تدارك گسترده شبكه هاي راديويي در ماه محرم
شبكه هاي راديويي با تدارك ويژه برنامه هايي در ماه محرم امسال مي كوشند، علاوه بر ترويج معارف اهل بيت (عليهم السلام)،به تبيين معرفت هاي عاشورا براي رده هاي سني و گروه هاي اجتماعي بپردازند.

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، شبكه هاي مختلف راديويي با هدف تبيين ابعاد مختلف قيام عاشورا و همراهي با عزاداران سيد و سالار شهيدان، سه راهبرد رسانه اي را مد نظر قرار خواهند داد.

تقويت روحيه ايثار، شهادت طلبي و گفتمان امر به معروف و نهي از منكر با تأكيد بر جايگاه امامت در جامعه حسيني، مهندسي فرهنگ پيشرو بشري كه همانا فرهنگ عاشورايي است با تأكيد بر سبك زندگي حسيني و انتقال اين آموزه هاي ديني به فرزندان،  ايجاد وحدت ملي و انسجام فرهنگي ذيل پرچم هميشه در اهتزار محرم و صفر با پرداختن به مناسك و آيين هاي عاشورايي در سراسر كشور به همراه پخش مستمر آواها و نواهاي محرمي .

شبكه هاي راديويي در منظومه اي هماهنگ، راهبردهاي سه گانه محتوايي را با تمامي ظرفيت هاي شنيداري اعم از نمايش، پخش سخنراني هاي موجز و مؤثر، گفتگوهاي معارفي، پخش مرثيه سرايي هاي مستند و مقتل خواني به سمع مردم عزادار خواهند رساند.

شبكه هاي راديويي معاونت صدا در ماه محرم امسال با بيش از 65 هزار دقيقه شامل2252 برنامه در قالب ساختارهاي گوناگون را روانه آنتن خواهند كرد كه به برنامه هاي منتخب اشاره مي شود.

راديو ايران:

همزمان با آغاز ماه محرم و برپايي عزاداري حضرت اباعبدالله الحسين (ع)، ويژه برنامه‌هاي مختلفي همچون « مسير، غنچه سرخ، خيمه گاه خورشيد، مشاعره عاشورايي، در حوالي عطش، اينجا كربلاست ، در مسير شام و.... » براي پخش تدارك ديده شده است.

برنامه «غنچه سرخ» ويژه شير خوارگان حسيني جمعه 23 شهريور ساعت 9 به صورت زنده و مستقيم از راديو ايران پخش مي شود. برنامه «خيمه گاه خورشيد» از 20 تا 31 شهريور هر شب ساعت 23:5 روي آنتن مي رود. برنامه «در مسير شام» ويژه اسراي عاشورا جمعه 23 شهريور ساعت 9 شنوندگان را همراهي مي كند. «راه شام» ويژه شام غريبان 29 شهريور ساعت 18 تقديم عزاداران مي شود. برنامه«پير غلامان» ويژه برنامه ذاكر و پيرغلامان حسيني از 24 تا 28 شهريور ساعت 21:45  روي آنتن مي رود. «حرفي از نام تو» ويژه شهادت امام سجاد (ع) 31 شهريور ساعت 10:30 با شنوندگان همراه مي شود. برنامه «دلتنگي» ويژه شهادت امام سجاد (ع) 31 شهريور ساعت 22:5 شنيده مي شود. همچنين برنامه «مسير» ويژه دهه محرم از 20 تا 27 شهريور ساعت 10:10 روي آنتن مي رود.
راديو قرآن

شبكه راديويي قرآن با برنامه" بهره اي از كلام بزرگان" ساعت 18:55 دقيقه به پخش گزيده هايي از سخنراني آيت الله ضياء آبادي با موضوع امر به معروف و نهي از منكر مبني بر هدف از قيام امام حسين(ع) مي پردازد.

در برنامه " قرآن كربلا " 20 و 29 شهريورساعت 9:15  به موضوع امر به معروف و نهي از منكر فلسفه قيام امام حسين (ع) مي پردازد.

