رئيس رسانه ملي در پنجمين همايش منشور رسانه خبر داد
تشكيل كميته مشترك رسانه ملي با دولت براي پيگيري مشكلات مردم

دكتر علي عسكري برلزوم تعامل بيشتر ميان دولت و رسانه ملي براي حل مشكلات مردم تاكيد كرد و از پيشنهاد ايجاد كميته‌هاي كاري با دستگاه‌ها و نهادهاي دولتي با هدف بالا بردن اعتماد مردم و رفع مشكلات آن‌ها به‌ويژه در زمينه‌هاي اقتصادي و معيشتي خبر داد.

 

به گزارش روابط‌عمومي رسانه ملي، دكترعلي عسكري در اين نشست بر لزوم عملكرد هنرمندانه صدا و سيما براي حفظ مرجعيت اين رسانه و پيگيري مطالبات مردم تأكيد كرد.
رئيس سازمان صداوسيما با تشريح  اوضاع كنوني ايران در منطقه و جهان گفت: اكنون كشور تحت تأثير سه عامل؛ خروج آمريكا از برجام و راهبردهايي كه براي فشار به نظام اسلامي ايران در پيش گرفته ، وضع منطقه و برتري روزافزون قدرت محور مقاومت و شرايط داخلي خصوصاً در زمينه اقتصاد و تلاش براي اثرگذاري بر افكار عمومي با تكيه بر مشكلات اقتصادي مردم قرار گرفته است .
وي در تبيين اولين عامل با اشاره به اينكه رئيس جمهور آمريكا با خروج از برجام راهبرد جديدي عليه ايران كليد زد گفت: ترامپ براي فشار همه جانبه به جمهوري اسلامي ايران در گام اول راهبرد خروج از برجام را در پيش گرفت و اين راهبردها در سرفصل‌هاي اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي، سياسي و ... با هدف اعمال فشاركوتاه مدت بر ايران طراحي شده است.
رئيس رسانه ملي با اشاره به ناتواني آمريكا در وارد كردن فشار طولاني مدت و جنگ نظامي عليه ايران گفت: دولت آمريكا مي‌كوشد دربازه زماني چند ماهه اين راهبرد كوتاه مدت را عملي سازد.
وي با تأكيد بر اينكه امسال چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي است گفت: دشمن تلاش مي‌كند دستاوردهاي  نظام اسلامي را در اين چهل سال ناچيز جلوه دهد و ما بايد براي معرفي اين دستاوردها و خنثي كردن توطئه دشمن تلاش كنيم و بر همين اساس رسانه ملي برنامه اي ويژه براي چهلمين سال پيروزي انقلاب دارد.
دكتر علي عسكري با بيان  اينكه آمريكايي‌ها به دنبال گرفتن امتيازي راهبردي از ايران هستند گفت: تصور آمريكا اين است كه اگر ايران با تهديدات شديدتر مواجه شود اين امتياز راهبردي را كسب مي‌كند براي همين تلاش مي كند تا با جنگ رواني ياس و نااميدي را در جامعه گسترش دهد.
وي با بيان اينكه آمريكا در ابعاد مختلف، ازپيروزي انقلاب تاكنون راهبردهاي مختلفي را براي براندازي نظام اسلامي ايران در پيش گرفته و هدف اصلي او بر مبناي اثرگذاري بر افكار عمومي مردم ايران است گفت: نقش رسانه ملي و صداو سيما براي خنثي كردن توطئه دشمن در زمينه ايجاد تصور و ادراكات براي مردم ايران بسيار پر رنگ و مهم است و ما بايد هوشيار باشيم.
وي افزود: دشمن پيش از اين بر موضوع شكاف ميان حاكميت متمركز شده بود و امروز با اعتراف به اينكه دولت ايران جزء نظام اسلامي ايران است مي‌كوشد ميان مردم و نظام اين شكاف را ايجاد و تقويت كند.
 رئيس سازمان صداوسيما از راهبرد آمريكا براي دست گذاشتن بر مشكلات معيشتي مردم و نيازهاي اقتصادي آن‌ها سخن گفت و تصريح كرد: دشمن بر نيروهاي نفوذي تكيه مي‌كند و اين نيروهاي نفوذي با تكيه بر شبكه‌هاي اجتماعي خصوصاً تلگرام مي‌كوشند هدايت اين عمليات را بر عهده بگيرند.

