شبکه‌های سیما در سوگ شهادت بانوی دو عالم
شبکه‌های سیما در سوگ شهادت بانوی دو عالم

شبکه‌های سیما در سوگ شهادت بانوی دو عالم؛ حضرت فاطمه زهرا (س) و هم گام با برگزاری مجالس عزاداری در سراسر کشور؛ ویژه برنامه‌های متعددی را برای بینندگان تدارک دیده و پخش می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، پخش مراسم عزاداری از عتبات عالیات، مستندها، برنامه‌های ترکیبی و ... از جمله این برنامه‌ها برای پخش در شب و روز شهادت ام ابیها، حضرت فاطمه زهرا (س) است.
«ستایش نور»، «این شب ها» و «سخنرانی مذهبی» از شبکه یک سیما 
برنامه «این شب‎ها» از یکشنبه شب ساعت 23:15 با حضور کارشناسان مذهبی و با موضوع سیره حضرت زهرا سلام‎الله‎علیها و با حضور حجت‎الاسلام سید محمد صالح گلپایگانی، حجت‎الاسلام علی دانش و دکتر حشمت‎الله قنبری پخش می‌شود.
ویژه برنامه «ستایش نور» با موضوع گفت‌وگو با شاعران آیینی و شعرخوانی شعرای جوان درباره حضرت زهرا (س) بامداد چهارشنبه 40 دقیقه بامداد روی آنتن می‌رود و ساعت 45 : 12، همان روز تکرار می‌شود.
روز چهارشنبه هم ساعت 15:45مراسم روضه خوانی در حسینیه امام خمینی در حضور مقام معظم رهبری پخش می‌شود. 
برنامه «سخنرانی مذهبی»، هم که مربوط به مراسم حسینیه امام خمینی در فاطمیه امسال است از ساعت 17روز دوشنبه تا پنجشنبه به مدت 40 دقیقه و روز جمعه ساعت 30 : 11 دقیقه روی انتن می‌رود.

«کوی محبت» سوگواره شهادت شبکه دو 
برنامه «کوی محبت» کاری از گروه اجتماعی فرهنگی به تهیه‌کنندگی سید مصطفی موسوی است که با نگاهی به حیات طیبه حضرت فاطمه (س)، سه‎شنبه 8 بهمن ساعت 23:30، و چهارشنبه 9 بهمن ساعت 13:30 و 23:15 همچنین پنجشنبه ساعت 18 و 24 پخش می‎شود. 
ویژه‌برنامه «تن‌های تنها» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی اصغر مهدی ابهری کاری است از گروه کودک و نوجوان که پیرامون زندگی و سیره حضرت فاطمه زهرا (س)، اطلاعات ارزنده‌ای را به قشر مخاطب این برنامه یعنی گروه سنی نوجوان تقدیم می‌کند. این برنامه سه‎شنبه و در شب شهادت بانوی بزرگ اسلام ساعت 19 روی آنتن می‌رود.
سخنرانی‌ها و مرثیه‌خوانی‌های ویژه عزاداری بانوی دو عالم؛ حضرت فاطمه مرضیه (س) از جمله مرثیه‌سرایی‌های حاج محمود کریمی، حاج سید مهدی میرداماد، حاج میثم مطیعی، حاج سید رضا نریمانی، حاج حسن شالبافان در فواصل برنامه‌ها و برنامه «ایوان بهشت» با سخنرانی حجت‌الاسلام‎والمسلمین مهدی ماندگاری در این ایام ساعت 11:30 و سخنرانی حاج شیخ حسین انصاریان، حجج‎الاسلام عالی، دکتر رفیعی، حیدری کاشانی، حامد کاشانی، سرلک، ابراهیم حاج ابراهیم و ... ساعت 6، بعد از اذان ظهر و فواصل برنامه‌ها از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده برای این ایام است.
برنامه‌های «عصر خانواده»، «در انتهای الوند»، «زنده‌باد زندگی»، «آیینه‌خانه» و «نمادو» نیز با حضور کارشناسان و پخش گزارش‌های مختلف و بخش‌‌‌‌های ویژه در این ایام تقدیم بینندگان می‎شود.
نمایش فیلم‎های سینمایی و مستند با مضامین ویژه، از دیگر برنامه‌هایی است که شبکه دو سیما در ایام سوگواری حضرت فاطمه (س) برای بینندگان آماده پخش کرده است.