زيارت جامعه كبيره در روزهاي 28 ، 30 شهريور، 15 و 16 آبان به مناسبت شهادت امام حسين(ع) با صداي حسين يزدان پناه از پخش مي شود.

همچنين نمايش ويژه محرم 20 و 29 شهريور ساعت 12:40 با موضوع وقايع كربلا تقديم علاقه مندان خواهد شد.

شبكه راديويي قرآن از ساعت 10:45 دقيقه روز عاشورا مراسم عزاداري  و نماز ظهر عاشورا را از مصلاي شهر ري منعكس مي كند.

برنامه "مقتل الحسين " 28 و 29 شهريور، تاسوعا و عاشورا ساعت 10 به بررسي علل اجتماعي و سياسي قيام امام حسين، معرفي شخصيت هاي اصلي و فرعي دخيل در واقعه كربلا و ... مي پردازد.

راديو قرآن 8 آبان، روز اربعين، زيارت اربعين و 16 آبان 28 صفر زيارت حضرت رسول از بعيد را به سمع شنوندگان مي رساند.

راديو جوان

 شبكه راديويي جوان با برنامه "بشنو از ني" به بازخواني سيرتاريخي بروز و ظهور واقعه عاشورا پرداخته و مي كوشد تا عبرت هاي عاشورايي را براي جوان امروز تبيين كند. برنامه اي كه از ساعت 20 مخاطبان شبكه راديويي جوان مي توانند آن را از 21 الي31 شهريور دنبال كنند.

در برنامه "پير غلامان" 24 و 31 شهريور ساعت 23 با مداحان و خادمان و پيرغلامان امام حسين(ع) گفت و گو مي كند.

در برنامه "كيلومتر 88" در ايام محرم از شنبه تا چهارشنبه ساعت 17  با آيتم هاي گزارش و ارتباط با مراكز ، بررسي اهميت و جايگاه محرم و صفر در اسلام و موسيقي شنوندگان را همراهي مي كند.

راديو جوان 31 شهريور در ويژه برنامه شهادت امام سجاد (ع)" ساعت 20 به زندگي و سيره امام سجاد (ع) و نقش امام در حماسه عاشورا و پس از آن مي پردازد.

ويژه برنامه "ظهر تاسوعا و عاشورا" در روزهاي 28 و 29 شهريور ساعت 10 و  12 واقع كربلا و عاشورا، زندگي و سيره حضرت عباس  و ... را تحليل مي كند.

راديو معارف

شبكه راديويي معارف برنامه" روضه" را از ساعت 17:30 روز 17 شهريور اتا 29 به روي آنتن خواهد برد كه به مراسم خانگي عزاداري، بايد و نبايدهاي آن، تحريفات شكلي و محتوايي اينگونه مجالس خواهد پرداخت.

راديو معارف همزمان با آغاز ماه محرم الحرام با پخش برنامه "حقيقت جاوادان" خطابه هاي حضرت سيد الشهداء را مرور مي كند.

اين برنامه كه اختصاص به شرح خطبه ها و نامه هاي امام حسين (ع) دارد، با كارشناسي حجت الاسلام سيد محمدرضا نجفي نژاد سخنان آن بزرگوار را در نهضت عاشورا بازگو مي كند.همچنين تبيين سيره هدايتگري و شخصيت و جايگاه امام حسين(ع) نزد پيامبر اكرم(ص) و اهل بيت(ع) و همچنين بررسي علل و ابعاد قيام سيدالشهداء(ع) و تاثيرات عميق واقعه كربلا در طول تاريخ از موضوع هايي است كه در اين برنامه بررسي مي شود. "حقيقت جاودان" به همت گروه معارف‌، فرهنگ و جامعه راديو معارف تهيه شده  كه تهيه و سردبيري اين برنامه را روح الله اسماعيلي و اجراي آن را سيد محمد مهدي ركني برعهده دارد. اين برنامه هر شب ساعت 22:30 از راديو معارف پخش مي شود.

"حسينه" از جمله برنامه هاي راديو معارف است كه به منظور گراميداشت ايام محرم در بخش ها و آيتم هاي متعدد مانند گزارش از حسينيه هاي شهرهاي مختلف، پرده خواني و... پخش مي شود.