 دكتر علي عسكري تلگرام را عاملي براي ارائه داده‌هاي فراواني از متن جامعه‌ ايران به دشمن دانست و گفت: دشمن در داده كاوي مهارت بسيار دارد و از اين بستر نقاط ضعف را در زمينه‌هاي مختلف رصد مي‌كند و به شناخت وضع موجود مي‌رسد.
وي سپس از نقش اروپا در اوضاع كنوني سخن گفت و اظهار داشت: اروپايي‌ها مي‌خواهند ايران را در برجام  پاي ميز مذاكره نگه دارند تا آمريكا به اهدافش براي تضعيف نظام اسلامي برسد.
رئيس رسانه ملي با بيان اينكه آمريكا با تكيه بر اطلاعاتي كه از جريانات نفوذي ايران مي‌گيرد به راهبرد تبديل اعتراضات كوچك به اغتشاش دست مي‌يابد گفت: زير ساخت اين اطلاعات، شبكه‌هاي اجتماعي و تلگرام است.
 وي افزود: به كمك اين شبكه‌هاي اجتماعي دشمن به نقاط ضعف و مشكلات مردم واقف مي‌شود و از آن براي ايجاد ناامني در جامعه استفاده مي‌كند.
دكتر علي عسكري سپس از برتري كشور در منطقه و اهميت آن به عنوان عامل اثرگذر بر اوضاع داخلي و خارجي ياد كرد و گفت: جمهوري اسلامي ايران در منطقه كاملاً مقتدرانه و قوي در صحنه حاضر است و تمام توطئه‌هاي آمريكا و صهيونيست‌ها را براي تقويت داعش، منافقين و تضعيف ايران در ميان همسايگان خنثي كرده و آن را در ميدان شكست داده است.
وي با اشاره توطئه‌هاي آمريكا براي ايجاد ناامني در كشورهاي همسايه ايران و منطقه گفت: در قبال اقتدار ايران در منطقه، آمريكا مي‌كوشد ائتلافي را عليه كشور ما در ميان همسايگان و منطقه تشكيل دهد و با تخريب رابطه ايران با همسايگانش حلقه تحريم را تنگ‌تر كند.
دكتر علي عسكري اوضاع داخلي را از عوامل ديگر مؤثر بر كشور برشمرد و گفت: با خروج آمريكا از برجام و تشديد معضلات اقتصادي شرايطي براي اثرگذاري دشمن بر افكار عمومي ايجاد شده است كه بايد با همراهي مردم و شناخت مشكلات معيشتي آنان و پيگيري مطالبات آن‌ها در رسانه ملي راه‌هاي دادن امتياز راهبردي به دشمن را بست.
وي راه‌اندازي جنگ اقتصادي را از اهداف كنوني دشمن برشمرد و افزود: دشمن با هدف جنگ اقتصادي مي‌كوشد با تحريم‌ها، عمليات رواني و به چالش كشيدن متن زندگي مردم در اين نبرد برتري يابد.
دكتر علي عسكري با اشاره به تأكيدمقام معظم رهبري بر محوريت اقتصاد در سال‌هاي اخير و شعار سال، از اهميت اين مقوله سخن گفت و افزود: بايد در زمينه اقتصاد كشور اقدام انقلابي كرد تا رونق بگيرد و ابتكار عمل را از دشمن بازستاند.
وي ريشه كينه آمريكا از ايران را شكست تمام سياست‌هاي اين كشور براي تضعيف ايران و تسلط بر منطقه و حمايت از صهيونيست ‌ها دانست و گفت: رابطه ما با آمريكا هيچگاه به نتيجه برد- برد ختم نمي‌شود، حتي اگر بنا برتصور غلط برخي مذاكره بدون قيدوشرط با آمريكا را بپذيريم تجربه نشان داده است كه اين كشور از راهبردهاي شيطاني براي غلبه بر ما دست نخواهد كشيد.
رئيس سازمان صداوسيما بدعهدي آمريكا در خروج از برجام را عاملي مهم براي نفرت بيشتر مردم ايران از دولت اين كشور دانست و با مروري بر نتايج بدست آمده از نظرسنجي رسانه ملي از مردم ايران درزمينه اعتماد به آمريكا و نفرت آنها از اين دولت گفت: با بررسي نمودارهاي به‌دست آمده از نتايج اين نظرسنجي ‌ها نفرت مردم ايران از آمريكا نسبت به چهارسال گذشته بسيار بيشتر و اعتمادشان به اين كشور كمتر شده است و بيش از 90% مردم ايران باور دارند كه آمريكا قابل اعتماد نيست.