«در آستان خورشید»، «سیاه پوش» و «ادب حضور» ویژه‌های شبکه سه در شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)
به مناسبت شهادت حضرت زهرا(س) ویژه برنامه «در آستان خورشید»، از دوشنبه 7بهمن، ساعت 16:30 در 4 قسمت 50 دقیقه‎ای روی آنتن شبکه سه سیما می‎رود. این برنامه کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی‌شبکه سه سیما به تهیه کنندگی مهدی زمانی بیدختی است که از زینبیه ـ حرم مطهر حضرت زینب (س)، روی آنتن شبکه سه سیما قرار می‌گیرد. «در آستان خورشید» با اجرای میثم آقا بیگی میزبان حجت‎الاسلام‎والمسلمین دکتر مظلومی‌به مبحث امام شناسی و ولایت می‌پردازد. این ویژه برنامه دوشنبه 7 و سه‎شنبه 8 بهمن ماه از ساعت 16:30 و همچنین چهارشنبه 9 بهمن ساعت 10:20 و 16 از زینبیه پخش می‌شود.
ویژه برنامه «سیاه پوش» از سه‎شنبه 8 بهمن ماه به مناسبت شهادت حضرت زهرا (س) بعد از اخبار شبانگاهی روی آنتن شبکه سه سیما قرار می‌گیرد. «سیاه پوش» کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی‌ شبکه سه سیما به تهیه کنندگی جواد بیک محمدی است که با اجرای رسالت بوذری و فاطمه رضا پور میزبان حجت‎الاسلام والمسلمین میر هاشم حسینی، کارشناس مذهبی، شهروز حبیبی، مداح و اعظم بروجردی، کارگردان هستند. همچنین هنرمندانی چون زهره حمیدی، جلیل فرجاد و مالک سراج در این ویژه برنامه حضور دارند. زعفرانیه، نغمه مستشار نظامی و عارفه دهقانی نیز از شاعران حاضر در این ویژه برنامه هستند. این ویژه برنامه پنجشنبه 10 بهمن نیز از ساعت 16:30 از شبکه سه سیما پخش می‌شود. 
مجموعه «ادب حضور» سه‎شنبه 8 و چهارشنبه 9 بهمن ماه؛ ساعت 10 صبح روی آنتن شبکه سه سیما قرار می‌گیرد. «ادب حضور» به تهیه‎کنندگی حسن محمدیان مفرد کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی‌شبکه سه سیما؛ در دو قسمت پخش می‌شود. قسمت اول این مجموعه به فعالیت‎های فرهنگی ـ جتماعی مسجد امام محمد باقر (ع) و مجمع زینبیون شهرستان آبادان می‌پردازد و قسمت دوم آن، ریشه‌ها و عزاداری سنتی و فرهنگ دینی خطه گیلان را به نمایش می‎گذارد.
همچنین میان برنامه‌های «نوای افلاک»، «لحظه‌ها را دریاب» و «موکب ثارالله» از دیگر ویژه برنامه‌های این شبکه برای شب و روز شهادت بانوی دو عالم است. 

«بانوی مبارز» و «شب‎های هنر» شبکه چهار سیما در سوگ شهادت بانوی دو عالم 
«شب روایت» از مجموعه «شب‎های هنر» که سه‎شنبه 8 بهمن ماه و در شب شهادت حضرت زهرا (س) به صورت زنده ساعت 23 روی آنتن می‎رود به موضوع «روایت امر دینی برای کودکان» اختصاص یافته است. محمد مهدی شیخ صراف مجری کارشناس «شب روایت» میزبان حجت‎الاسلام‎والمسلمین غلامرضا حیدری ابهری، نویسنده و پژوهشگر حوزه کودک و نوجوان می‌شود و با وی در خصوص موضوع برنامه گفت‎وگو می‌کند. تمام آیتم‎های این برنامه نیز منعطف با شهادت حضرت زهرا(س) تولید و روی آنتن می‎رود. 
مستند «بانوی مبارز» با موضوع زندگی مرضیه حدیدچی (دباغ)، از مبارزان انقلاب اسلامی چهارشنبه 9 بهمن، ساعت 8:30 از شبکه چهار پخش می‌شود. مستند «بانوی مبارز» به فعالیت‌های سیاسی و مبارزاتی مرضیه حدیدچی می‌پردازد؛ این بانوی سختکوش در دوران پس از پیروزی انقلاب در مسئولیت‎های مهمی، به تکلیف انقلابی خویش عمل کرد، او از جمله شاگردان امام خمینی محسوب می‌شود که در سال 1352 توسط ساواک دستگیر شد ولی یک سال و نیم بعد به انگلیس و سپس به سوریه و لبنان رفت و در نجف به ملاقات امام راحل رفت. فرماندهی سپاه همدان، مسئولیت زندان زنان و نمایندگی مجلس از جمله مسئولیت ها او محسوب می‌شود. تهیه کنندگی و کارگردانی این مستند را «پناه برخدا رضایی» بر عهده دارد. 
گفتنی است سایر برنامه‌های شبکه منعطف به این ایام تولید و پخش می‌شوند.

