دوران بازنشستگي، پراسترس بوده، بنابراين معاشرت با آشنايان و دوستان از جمله عواملي است كه ‌باعث كاهش استرس و طول عمر افراد بازنشسته مي‌شود.
استرس دوران بازنشستگي اغلب پيش از بازنشستگي آغاز شده و بنابراين لازم است قبل از پا نهادن به اين دوران در جهت پيشگيري از ابتلا به استرس و افسردگي اقدام شود.
پذيرش بازنشستگي يكي از مهمترين عوامل كاهش دهنده و پيشگيري كننده استرس است .همچنين در دوران پيش از بازنشستگي لازم است فرد، سرگرمی و برنامه مناسبي را جهت بازنشستگي انتخاب و پي‌گيري كرده و مشكلات خود را براي ديگران بازگو كند.
انتخاب شغل یا برنامه مورد علاقه در دوران بازنشستگي و انجام كارهاي جمعي به ويژه دیدار با دوستان دوران مختلف زندگی و همچنین همکاران قدیم از موارد موثر در ايجاد آرامش در اين دوران است. برنامه یا شغل انتخابي مي‌تواند تجربه ای جديد یا استمرار کار قبلی باشد اما درهر صورت تغيير محيط كار، لازمه ايجاد يك روحيه مناسب خواهد بود.
ضروری است كارهاي جمعي كوچك باشند، چرا كه كارهاي بزرگ با استرس همراه است.
معاشرت در كاهش استرس در اين دوران موثر است . همچنين تحقيقات نشان داده است، زناني كه همسر خود را از دست مي‌دهند، بيش از مردان همسر از دست داده عمر مي‌كنند و دليل اين امر نيز معاشرت بيشتر آنان است..
معاشرت با افراد شاد و سرزنده در پويايي افراد بازنشسته بسيار موثر است، در مقابل معاشرت‌ با افراد نااميد، و افسرده و بدبين به‌ همان‌ نسبت مي‌تواند موجب كاهش اميد و افزايش مشكلات و دردهاي اين افراد شود، لذا پرهيز از معاشرت با اين گونه افراد يك ضرورت است..
سالمندان نسبت به‌ جوانان خاطره‌هاي خوب را بيشتر از خاطره‌هاي بد به ‌ياد مي‌آورند، بنابراين ديدار با دوستان و آشنايان و يادآوري خاطرات در آن جمع، در كاهش استرس بازنشستگان نقش ويژه‌اي دارد.
بيشتر افراد بازنشسته به اختلالات خواب نيز دچار مي‌شوند و اين خود باعث افزايش استرس مي‌شود، بنابراين اين افراد مي‌توانند با انجام كارهايي از قبيل دوش گرفتن قبل از خواب، امتناع از خوردن غذاهاي سنگين قبل از خواب و مناسب كردن نور اتاق خواب به حل اين مشكل در خود كمك كنند.
خواندن و نوشتن نيز از راه‌هاي كاهش استرس است . يكي از مواردي كه توسط افراد ميانسال و سالمند رعايت نمي‌شود، مصرف دارو بدون تجويز پزشك است، اين در حالي است كه عوارض ايجاد شده در صورت مصرف خودسرانه دارو در سنين بالا جبران ناپذير است و افراد مي‌توانند به جاي مصرف خودسرانه دارو به راه‌هاي غير درماني از قبيل مديتيشن و مشاوره روي آورند...
نویسنده : اردستاني رستمي
این اسرار و مطالب برای خانم هایی ست که پا به دوره میانسالی و سالمندی گذاشته اند با رعایت و انجام این نکات خود را جوان تر و شاداب تر نگه دارید!
سالمندی یک فرایند آرام و طبیعی است. هنگامی که یک زن به ۳۰ سالگی می رسد نشانه های اولیه پیری مانند خطوط و نقاط چین و چروک شروع می شود.
اشعه خورشید UV به پوست آسیب رسانده و منجر به خطوط نازک و چین و چروک می شود. همواره پوست را از اشعه های مضر محافظت کنید. در طول روز هر زمانی که می خواهید بیرون بروید حتما از ضد آفتاب استفاده کنید.
همانقدر که سن بالا می رود، پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد، و در نهایت به چین و چروک منجر خواهد شد با این حال، ما می توانیم این روند را به تاخیر بیاندازیم و از جوان تر شدن پوست لذت ببریم. با مراقبت مناسب در سن مناسب می توانید با پیری مبارزه کنید.
