مواظب هویت جمعی و سلامت جامعه باشیم
مواظب هویت جمعی و سلامت جامعه باشیم
رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر در هفتمین شب از دهه اول محرم در حسینیه امام خمینی و در محضر رهبر انقلاب اسلامی به سخنرانی پرداخت.
 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، آیت‌الله کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران و رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر در هفتمین شب محرم در حسینیه امام خمینی و در محضر رهبر انقلاب اسلامی به سخنرانی پرداخت.

آیت‌الله صدیقی در بخشی از این سخنرانی به اهمیت فریضتین امر به معروف و نهی از منکر پرداخت که مشروح آن در ادامه آمده است؛

یکی از آموزه‌های امام حسین(ع) مطرح کردن امر به معروف و نهی از منکر است. قانون اساسی و قانون مصوب پارلمانی این میدان و فضا را باز کرده و این فریضه فراموش شده و این امر مهمی که حسن اسلام است، دژ احکام است، دلسوزی به آحاد مردم است و علامت حیات یک ملت است، نظارت عمومی است، عشق به خداست، عشق به خود و دیگران است و انگیزه نجات گرفتاران در بند هوا و هوس یا وابستگان به اجانب است را باید نجات داد.

امر به معروف و نهی از منکر بر حسب روایت، خلافت خداست. إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَ الْإِحْسانِ. خدا خودش امر به عدل کرده، امر به احسان کرده

 يَنْهى‌ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَرِ وَ الْبَغْيِ.  چون کار  کار خداست کسی در این وادی بیاید آیینه خداست، خلیفه خدا و نماینده حق تعالی است. آقا سید الشهدا(ع) در جملاتی که در اهداف متوسط و نهایی قیام شان مطرح کردند می‌فرمایند: أُرِيدُ أَنْ آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ أَنْهَى عَنِ الْمُنْكَر وَ أَسِيرَ بِسِيرَةِ جَدِّي وَ أَبِي‏عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ  من انگیزه‌ام و هدفم این است که مردم از این بی‌تفاوتی بیرون بیایند.

به من چه به تو چه  حرف یک موحد نیست، حرف یک مؤمن نیست، حرف تربیت شده قرآن نیست، حتی حرف یک انسان فطری هم نیست. حرفی که با اصول کلی عالم آفرینش ارتباط داشته باشد، هم نیست. هد هد یک پرنده است ولی محیطی را شرک آلود می‌بیند، آنجا گزارش تهیه می‌کند و شکوه پیش حاکم الهی می‌آورد و حضرت سلیمان هم می‌بیند این موجود حساسی است، شرک‌ستیز است، استکبار‌ستیز است، تفقد می‌کند و او را سفیر خود قرار می‌دهد. مورچه یک موجود ریزی است، اما می‌بینید چه دلسوزی به جمع خودش دارد. قَالَتْ نَمْلَةٌ ادْخُلُوا مَسَاكِنَكُمْ لَا يَحْطِمَنَّكُمْ سُلَيْمَانُ وَجُنُودُهُ. امر به معروف حفظ هویت جمعی و احراز هویت در یک ملت است. همانگونه که اگر یک عضوی در بدن یک فرد درد بکند این درد او را به معالجه می‌کشاند و همت می‌گمارد تا این درد و این مرض را از خودش دور کند، در جامعه اسلامی نیز  إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ  و همه مؤمنین برادرند.

 همه ما در ملک خداییم مالک ما به ما دستورالعمل داده وَالمُؤمِنونَ وَالمُؤمِناتُ بَعضُهُم أَولِياءُ بَعضٍ ۚ يَأمُرونَ بِالمَعروفِ وَيَنهَونَ عَنِ المُنكَرِ  خدا ولایت را برای هر مؤمنی نسبت به آحاد مؤمنین دیگر تثبیت فرموده و تشریح فرموده و ما را به عنوان یک ولی مأمور کرده که مواظب هویت جمعی و سلامت جامعه باشیم. همان‌گونه که در حفظ سلامت در برابر ویروس کرونا می‌بینید که نایب امام زمان‌مان علی رغم عشقی که به مجالس اجداد طاهرین‌شان دارند و روضه برگزار می‌کنند، اما امروز حفظ جان مردم را لازم و واجب می‌دانند و خودشان عملاً رعایت می کنند تا همه رعایت کنند. این ویروس واگیر دارد ولی خدا می‌داند ویروس بی‌دینی، الحاد، بی‌اعتقادی، ویروس فساد اخلاقی، ویروس فساد اجتماعی و ویروس سیاسی خطرش از ویروس کرونا به مراتب بالاتر است. این ویروس جان ما را نسبت به عمرمان می‌گیرد و و عمرمان کوتاه می‌شود، ولی ویروس بی‌دینی و گناه و پلیدی و پلشتی و مقابله با خدا و دین خدا، مقابله با خون شهدا، اعتماد کردن به بیگانگان و تکریم آنها، تحقیر اسلام و مسلمانان، ناامید کردن مؤمنین، ویروس‌هایی است که بهشت را از آدم می‌گیرد. عبودیت را از آدم می گیرد. انسان را از ائمه جدا می‌کند. از مسیر و مرام امام حسین(ع) جدا می‌کند، لذا امر به معروف و نهی از منکر سالم‌سازی جامعه و حساسیت به سلامت دین و سلامت جامعه و سلامت نظام و سلامت خانواده است. در این جهت همه باید احساس وظیفه کنند و بعنوان كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ  زیر پرچم سید الشهدا بیایند و بگویند اُریدُ اَن اَمُرَ بالْمَعْروف وَاَنْهی عَنِ الْمُنْکَر وَ اَسیرَ بِسیرة مولانا الحسین علیه صلاه والسلام.

تاریخ انتشار: شنبه 15 شهریور 1399