«تا نیایش»، «بهشت بی‎نشان» و «بانوی بهشتی» در شبکه پنج سیما 
برنامه ظهرگاهی «تا نیایش» روز سه‎شنبه 8 بهمن ساعت 12:30معطوف به این مناسبت، روی آنتن شبکه پنج سیما می‎رود.
«بهشت بی‎نشان» عنوان میان برنامه ترکیبی ـ تولیدی است که در شب و روز شهادت حضرت زهرا (س) پخش می‌شود. این میان برنامه دارای آیتم‎هایی مانند کلام بزرگان (سخنان امام راحل و رهبری)، مداح ، نریشن و ... است.
«سلام آسمان» عنوان مستندی است که در روز شهادت بانوی دو عالم، حضرت فاطمه الزهرا (س) از شبکه پنج پخش می‌شود. این مستند گفت‎وگو با مسلمان خارج از کشور درباره شخصیت والای حضرت فاطمه زهرا (س) است. این مستند روز چهارشنبه 9 بهمن، ساعت 8 صبح پخش می‌شود. 
برنامه «مادرانه» کاری از گروه خانواده و کودک شبکه پنج سیما، چهارشنبه 9 بهمن ماه ساعت 12:30 پخش می‌شود. این برنامه به معرفی زندگی شهید والامقام آقا اعلایی و گفت‎وگو با خانواده ایشان می‌پردازد.
«حدیث یاس»،«مداحی» ، «بانوی بهشتی» و.... میان برنامه‌های گروه معارف است که در شب و روز شهادت دخت گرامی‌ پیامبر اکرم (س) بر روی آنتن شبکه پنج سیما می‎رود.

«محبوبۀ خدا» ویژه برنامه شبکه قرآن و معارف در سوگ حضرت زهرا (س)
ویژه برنامه «محبوبۀ خدا» با محور بررسی سبک زندگی آن بانوی بزرگ اسلام هر شب از ساعت 22، روی آنتن می‎رود. حجت‎الاسلام‎والمسلمین جلالی و خانم دکتر طباطبایی کارشناسان برنامه «محبوبۀ خدا» هستند که با مرتضی میرزایی و مریم فرضی مجریان این برنامه به گفت‎وگو و بیان فضائل حضرت زهرا سلام‎الله‎علیها می‌پردازند. همچنین این برنامه که به تربیت فاطمی نیز می‎پردازد، با آیتم‎های متنوع از جمله قصص فاطمی، معرفی کتب فاطمی، دل گویه‌های فاطمی و ... در ایام فاطمیه همراه مخاطبان قرآنی و معارفی تلویزیون است.
پخش سخنرانی‌های علما و شخصیت‌های مذهبی از دیگر تدارکات این شبکه در این ایام است که بر اساس آن سخنرانی‌های مراسم بیت رهبری همه روزه در ساعت 18:15، سخنرانی حجج اسلام میرباقری و مومنی از حرم حضرت معصومه (س) هر روز قبل از اذان ظهر، سخنرانی حجت‎الاسلام انصاریان هر روز ساعت 13:30و سخنرانی حجت‎الاسلام فاطمی‎نیا نیز هر روز ساعت 17 پخش می‎شود.
قرائت خطبه حضرت زهرا سلام‎الله‎علیها با نوای حاج مهدی سماواتی، در ساعت 10:15 روز شهادت آن بانوی بزرگ اسلام و مرثیه سرایی مادحین اهل بیت علیه السلام در ساعت‎های 10:15، بعد از اذانگاهی ظهر و 19:15 در این ایام به روی آنتن می‎رود.
پخش ویژه برنامه کودک با عنوان نوگلان فاطمی در ساعت 6:30، نغمات دینی، میان برنامه‌ها و تلاوت‎های مرتبط نیز در فواصل مختلف پخش از دیگر تدارکات شبکه قرآن و معارف سیما در ایام فاطمیه است.؟