در اين برنامه بخش هايي در زمينه مفاهيم ارزشمند زيارت عاشورا، سيره بزرگان در محرم و توجه آنها به زيارت عاشورا، پيرغلامان حسيني و ...  تهيه شده كه به صورت زنده پخش مي شود.

برنامه" حسينيه" از روز 20 تا 30 شهريور هر روز ساعت 9 تا 11 و در روزهاي تاسوعا و عاشورا از 9 تا 13:30 به شكل زنده اجرا مي شود.

ابوالفضل سليماني به عنوان تهيه كننده، ، رضا هدايت فر به عنوان مجري و حجج اسلام سيد صادق مير شفيعي و ناصر خلج به عنوان كارشناسان اين برنامه خاطبان را همراهي مي كنند .

هر سال شنوندگان راديو معارف در ايام محرم‌الحرام از سلسله سخنراني‌هاي حضرت آيت‌الله‌ جوادي آملي با هدف آشنايي بيشتر مخاطبان اين رسانه ديني با نهضت حضرت اباعبدالله الحسين(ع) بهره‌مند مي‌شوند.

برنامه "بركرانه فرات" در ماه محرم امسال از 19 تا 30 شهريور ساعت21:20 به تحليل نهضت حضرت سيدالشهداء با محور كلام امام حسين (ع)، حقانيت قيام اباعبدالله الحسين (ع) و قيام ايشان براساس سنت آقا اميرالمومنين (ع) مي پردازد.

"بركرانه فرات" به همت گروه معارف، قرآن و اهل بيت عليهم السلام توليد مي شود كه تهيه و سردبيري اين برنامه را علي برخورداري برعهده دارد.

برنامه "خط سرخ" همزمان با فرا رسيدن ايام محرم از راديو معارف تقديم سوگواران مي شود. اين برنامه از شب اول محرم ،با هدف تبيين پيام هاي نهضت عاشورا و قيام حسيني به روي آنتن مي رود.

برنامه "خط سرخ" به تهيه و سردبيري سيد روح الله شجاعي ، اجراي رضا ملايي ، حميد خاوري و كارشناسي حجت الاسلام عبدي از 19 شهريور هر روز ساعت 19:15 پخش خواهد شد .

برنامه "اشك  خورشيد" در روزهاي تاسوعا و عاشورا ساعت 14:30 اهميت و فضايل عزاداري و گريستن برمصيبت عاشورا و زمينه هاي فرهنگي واقعه عاشورا و نقش مجالس عزا در اصلاح فرهنگ جامعه را بررسي مي كند.

برنامه "ني نوا" از 19 تا 30 شهريور به تحليل ادبيات عاشورا و نقش آن در ترويج شور و شعور حسيني اختصاص دارد.

 برنامه "سلوك عاشورايي از 19 تا 30 شهريور ساعت 23:30 مباحث آيت الله آقا مجتبي تهراني درباره امر به معروف و نهي از منكر با محور حماسه حسيني و حق و باطل در آئينه نهضت حضرت سيدالشهداء (ع)را پخش مي كند.

"سلوك عاشورايي" از 19 آغاز و تا 30 شهريور ادامه دارد .

 راديو تهران

شبكه راديويي تهران با پخش برنامه" بين الحرمين" مي كوشد تا با پخش قسمت هايي از اجراي تعزيه، خواندن شعر و روايات درباره عاشورا و تلفيق هنرمندانه آن با سخنراني هاي مرحوم علامه جعفري، به تبيين فرهنگ پيشرو عاشورايي در بين مخاطبان پايتخت نشين خود بپردازد. تهراني ها مي توانند اين برنامه را ساعت 6:30 روزهاي28 و 29 شهريور از گيرنده هاي خود دريافت كنند.

همزمان با آغاز ايام ماه محرم ويژه برنامه «حسينيه راديو تهران» هر روز از ساعت 16 تقديم مخاطبان مي شود. اين برنامه كاري از گروه توليد و تامين شبكه راديويي تهران است و هدفش برپايي يك حسينيه راديويي براي عزاداري هاي دهه اول محرم است.

