پنج نكته از ديدار با رئيس رسانه‌ملي
ترسيم رئيس رسانه ملي از جبهه رسانه‌اي و جنگ نرم دشمنان، در اقناع دانشجويان اثر گذار بود.

عباس شيراوژن قائم مقام معاونت فرهنگي و سياسي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها از ديدار 6ساعته رئيس رسانه ملي با نمايندگان تشكل‌هاي دانشجويي با بيان اينكه فكر نمي‌كردم دكتر علي عسكري بتواند به اين خوبي با ترسيم جبهه رسانه‌اي و جنگ‌نرم دشمنان نظام اسلامي همراهي و  رضايت‌نسبي جدي‌ترين منتقدان جوان خود را به دست آورد به چند نكته در خصوص اين نشست اشاره كرد:

شانزده آذر هر سال خاطرات ويژه خاص خود را دارد. در اين چند سال گذشته هر سال توفيق داشتيم با دانشجوهاي شوراهاي مركزي تشكل‌هاي دانشجويي گپ‌و‌گفت‌هاي صميمي و انتقادي با مسئولان تراز اول كشوري داشته باشيم. در هر گپ‌وگفتي تجربيات جديدي ياد گرفتيم. ولي هميشه بچه‌ها از اينكه با مسئولان سازمان جلسه نداشتند گلايه داشتند. بخصوص كه سال گذشته بعد از قرارهاي اوليه لغو شد.

امسال خبرهايي رسيد كه جلسه خواهيم داشت خيلي خوشحال‌كننده بود. اما چند نكته:

1- برخي ويژگي‌هاي اين جلسه: دانشجويان عزيز با آمادگي و تحقيق پيش‌بيني و پرس‌و‌جو از اهل‌فن شركت كرده بودند؛ سلايق مختلف سياسي در كنار هم با رئيس سازمان گفت‌وگو مي‌كردند(كمتر پيش مي‌آيد)؛ در ميان دانشجوها اهالي دانشگاه صدا‌وسيما و علاقه‌مندان هنر و رسانه هم حضور داشتند؛ نسبت به نشست‌هاي قبلي مودبانه‌تر، محترمانه‌تر و هيجانات دانشجويان كنترل شده‌تر بود(دفعات قبل حتي برخي اشياء مانند خودكار هم پرت شده بود)

2- سطح مباحث و مطالب ارائه شده از نمايندگان تشكل‌ها متفاوت بود. برخي از انتقادات مطرح شده در سطح يادداشت‌هاي روزنامه‌اي ولي به نظرم برخي از دوستان حرف‌هايي از جنس راهبردي و تحليلي داشتند كه مناسب است اصحاب‌رسانه با نگاهي همدلانه در جهت تصحيح جهت‌گيري‌هاي رسانه‌ملي از آنها استفاده نمايند.

3- از اصحاب رسانه دعوت مي‌كنم حتي اگر به دلايل عقلاني و منطقي انتقادات يا راهكارها را نمي‌پسندند، از اين زاويه بنگرند كه ادراك حداقل بخشي از مخاطبان فهميده رسانه‌ملي همان است كه در اين نشست مطرح شد. پس يا بايد اشكالات وارده را حل كرد يا ادراكات ايجاد شده را مديريت كرد. در واقع اصحاب‌رسانه كه مدعيان جدي مديريت افكار عمومي در موضوعات مختلف هستند، نبايد از مديريت افكار عمومي در موضوع جايگاه راهبردي و كليت رسانه‌ملي غفلت ورزند.

4- بايد اعتراف كنم كه فكر نمي‌كردم دكتر علي عسكري عزيز بتواند به اين خوبي با ترسيم جبهه رسانه‌اي و جنگ‌نرم دشمنان نظام اسلامي همراهي و  رضايت‌نسبي جدي‌ترين منتقدان جوان خود را به دست آورد. مقايسه وضعيت بودجه و اعتبارات رسانه‌ملي با يك شبكه تلويزيون دولتي انگليس و در عين حال برشمردن اعضاي خانواده چند ده هزار نفري فعال و بازنشسته سازمان تا حدي توانست به معقولانه‌تر شدن انتظارات عزيزان دانشجو كمك نمايد. تاكيد بر جوان‌گرايي، معرفي راه‌هايي براي استعدادهاي جوان رسانه‌اي و جدال احسن پينگ‌پنگي كوتاه با يكي دو دانشجو  نيز از خاطرات جذاب دانشجويان جوان ما از رئيس سازمان خواهد بود. به نظر بنده اگر سنجشي مشابه در ابتدا و انتهاي جلسه اتفاق مي‌افتاد، (در نتيجه مجموعه گپ‌و‌گفت‌هاي جلسه) رشد اعتماد شركت‌كنندگان به سازمان در آن سنجش قابل مشاهده مي‌شد.

5- در انتهاي اين يادداشت بايد مطلبي را متذكر شوم كه توجهي دو چندان را مي‌طلبد: به نظر حقير در دانشگاه‌هاي ايران منابع انساني فاضل و فرهيخته‌اي هستند كه ممكن است چندان شهره نباشند ولي تهيه‌كنندگان و برنامه‌سازان و مديران دلسوز مي‌توانند از فكر و ابتكارشان بهره‌مند شوند و البته منابع انساني هنرمند و صاحب‌نظران دلسوزي در رسانه ملي هستند كه در سايه سلبريتي‌ها و مشاهير قدرشان مجهول مانده است. لذا پيشنهاد مي‌دهم كه نهضتي لازم است كه اين دو جمع فرهيختگان دانشگاهي و نخبگان رسانه‌اي -همانطور كه رياست سازمان در اين نشست فرمودند - با نشست‌هاي صميمي و مسأله محور در سطوح مديريتي و با تشكيل هيئت‌هاي انديشه‌ورز فصل جديدي از كارآمدي و اثربخشي رسانه‌ملي را رقم بزنند.

عقيده بنده اين است كه با همتي بلند و البته عنايت‌الهي مي‌توان به اين مهم دست يافت.

با سپاس فراوان از زحمات همكاران محترم روابط عمومي، به ويژه برادر گرامي محمدحسين رنجبران

 با آرزوي توفيقات مستمر براي همه عزيزان  خدمتگزار در رسانه ملي ! يا علي!

 عباس شيراوژن

 قائم مقام معاونت فرهنگي و سياسي

 نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها

تاریخ انتشار: شنبه 17 آذر 1397