SNG  به برنامه‌سازان، تعداد SNG هاي مستقر در مسير راه‌پيمايي را به بيش از 75 واحد رسانده است. ضمن اينكه اين اتحاديه از طريق بالگرد شبكه العراقيه تصاوير هوايي مناسبي را تهيه مي‌كند و در اختيار شبكه‌ها قرار خواهد داد.

امسال چند نفر از همكاران سازمان قرار است به اين راه‌پيمايي اعزام شوند؟

حدود250 نفر از معاونت‌هاي مختلف سازمان از جمله معاونت سياسي، سيما، صدا، برون‌مرزي، فني و امور استان‌ها به كربلا اعزام خواهند شد. بخشي از اين تعداد 30 گروه مستندساز و 12 گروه خبري هستند و مابقي برنامه‌سازان و تيم فني را شامل مي‌شوند. البته بيش‌ترين مأموريت برعهده معاونت توسعه و فناوري رسانه و نيروهاي فني سازمان است كه با حضور آن‌ها امكان هر نوع ارتباط ميسر خواهد شد.

امسال راديو اربعين با چه ويژگي‌هايي در اين فضا حضور دارد؟

راديو اربعين همانند گذشته از ابتداي محرم با نام راديو محرم كارش را شروع كرده و با رايزني‌هايي كه با مسئولان دولت عراق صورت‌گرفته، براي اولين بار مجوز پخش راديو اربعين در عراق گرفته شده و امسال اين راديو به‌صورت 24 ساعته پوشش مراسم جهاني اربعين را برعهده دارد.

براي حضور خبرنگاران خارجي چه برنامه‌اي داريد؟

با پذيرش درخواست ده‌ها خبرنگار خارجي از امور بين‌الملل معاونت سياسي، تسهيلات لازم در اختيار اين خبرنگاران گذاشته شده است. ضمن اينكه برخي از شبكه‌هاي مستقل بين‌المللي در قاره‌هاي مختلف از طريق معاونت برون‌مرزي براي حضور در اين مراسم اقدام كرده‌اند.

هر سال مستندسازان زيادي به اين مراسم اعزام مي‌شوند. آيا توليدات آن‌ها پس از اربعين رصد مي‌شود؟

ما امسال 33 گروه مستندساز از مراكز به راه‌پيمايي اعزام خواهيم كرد و دو گروه هم از بسيج صداوسيما و يك گروه از شبكه‌هاي سيما اعزام خواهند شد. مسلّماً اين آثار ارزيابي و از شبكه‌هاي تلويزيوني پخش مي‌شوند. به‌طوري‌كه در سال گذشته از 33 مستند تلويزيوني تهيه شده در مراكز استان‌ها با موضوع اربعين رونمايي شد. ضمن اينكه يكي از شاخص‌ترين مستندها با موضوع اربعين و پياده‌روي مستند «اربعين» به كارگرداني حميد مجتهدي بوده كه به سفارش مركز بسيج صداوسيما در دو قسمت 40 دقيقه‌اي ساخته شده بود بارها از شبكه‌هاي مختلف سيما روي آنتن رفته‌است. مجتهدي اين مستند را با سبك مجموعه مستندهاي ايران ساخته است و عليرضا قرباني نيز خواننده تيتراژ آن است.

آيا به فكر استفاده از همكاري و حضور زائران در توليد برنامه‌ها هستيد؟

با هدف نشر و گسترش فرهنگ حسيني در ايام اربعين امسال طرح «زائر خبرنگار» را ارائه داده‌ايم. در اين طرح از همه زائران علاقه‌مند دعوت شده‌است تا مطالب خود را در زمينه‌هاي خبري، يادداشت‌نويسي، خاطره‌نويسي و حتي شعر و دلنوشته براي ما در فضاي مجازي ارسال كنند.

اين آثار كجا ثبت مي‌شود؟

تمام سايت‌هاي خبري و اطلاع‌رساني سازمان موظفند با ايجاد آيكون اربعين اين فضا را فراهم كنند. ضمن اينكه يك ماه مانده به اربعين خبرگزاري صداوسيما اين آيكون را ايجاد كرده تا ضمن انتشار آخرين اخبار و اطلاعات مربوط به اربعين آثار زائران را نيز ثبت كند.

تاریخ انتشار: یکشنبه 22 مهر 1397