اتحاد در زير پرچم حسين ابن علي (ع)
اربعين و راهپيمايي عظيم عاشقان و دلباختگان راه اباعبدالله الحسين (ع) در مسير نجف تا كربلا سال هاست به يك اجتماع وحدت بخش مبدل شده است. قائم مقام رئيس رسانه ملي در يادداشتي با عنوان " الحُسين يَجمعُنا" به بركات اين اجتماع بزرگ و سكوت رسانه هاي غربي در قبال آن اشاراتي دارد.

بي‌شك، حادثه عاشورا يكي از مهم‌ترين و عبرت‌آموزترين حوادثي به‌شمار مي‌رود كه تاكنون در مسير تاريخ پر فراز و نشيب بشر به وقوع پيوسته است؛ رويدادي بس شگرف كه انديشمندان جهان، انگشت حيرت به دندان گزيده و همواره مبهوت از آن فداكاري‌هاي بي‌نظير، به تحسين و تمجيد، لب به سخن گشوده‌اند.

استمرار اين حركت پرشور، حماسي و عاطفي در گذر تاريخ و از سوي نسل‌ها و ابناء بشر در مقاطع مختلف به‌مثابه خوني در كالبد روح و جسم زمان و عصر و انسانيت جاري و ساري است كه راه گم نشود و سعادت و فلاح و رستگاري در مسير زندگي بشريت تضمين شود.

اربعين حسيني، آن خشم خونين خلق خداجويي است كه از حنجر سرخ و پاك شهيدان برون مي‌زند و بغض گلوي تمام ستمديدگان جهان مي‌تركد و فرياد بلند خويش را بر بلنداي عاشورا و محرم و اربعين به گوش ظالمان و ستمكاران مي‌رساند.
قيام عاشورايي، پديده اربعين، راهپيمايي، ابراز عشق و ارادت به ساحت حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و يارانش، بسان خشم گره‌خورده سالياني است كه امّتي تحت ستم و ظلم فزون‌خواهان و متجاوزان به فرياد مي‌نشيند.

اين شعار امسال زائران حسيني است: «اين حسين است كه همه ما را به دور هم جمع كرده است». در سال‌هاي اخير، جمعيت حاضر در مراسم سوگواري اربعين در عراق، در صدر يكي از بزرگ‌ترين اجتماعات مسالمت‌آميز جهان قرار دارد. به گفته رئيس شوراي استان كربلا، تعداد زائران اربعين به ميليون‌ها نفر مي‌رسد و اغلب زائران، مسير نجف تا كربلا به طول80 كيلومتر را پياده و در مدت سه روز در يك راهپيمايي عظيم طي مي‌كنند.

تنوع و تكثر جمعيت راهپيمايي به نحوي است كه جز واژه «امّت» را نمي‌توان به كار برد كه به عشق «امام» خويش طي طريق مي‌كنند تا راه او، پيام او، مرام او و اهداف او را تعقيب كنند و تحقق بخشند. «امّت» به امام متصل مي‌گردد، رودها به اقيانوس ملحق مي‌گردد؛ «مرج البحرين يلتقيان».  زن و مرد، پير و جوان، بزرگ و كوچك، با خانواده و يا تنها، با پاي پياده و حتي بعضاً با پاي برهنه، سياه و سفيد، از اقصي نقاط جهان با هر تفكر و انديشه و هر مرام و مسلك و عقيده و اراده خاص و مخصوص خود، ولي همگام در يك مسير، با يك هدف، با يك اعتقاد و با يك شعار؛ عجب صحنه‌اي است كه پس از گذشت بيش از 1300 سال از حادثه عاشورا همچنان دوام دارد و استمرار مي‌يابد و روز به روز نو مي‌شود و همچنان اثربخش و اثرگذار است. اربعين، صرف حضور نيست، بلكه ظهور عشق است و ارادت به ساحت امامي كه براي سعادت امّتش جان خويش و اهل و عيالش را بخشيد.

و اينك در قرن 21، عصر ارتباطات، عصر انفجار اطلاعات، عصر و زمانه رسانه‌ها كه دنيا را غرق كرده‌اند و هر اتفاقي را ضريب مي‌زنند و در طرفه‌العيني به گوش و هوش عالميان مي‌رسانند. مدّعيان رسانه‌اي و ارتباطات جمعي غرب مي‌گويند، به‌واسطه توسعه رسانه‌ها همه چيز عيان است و هر چيز در اختيار عالميان. به راستي، اين رسانه‌ها در مقابل و مواجهه با اين پديده بزرگ و استثنايي و بي‌نظير چه مي‌كنند؟ آيا به وظيفه خود عمل مي‌كنند؟ از چيستي، چرايي و چگونگي اين رستاخيز ملّي و عمومي، سخني، گزارشي يا تحليلي مخابره مي‌كنند و يا قفل سكوت بر لب، مهر سانسور بر دوربين و ميكروفون مي‌نهند و با بي‌اعتنايي از كنار آن عبور مي‌كنند؟
راستي چرا؟ اگرچه به قول يكي از انديشمندان غربي حق دارند، چشم رسانه هاي غربي و... بر اين حادثه و پديده بسته بماند، آخر آرمان اربعين، اهداف بلند عاشورا و فرياد رساي حادثه كربلا با رفتار امروز آن‌ها و عملكرد خائنانه و خيانت‌آميز و جنايات روزمره عليه مستضعفان و محرومان در تضاد است.

يزيد زمانه، شمر عصر، عبيدالله زياد امروز و همه آن‌هايي كه آن سوي جبهه حق ايستاده بودند، امروز در بحران‌هاي جهاني يمن، بحرين، ميانمار، افغانستان و ده‌ها نقطه جهان همان مي‌كنند كه آن روز از سوي جنايتكاران عاشورا صورت گرفته است.

در اين عصر مظلوميت حق و حقيقت و جولان ظلم و ستم رسانه‌هاي غربي؛  ما هستيم و يك صداوسيما و رسانه‌هاي اندك همسو با حق و حقيقت در منطقه و جهان تا اين رخداد بزرگ بشري را به گوش و هوش و جان ملت‌ها و امت‌ها برسانيم. باشد كه چنين باشد؛ بعون‌الله تعالي.

تاریخ انتشار: یکشنبه 22 مهر 1397