متن پیام حضرت آیت‌الله‌العظمی نوری همدانی به مناسبت هفته احیاء
متن پیام حضرت آیت‌الله‌العظمی نوری همدانی به مناسبت هفته احیاء
یکی از موضوعاتی که خداوند متعال به آن تأکید فراوان دارد، موضوع امر به معروف و نهی از منکر است. در ۱۰ جا از قرآن کریم مسئله امر به معروف و نهی از منکر ذکر شده است که البته در ضمن قصه‌ها و داستان‌هایی نقل می‌کند که اهمیت و نقش امر به معروف و نهی از منکر روشن می‌شود. درباره عزت و عظمت امت اسلامی در قرآن کریم آیات فراوانی داریم اما فقط در یک جا خداوند متعال کلمه خیر امت به کار برده و این عزت و عظمت را به امر به معروف و نهی از منکر ربط داده است.
 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ متن پیام مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی به مناسبت هفته امر به معروف و نهی از منکر به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از موضوعاتی که خداوند متعال به آن تأکید فراوان دارد، موضوع امر به معروف و نهی از منکر است. در ۱۰ جا از قرآن کریم مسئله امر به معروف و نهی از منکر ذکر شده است که البته در ضمن قصه‌ها و داستان‌هایی نقل می‌کند که اهمیت و نقش امر به معروف و نهی از منکر روشن می‌شود. درباره عزت و عظمت امت اسلامی در قرآن کریم آیات فراوانی داریم اما فقط در یک جا خداوند متعال کلمه خیر امت به کار برده و این عزت و عظمت را به امر به معروف و نهی از منکر ربط داده است. خداوند متعال از آیه ۱۰۱ از سوره آل عمران تا چند آیه بعدش این مطلب را بیان کرده و ابتدا در مقدمه برای امر به معروف و نهی از منکر ذکر کرده و فرموده: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ» (آل عمران، آیه ۱۰۲)، وقتی که «اتقوا» به خدا نسبت داده شود یعنی اینکه از خدا بترسید اما وقتی به غیرخدا نسبت داده شود به معنای خودنگری می‌باشد یعنی اینکه انسان مراقب و مواظب خودش باشد، خداوند متعال در ۲۳۷ جای قرآن کریم از تقوی و مشتقاتش تمجید و تکریم کرده است مانند این آیه شریفه: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ یَجْعَلْ لَکُمْ فُرْقَانًا وَیُکَفِّرْ عَنْکُمْ سَیِّئَاتِکُمْ وَیَغْفِرْ لَکُمْ ۗ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیمِ» (انفال، آیه ۲۹) و این (تقوی) اولین رکن و سنگ بنای سازمان امر به معروف و نهی از منکر می‌باشد و اما رکن دوم: (واعتصموا بحبل الله جمیعاً و لا تفرقوا) است و «حبل» یعنی آن واسطه‌ای که شما را به خداوند می‌رساند.

خداوند متعال بعد از ذکر دو رکن مذکور (تقوی، اعتصام به حبل الله) مطالب دیگری را بیان می‌کند و می‌فرماید: «وَاذْکُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ کُنْتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَکُنْتُمْ عَلَیٰ شَفَا حُفْرَةٍ مِنَ النَّارِ فَأَنْقَذَکُمْ مِنْهَا ۗ کَذَٰلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمْ آیَاتِهِ لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ». در تفسیر مجمع البیان در مورد «حبل الله» دو روایت نقل شده است؛ اول اینکه حبل الله همان ولایت اهل بیت علیهم السلام است و بعد خود ایشان می‌فرماید: بهتر است که ما حبل الله را قرآن و اهل بیت علیهم السلام بگیریم و خبری نیز نقل می‌کند که مثل همان حدیث ثقلین می‌فرماید به حبل الله و حبل اهل بیت تمسک بجویید و متفرق نشوید تا گمراه نشوید.

اما بالاخره خداوند متعال بعد از ذکر مطالب مذکور در ادامه آیات می‌فرماید: (کنتم) پس این آیه دلالت دارد بر اینکه امت اسلامی از این جهت بهترین امت می‌باشند که در میان آنها امر به معروف و نهی از منکر به همراه ایمان به خدا به وجود آمده است و علتشم این است که خداوند متعال در فضای این دنیا همه چیز را آماده و فراهم نکرده، بلکه امکانات و استعدادها فراوانند، منتهی خود ما بایستی فضای زندگی خودمان و جامعه را بسازیم یعنی خداوند این را به عهده خود انسان‌ها، هوش، درایت، ایمان، اعتقاد و استعداد آنها گذاشته است و اما بهترین چیز و مهمترین چیزی که در ساختن انسان و فضای زندگی اش و همچنین ساختن جامعه بسیار مؤثر است، همین امر به معروف و نهی از منکر می‌باشد و امروز موضوع امر به معروف و نهی از منکر در صدر واجبات باید باشد و به معنای وسیع آن از عرصه بین المللی گرفته تا مسائل اقتصادی، سیاسی و فرهنگی داخل کشور از درون خانواده تا عرصه اجتماع باید به این موضوع مهم پرداخته شود. امروز مسئله ربا که متأسفانه در جامعه اسلامی ما توسط بعضی از بانک‌ها در حال انجام است یک نوع منکر است. موضوع حجاب که از ضروریات است، ولی متأسفانه به آن توجهی نمی‌شود یک منکر است که البته همه اینها برای اینکه از بین برود همت همگانی می‌طلبد. مسئولان باید به طور جدی در این عرصه حضور یابند. در پایان از همه عزیزانی که در این عرصه تلاش می‌کنند تشکر می‌نمایم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

تاریخ انتشار: دوشنبه 3 شهریور 1399