«هفت آسمان» شبکه هفت در روز شهادت زهرای اطهر
ویژه برنامه «هفت آسمان» در روز شهادت حضرت زهرا (س)، چهارشنبه 9 بهمن ماه میزبان حجت‎الاسلام سید جواد سلیمانی است. در این برنامه حجت‎الاسلام عمران فضل‎اللهی و سید جواد سلیمانی در رابطه با سیره زندگی حضرت زهرا (س) و شهادت آن بزرگوار گفت‎وگو می‌کنند. برنامه «هفت آسمان» به تهیه‎کنندگی حجت‎الاسلام دکتر رسولی محلاتی، سه‎شنبه و چهارشنبه ساعت 20 از شبکه هفت سیما پخش می‌شود.
برنامه «از من بپرس» در ایام شهادت حضرت زهرا (س) به زندگی و سیره آن حضرت و الگوبرداری از روابط خانوادگی حضرت زهرا(س) می‌پردازد. این برنامه همچنین با حضور اسماعیل امینی کارشناس ادبیات فارسی روی آنتن می‎رود. در این برنامه در زمینه ادبیات فارسی و آثار نمایشی و آسیب شناسی نوع ادبیات فضای مجازی و تاثیری که روی ادبیات و سخن و گویش روزمره مردم دارد، گفت‎وگو می‌شود. برنامه «از من بپرس» به تهیه‎کنندگی مجید هاشمی فرا و کارگردانی مجتبی احمدی با اجرای محمدرضا یزدان‎پرست روز‌های سه‎شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه ساعت ۱6 از شبکه هفت سیما پخش می‌شود. 

«ترنم جام»، «جمع ایرانی» و «خانه مهر» جام جم در شهادت بانوی دو عالم
برنامه گفت‎وگو محور «روشنا» به مدت 50 دقیقه، مستند «نقش والا» به مدت 25 دقیقه و مستند «هفت آسمان» به مدت 30 دقیقه از شبکه جام‎جم روی آنتن می‌رود.
برنامه‌های روتین «خانه مهر»، «جمع ایرانی» و «ترنم جام» هم متناسب با روز شهادت پخش می‌شود. 
میان‎برنامه‌ها و نماهنگ‎های مختلف درخصوص سیره و مظلومیت حضرت فاطمه زهرا (س) نیز در این شبکه روی آنتن می‎روند.

تلویزیون سلامت در سوگ دخت پیامبر
هم‎زمان با شهادت مادر اهل بیت (س) برنامه‌های این شبکه متاثر از شهادت بانوی بزرگ اسلام رنگ حزن به خود می‌گیرد. 
تامین برنامه شبکه سلامت در روزهای سه‎شنبه و چهارشنبه با تهیه وله و کلیپ‎هایی کوتاه و جانمایی در جدول پخش به سوگ می‎نشینند.
پخش شبکه نیز میان برنامه‌های متعددی آماده کرده و در فواصل برنامه‌ها روی آنتن می‌برد.
همچنین برنامه‌های زنده شبکه مانند «مثبت سلامت»، «ضربان»، «حال خوب»، «ایران فعال» و... به این مناسب غم بار، اشاره می‌کنند.

سوگواره فاطمی‌شبکه افق با برنامه «محرم دل»
ویژه برنامه تلویزیونی «محرم دل» به مناسبت ایام فاطمیه و سالروز شهادت حضرت زهرا(س) از شبکه افق پخش می‌شود. به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت زهرای مرضیه(س) و ایام فاطمیه، ویژه برنامه «مَحرم دل» روی آنتن شبکه افق می‌رود. در این برنامه نقش ایشان در ارتباط با مسائل خانوادگی و موضوعات اجتماعی و سیاسی بررسی می‌شود.