در اين برنامه گزيده اي از سخنراني هاي سخنرانان و مداحي مداحان تهراني در مساجد و حسينيه ها پخش خواهد شد. مخاطبان مي توانند منتخبي از شنيدني ترين سخنراني هاي سخنرانان و مداحي و مرثيه سرايي ذاكرين و مداحان اهل بيت (ع) را بشنوند.

نواي حاج محمود كريمي، ميثم مطيعي، محسن طاهري، سليم موذن‌زاده اردبيلي، منصور ارضي و سعيد حداديان نيز در ايام محرم در راديو تهران مي پيچد.

 علاوه بر آن؛ سخنراني هاي سخنرانان حجت الاسلام رفيعي، دكتر حسين الهي قمشه اي، سيداحمد خاتمي، حاج حسين انصاريان، مرحوم فلسفي و طباطبائي،حجت الاسلام آلي و... حال و هواي خاصي به اين حسينيه بخشيده است.

اعظم ابراهيمي تهيه كننده، آرمان غفاريان اجرا، حسين صدر و عابديان ساير عواملي هستند كه با برنامه «حسينيه راديو تهران» همكاري دارند.

برنامه "عبور آه تا شانه هاي ماه" از 20 شهريور تا 1 مهر ساعت 24 با بخش هاي خوانش اشعار عاشورايي، گزارش، سخنراني ، نگاه مولانا به امام حسين(ع) و ... روي آنتن مي رود.

در برنامه " شبيه او" از 20 شهريور تا 1 مهر ساعت 1 بامداد براي يكي از ياران باوفاي امام تعزيه برگزار مي كند.

برنامه " خيمه عشق از 23 تا 30 شهريور ساعت 7 صبح شنونگان را همراهي مي كند. پخش مديحه سرايي، سخنراني مرحوم علامه جعفري و جوادي آملي درباره محرم و ... از بخش هاي برنامه است.

راديو تهران در مستند "پيرغلامان "  ساعت 8 از 23 تا 30 شهريور زندگي خادمان حسيني را مرور مي كند.

برنامه "نوگلان كربلا" در روزهاي تاسوعا و عاشورا با آيتم هاي مرور شخصيت شهداي كربلا، داستان هايي از خشم و حرص ملعونيان كربلا و ... با عزاداران همراه مي شود.

همچنين ويزه هاي تاسوعا و عاشوراي اين شبكه از ساعت 9  به مدت 270 دقيقه پخش مي شود.

«آواي كاروان» از شبكه راديويي تهران ويژه برنامه اي است كه با فرا رسيدن ماه محرم و ايام سوگواري شهادت سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدا... الحسين(ع) تدارك ديده شده است.

در اين برنامه كه هر روز از ساعت 11:45 دقيقه آهنگ ها و مداحي مداحان برتر همچون حاج محمود كريمي، عبدالرضا هلالي، كربلايي جواد مقدم، حميد عليمي، حسين سيب سرخي و مجيد بني فاطمه و... از راديو تهران پخش مي شود.

راديو ورزش

برنامه "با گزارشگران" از 20 تا 24 شهريور ساعت 23:30 به انعكاس اخبار مراسم عزاداراي امام حسين(ع) و پوشش حضور ورزشكاران در هيئت هاي مذهبي مي پردازد.

برنامه " حماسه هاي عاشورا" از 20 تا 22 و از 25 تا 29 شهريور ساعت 1:25 با هدف الگو سازي از حماسه سازان عرصه عاشورا پخش مي شود.

برنامه "مويه هاي غريبانه "در روزهاي تاسوعا و عاشورا ساعت  6:45 و 14:15 با نوحه و مداحي روي آنتن مي رود.

برنامه "سروقامتان" 29 شهريور ساعت 12 و 30 شهريور ساعت 2:15 با موضوع جانبازان ورزشكار ايراني و شرحي از رشادت هاي ورزشكاران و ... شنيده مي شود.