 وي افزود : مردم ايران امروز نسبت به خيلي از كشورهاي پيشرفته از مواهب طبيعي زيادي برخوردارند اما دشمن مي‌كوشد اين تصور را القاء كند كه آنها پس از انقلاب از اين مواهب محروم شده‌اند و رسانه ملي بايد بايادآوري اين مواهب و دستاوردهاي نظام اسلامي اميد و روحيه نشاط در مردم را تقويت كند.
رئيس رسانه ملي معناي تحريم رئيس صداوسيما را در كنار سپاه پاسداران و نيرو‌هاي انقلابي، نقش رسانه ملي در مقابل تهاجم رسانه‌اي غرب دانست و گفت: مردم ايران با تمام مؤلفه‌هايشان و شجاعت بي‌نظير در مقابل دشمن خواهند ايستاد.
دكتر علي عسكري مقابله با دو عامل اقتدار كشور كه قدرت موشكي و قدرت منطقه‌اي است را هدف اصلي آمريكا و غرب دانست و گفت: دشمن بداند ايران در اين دو زمينه با كسي مذاكره نخواهد كرد.
رئيس سازمان صداوسيما سپس به وظايف رسانه ملي در شرايط كنوني كشور پرداخت و گفت: هدايت و صيانت از افكار عمومي مهمترين وظيفه صداوسيما است.
وي افزود: رسانه ملي بايد با زبان مردم، سخن بگويد و با بالابردن سرمايه اجتماعي و تقويت مرجعيت و محبوبيت رسانه‌اي‌ ارتباطش را با مردم عميق‌تر كند.
دكتر علي عسكري از لزوم بيان صادقانه واقعيات اقتصادي كشور براي مردم سخن گفت و افزود: صداوسيما با بيان اين واقعيات و انجام رسالتش بايد در مقابل اين راهبرد پيچيده آمريكا بايستد و دولتمردان نيز در اين زمينه بايد با رسانه ملي تعامل داشته باشند و بامردم حرف بزنند. وي از پيشنهاد ايجاد كميته هاي كاري با دستگاه‌ها و نهادهاي دولتي ياد كرد كه مي‌تواند به بالا بردن اعتماد مردم و ايجاد آرامش در آن‌ها كمك كند.
رئيس رسانه ملي با اشاره به عملكرد مطلوب صداوسيما در نوروز و رمضان 97 و بالا رفتن ميزان مخاطبان گفت: با وجود تمام تلاش دشمن براي رقيب تراشي براي رسانه ملي اين رسانه رشد خوبي داشته است.
دكتر علي عسكري به نقش رسانه‌هاي استاني در تقويت مرجمعيت اجتماعي در كشور اشاره كرد و گفت: بايد اخبار خوش را براي مردم بازگو كرد كه موجب اميد آفريني است .
ضرورت كاوش در اوضاع كشور و احوال اجتماعي مردم از موضوعات ديگري بود كه رئيس سازمان در اين نشست ازآن ياد كرد و گفت: يكي از مهمترين محورهاي اين كاوش نظرسنجي‌هاي مركز پژوهش و سنجش افكار صداوسيما است دكتر علي عسكري ايستادگي درمقابل نفوذ دشمن را از وظايف جدي رسانه ملي دانست  و تاكيد كرد: ما با حفظ ادبيات انقلابي بايد فداكارانه از حريم ملت و كشور دفاع كنيم.
رئيس رسانه ملي سپس خطاب به مديران حاضر در پنجمين نشست منشور رسانه تاكيد كرد: بايد به عرصه‌هاي جديد زندگي مردم و حضور موثر در فضاي مجازي توجه جدي داشته باشيم تا نقطه عطفي در اين فضا ايحاد كنيم و با رصد مداوم فضاي مجازي درك مردم را از توطئه هاي دشمن بالا ببريم .
دكتر علي عسكري بر لزوم عملكرد هنرمندانه براي تقويت ارتباط با مردم تاكيد كرد و گفت : مردم بايد بدانند صداي آن‌ها از حلقوم رسانه ملي بيرون مي‌آيد و صداوسيما صداي رساي آن‌هاست و در اين صورت است كه مرجعيت رسانه ملي استمرار خواهد يافت و بايد ارتباط با مردم بيش از پيش تقويت شود.

تاریخ انتشار: سه شنبه 5 تیر 1397