حجج‎الاسلام حاج ابوالقاسم و بهشتی کارشناسان برنامه «محرم دل» هستند که با اجرای محمد حسین صیرفی در 6 قسمت تولید شده است.
همسرداری، نقش حضرت زهرا(س) در خانواده، القاب حضرت فاطمه(س) و خصوصیات شخصیتی ایشان، نقش ایشان در حوزه‌های سیاسی و اجتماعی با رویکرد مقاومت و ولایتمداری حضرت زهرا(س) از جمله مباحثی هستند که در هر قسمت بررسی می‎شوند. «محرم دل» دارای بخش‌های دیگری همچون شعرخوانی آیینی، داستان‌خوانی پیرامون سیره شهدای انقلاب و تمسک شهدا به فرهنگ فاطمی و گفت‌وگو با بانوان موفق نیز هست. از جمله زنان موفقی که در این برنامه با آن‌ها گفت‌وگو شده، بانویی پاکستانی و دانشجوی مقطع دکتری در ایران و همچنین خانم مجیدانی از بانوان کارآفرین ایرانی هستند.
پخش مراسم عزاداری فاطمیه در نقاط مختلف از دیگر بخش‌های برنامه به شمار می‌رود.
«محرم دل» به تهیه‌کنندگی محمد صادق رحمانی‌پور، از پنجم تا دهم بهمن، هر شب ساعت 22 و تکرار آن ساعت‎های 4:30 و 10:30 روز بعد از شبکه افق پخش می‌شود.

«بانوی بی‎نشان» شبکه امید در شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)
ویژه برنامه شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) سه شنبه 8 بهمن ساعت 23:15 به مدت 30 دقیقه روی آنتن شبکه امید می‎رود. این برنامه ترکیبی میزبان سعیده صفارهرندی کارشناس مذهبی است که به بررسی ابعاد مختلف زندگی سرور بانوان دو عالم خانم فاطمه زهرا (س) می‎پردازد. اجرای دو سرود و مداحی نیز از دیگر بخش‎های این برنامه است که در خصوص شهادت جانسوز حضرت صدیقه طاهره به اجرای برنامه می‌پردازند.
«بانوی بی‎نشان» نیز عنوان مستندی است که به مناسبت شهادت حضرت فاطمه الزهرا (س) در شب و روز شهادت دخت گرامی‌پیامبر اکرم (ص) در دو قسمت از شبکه امید پخش می‌شود. این مستند گزارشی است از نمایشگاه «بانوی بی‌نشان» که به مناسبت شهادت حضرت زهرا (س) در تهران برگزار شده است. این مستند سه‌شنبه 8 بهمن ساعت 19:30 و چهارشنبه 9 بهمن، ساعت 11:45 برای مخاطبان شبکه امید پخش می‎شود.

شبکه نسیم

شبکه نسیم نیز برنامه‌های «چهل تیکه»، «نسیم آوا»، «هزارداستان»، «نمای رادیو»، و «دنیای مستند» را ماناسب این مناسبت پخش می‌کند.

 برنامه چهل تیکه به تهیه کنندگی و کارگردانی الهام حاتمی، و اجرای محمد رضا علیمردانی دوشنبه تا جمعه ساعت 22 به ترتیب  میزبان محمد رضا طالقانی، مهدی سلوکی، احترام برومند، علی دهکردی و هدایت هاشمی خواهد بود.

برنامه هزارداستان به تهیه کنندگی جواد فرحانی و کارگردانی مریم نوابی نژاد از امشب  یکشنبه تا جمعه ساعت 20:30  به میزبانی سیما تیرانداز، گلاره عباسی، رزیتا غفاری و علی سیلمانی  به روایت زندگی مهمان‌های این برنامه می‌پردازد.

برنامه نسیم آوا با اجرای محمدرضا محبی با حضور غلامرضا صنعتگر، پویا بیاتی، حامد محضر نیا، حسین حقیقی و حامد طاها دوشنبه تا جمعه ساعت 21:30پخش می‌شود.

برنامه نمای رادیو به تهیه کنندگی مجید فتاحی، تهیه کنندگی رادیویی فرشاد آذرنیا و کارگردانی ایوب آقاخانی با پخش نمایش "قرارداد" از امشب، یکشنبه تا پنجشنبه ساعت 23:30 از شبکه نسیم پخش خواهد شد.

برنامه کتاب باز به تهیه کنندگی و کارگردانی محمد رضا رضاییان شنبه تا چهارشنبه ساعت 19 از این شبکه پخش می‌شود.

برنامه دنیای مستند روزهای فرد ساعت 18:30 در این ایام از شبکه نسیم  پخش می‌شود

تاریخ انتشار: یکشنبه 6 بهمن 1398