ويژه برنامه هاي تاسوعاي راديو ورزش ساعت 10 و ويژه برنامه عاشورا هم ساعت 6 نوحه هاي مرتبط را پخش مي كند.

برنامه " شور حسيني" 29 شهريور ساعت 7:20 بيانات مقام معظم رهبري در مورد عاشورا را پخش مي كند.

برنامه عاشورا سراپرده راز" روز عاشورا ساعت 9:15 در قالب مقتل خواني روز عاشورا را روايت مي كند.

برنامه "مويه هاي غريبانه "8 و 16 و 17 آبان با آيتم هاي  مداحي، مرثيه و متن به مناسبت اربعين و رحلت حضرت رسول اكرم(ص) . و ... روي آنتن مي رود.

راديو سلامت

شبكه راديويي سلامت با ويژه برنامه "گمشده" به استقبال محرم مي رود. "گمشده" كاري است از گروه روان راديو سلامت كه به تهيه كنندگي سارا شريفي و با اجراي حامد رضا مهتدي و ... از ساعت 17 تا 19 روي آنتن مي رود.

اين برنامه از بخش هاي مختلفي چون مطالب و سخنان بزرگان دين، انديشمندان و بيانات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبري با موضوع قيام اباعبدالله الحسين (ع) و پيام كربلا تشكيل شده است.

ويژه برنامه "گمشده" با حضور كارشناسان مذهبي از اول ماه محرم پخش مي شود.

راديو سلامت در برنامه "سوگواره در روزهاي 22 و 29 شهريور ساعت 15 ترانه مناسب با ايام سوگواري را پخش مي كند.

برنامه "عاشورا فراتر از زمان" از 20 تا 30 شهريور به قيام عاشورا اختصاص دارد.

برنامه "قرار" با آيتم هاي مداحي، كارشناسي و و گفتار از 27 تا 30 شهريور با عزاذاران همراه مي شود.

برنامه "خونه زندگي " از 20 تا 27 شهريور  و 7 و 8 و 15 تا 17 آبان به دهه محرم و سبك زندگي اسلامي ايراني و سيره نبوي و سبك زندگي اسلامي ايراني مي پردازد.

راديو گفتگو

شبكه راديويي گفتگو با برنامه" عشق بدون مرز"از تاريخ 20 تا31 شهريور، ساعت 11 به روي آنتن رفته و با بررسي آيين هاي عزاداري در كشورهاي ديگر از طريق گفت و گو با رايزنان فرهنگي ايران در اين كشورها به گسترش فرهنگ عاشورايي اشاره خواهد داشت.

 برنامه " خط خون" از 20 تا 31 شهريور ساعت ساعت 15:45 به ادبيات عاشورايي با تمركز بر معرفي كتاب آييني اختصاص دارد.

برنامه " نينوا" از 20 تا 31 شهريور ساعت 10:30، روزهاي محرم سال  61 را روايت مي كند. برنامه "عيارسرخ" در دهه محرم با آيتم هاي امام شناسي، مداحي در محرم و ... پخش مي شود.

برنامه " ميزگرد "رهنما" از 23 تا 30 شهريور ساعت 7 تاثير قيام عاشورا بر سيره عملي و نظري امام خميني (ره) را بررسي مي كند.

برنامه " شرح شيدايي" از 27 شهريور تا 17 آبان به مباحثي مانند شب نشيني با موكب داران راهپيمايي اربعين ، گفت و گو با شاعران آييني و ... مي پردازد.

 راديو اقتصاد

شبكه راديويي اقتصادمتناسب با مأموريت خود برنامه" نودو هشتي ها" را ساعت 17 براي مخاطبان خود پخش خواهد كرد. برنامه اي كه درس ها و آموزه هاي واقعه عاشورا در زندگي امروز اقتصادي را به بررسي خواهد گذاشت.

راديو اقتصاد همزمان با فرارسيدن ماه محرم و صفر و ايام سوگواري سيد و سالار شهيدان حضرت ابا عبدالله الحسين (ع)، برنامه اي با عنوان "عيار سرخ" را روي آنتن مي برد.

اين برنامه با حضور كارشناسان مذهبي، هر روز به يك موضوع اختصاص دارد. از موضوعات قابل طرح در اين برنامه مي توان به ابعاد شخصيتي شهداي كربلا، معرفت و محبت امام حسين (ع)، بررسي زمينه هاي قيام عاشورا، شهادت حضرت علي اصغر (ع) و ... اشاره كرد.

ويژه برنامه "عيار سرخ" كاري از گروه پخش، در ايام محرم و صفر شنبه تا پنج شنبه هر هفته  ساعت 12:45 به مدت 45 دقيقه از راديو اقتصاد تقديم شنوندگان ي شود.

برنامه "ضيافت حسيني" در روزهاي تاسوعا و عاشورا ساعت 10 و 17 به سيره اقتصادي و عملي و ابعاد شخصيتي حضرت امام حسين (ع)و ابوالفضل(ع) اختصاص دارد.

برنامه " كار و نوا" 30 شهريور ساعت 14:5 به ذكرخواني با محور بزرگان دين و امامان و ... مي پردازد.

راديو نمايش

اداره كل ھنرھاي نمايشي راديو، سريال هاي جديد راديويي ، كتاب هاي صوتي و ويژه برنامه زنده راديويي را براي پخش در ايام ماه محرم توليد كرده است.

نمايش راديويي "رهي" به نويسندگي هانيه نجفي و كارگرداني مينو جبارزاده در 12 قسمت از راديو نمايش پخش مي شود. داستان نمايش "رهي" از اين قرار است كه اسب تعزيه در روستاي زادگاه يوسف با ديگر اسبان تفاوت دارد، اين اسب را براي باركشي نمي برند. يوسف كه عاشق تعزيه بوده از كودكي اسبش رهي را به اميد تعزيه پرورش مي دهدو.....

نمايش  10 قسمتي" هامون" به نويسندگي مريم تاجيك و كارگرداني رضا عمراني، درباره فردي به نام هامون گاراژ دار است، كه سالها براي ازدواج با پوران صبر كرده و با او راهي سفر كربلا مي شود تا در دهه محرم آنجا عزاداري كنند و...

همچنين نمايش " روياي تشنگان " به نويسندگي حميدرضا عباسي  و كارگرداني ايوب آقاخاني در 10 قسمت روي آنتن مي رود.

داستان اين نمايش از اين قرار است كه مژگان و امين زوج عكاسي هستند كه به واسطه عكاسي از طبيعت توانسته اند با تاسيس آتليه اي هم به موفقيت اقتصادي برسند و هم از موقعيت و منزلت اجتماعي بهره ببرند، اخيرا در زندگي آنها مشكلي پيدا شده است كه ناشي از عدم تفاهم اين دو بر سر به دنيا آوردن بچه است . مژگان معتقد است آنها بايد مهاجرت كنند تا بتوانند در كشور ديگري صاحب فرزند شوند اما امين با اين نظر مخالف است چرا كه مانعي براي صاحب فرزند شدنشان در ايران نمي بيند . بي بي مريم به او مي گويد كه دكتر فقط گفته شايد تو هم نتواني مانند خواهرت باردار شوي و بهتر است در همين ايران پيگير آزمايشات پزشكي ات شوي ضمن اينكه در طي اين سالها نذرهاي بسياري را ديده كه با توسل در همين محرم به ثمر رسيده و از او مي خواهد كه او هم همين كار را انجام دهد اما با نيت واقعي و....

نمايش راديويي "چراغي هميشه روشن " نيز به نويسندگي ياسمن شكرگزار و كارگرداني محمدپورحسن در 12 قسمت تقديم شنونگان مي شود.

داستان اين نمايش درباره هادي، مردي مسن و نيكوكار است كه در ايام محرم به روستاي محل تولدش مي رفته و نذر مي داده حال پس از فوت او همسرش طبق وصيت اش اين كار را انجام مي دهد.

تمامي اين آثار با هنرمندي بازيگران ،تهيه كنندگان ، صدابرداران و افكتورها ي اداره كل هنرهاي نمايشي راديو به تازگي تهيه و توليد شده و همزمان با فرا رسيدن ماه محرم از راديو نمايش و ساير شبكه هاي راديويي به صورت همزمان پخش خواهد شد.

همچنين ويژه برنامه زنده راديويي "گيومه " به صورت تركيبي - نمايشي ويژه صبحگاه شامل آيتم هاي متنوع و مرتبط با دهه اول ماه محرم از راديو نمايش پخش مي شود.

راديو صبا

شبكه راديويي صبا با برنامه"سينما صبا" به بررسي فيلم هاي عاشورايي خواهد پرداخت. شنوندگان اين برنامه مي توانند ساعت 24 شنونده اين برنامه باشند .

 برنامه "پناه آخر" از 24 شهريور تا 1 مهر ساعت 11:40 با موضوع محرم پخش مي شود.

برنامه هاي "طنين خون خد" با اشعا كهن عاشورايي، "همپاي صبا"  مسابقه اي با محور عاشورا ، "نفس المحموم" با رويكرد مقتل خواني ، صباهنگ" با پخش تصنيف هاي عاشورايي و ... در ايام محرم با مخاطبان همراه مي شود.

راديو فرهنگ

شبكه راديويي فرهنگ در برنامه " برگ هاي روشن آينه" به بررسي كتاب شناسي محرم پرداخته و سعي مي كند به ابعاد فرهنگ عاشورايي  بپردازد.

برنامه "ساعت سوگ "با موضوع آواها و نغمه هاي عاشورايي از 24 تا 28 شهريور ساعت 18 پخش مي شود. برنامه "برگ هاي روشن آينه"با موضوع كتاب شناسي محرم، 28 و 29 شهريور ساعت 8:30 روي آنتن مي رود.

"خورشيد بر نيزه" ويژه برنامه تاسوعاي حسيني ساعت 11 شنيده مي شود. "تشنه ترين دريا "با روايتي نو از واقعه تاسوعا و عاشورا، 28 شهريور 11:30 شنوندگان را همراهي مي كند. "شعله هاي هميشه روشن "با موضوع محرم در آينه ادب فارسي 29 شهريور ساعت 9 شنيده مي شود.

"آنگاه خورشيد" با موضوع فرهنگ عزاداري در محرم و عاشوراي حسيني نزد اقوام ايراني روز عاشورا ساعت 11 پخش مي شود. ويژه شهادت امام سجاد (ع) 1 شهريور ساعت 8:30 تقديم مي شود.

راديو آوا - راديو پيام

 شبكه راديويي پيام و آوا با آغاز ماه محرم در بخش هاي شش گانه پخش، با توليد برنامه و آيتم هاي مختلف در قالب متن ، تصنيف هاي محرمي، آوازهاي آئيني و اخلاقي محرم همراه مخاطبان به عزاداري مي پردازد.

 ميان برنامه "روزشمار محرم" بمدت ده دقيقه هر روز از اول ماه محرم از ساعت 8:20 تا 8:30 دقيقه بصورت توليدي به وقايع محرم از منظر تاريخي و اتفاقات رخ داده خواهد پرداخت.

 آيتم "پيام كربلا" حاوي مطالب و سخنان بزرگان دين ،انديشمندان، بيانات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبري با موضوع قيام اباعبدالله الحسين (ع) و پيام كربلا است كه با حضور كارشناسان مذهبي از اول ماه محرم تا پايان ماه صفر در فواصل بخش ها پخش مي شود.

 راديو پيام همچنين داستانك هايي را با موضوع محرم و نهضت عاشورا توليد كرده كه حاوي پيام هاي اجتماعي  از قيام امام حسين (ع) است  كه با آغاز ماه محرم از راديو پيام پخش مي شود.

 شبكه راديويي پيام و آوا در ايام سوگواري اباعبدالله الحسين (ع) با پخش مداحي، تصنيف هاي محرمي،روضه آوازهاي آئيني و اخلاقي در وصف امام حسين (ع)  همراه مخاطبان خود در سراسر جهان خواهد بود.

تاریخ انتشار: دوشنبه 19 شهریور 1397