مصرف آنتی اکسیدان ها به اندازه کافی
مصرف مقدار زیادی از آنتی اکسیدان ها در سنین پایین با رادیکال های آزاد که باعث پیری پوست میشوند مبارزه می کند. این رادیکال های آزاد قرار گرفتن در معرض مواد سمی در محیط زیست است. بنابراین، میوه، سبزیجات و دانه ها نگهداری و سلامت سالمندان - خوبی از آنتی اکسیدان ها هستند.
ماساژ با روغن کنجد
روغن کنجد به عنوان یک درمان مفید علائم پیری شناخته شده است. ماساژ با روغن کنجد بر روی پوست در صبح بسیار خوب است. شما می توانید یک دوش پس از آن بگیرید. انجام این کار جریان خون را تحریک و پوست را سالم و درخشان می کند. همچنین پوست هیدراته شده و می توانید از سلولهای مرده پوست خلاص شوید. استفاده روزانه از این درمان پوست را سالم و جوان نگه می دارد.
اجتناب از شکر فرآوری شده
قند و شکر، کلاژن را پایین می آورد در نتیجه باعث ایجاد خطوط نازک و چین و چروک می شود. قند فرآوری شده در نوشابه، شکلات، کیک و غیره یافت می شود.
محافظت از پوست در برابر خورشید
اشعه خورشید UV به پوست آسیب رسانده و منجر به خطوط نازک و چین و چروک می شود. همواره پوست را از اشعه های مضر محافظت کنید. در طول روز هر زمانی که می خواهید بیرون بروید حتما از ضد آفتاب استفاده کنید.
لایه برداری مهم است
لایه برداری به بهبود بازسازی سلول های جدید کمک می کند و سلول های مرده پوست را از بین می برد، در نتیجه پوست را برای مدت طولانی تری سالم و جوان می کند.
منبع: hidoctor.ir
افراد مسن و زیبایی سالمندان و زیبایی,زیبایی در پیری,سالخوردگان و زیبایی,افراد میانسال,افراد مسن و زیبایی,سالمندان و زیبایی
افرادمیانسال که وارد دنیای جدیدی از زندگی شان شده اند با تغییراتی در چهره و زیبایی خود مواجه می شوند و این مسئله روی روحیه آنان بسیار تاثیرگذار است در این مطلب راهنمایی هایی برای رفع این وضعیت برایشان داریم.
در این یادداشت به برخی از این مشکلات و نحوه رفع آنها اشاره می کنم:
1. کاشت مو: بعد از 50 سالگی اکثر آقایان دچار طاسی می شوند و کاشت مو و انداختن خط رویش مو در افزایش اعتمادبه نفس و زیبایی و جوانی شان موثر است. متخصص مجرب در این زمینه می تواند حتی با موهای سفید، این خط رویش را ایجاد کند تا ظاهر فرد طبیعی به نظر برسد. برخی از آقایان از داشتن موی سفید خوششان نمی آید و ترجیح می دهند موهایشان را رنگ کنند اما بنده توصیه می کنم به جای رنگ مو که ظاهری مصنوعی به فرد می دهد از شامپوهای رنگ کننده مو و رفع کننده سفیدی استفاده کنند که ظاهری طبیعی تر دارد و موهای سفید را خاکستری تیره می کند.
2. رفع افتادگی های پوستی: به آقایانی که دچار افتادگی پوست و چین چروک شده اند، توصیه می شود به کمک روش های کم تهاجمی مثل RF یا تکنیک اولتراسوند جوان سازی انجام دهند.
3. استفاده از ضد آفتاب: بسیاری از آقایان می گویند فرصت کافی برای رسیدگی به پوستشان را ندارند اما ضدآفتاب یکی از اساسی ترین کارهایی است که می تواند جلوی بسیاری از سرطان های پوستی و انواع لک را بگیرد. توصیه می کنیم حتی آقایانی که سن شان از 50 سال گذشته اند و طاس هستند، روی سرشان هم ضدآفتاب بزنند.
4. مراقبت از خال ها و لک ها: اگر در کودکی عادت به مصرف ضدآفتاب نداشته اید، امکان بروز ضایعات بدخیم در سنین بالا روی پوست وجود دارد. به همین دلیل با مشاهده هر لک یا ضایعه ای که به وجود می آید یا ظاهری غیرطبیعی دارد یا زخم هایی که دیر خوب می شوند به متخصص مراجعه کنید.
5. استفاده از مرطوب کننده ها: با افزایش سن، رطوبت پوست کم و خشک می شود به همین دلیل توصیه می شود زمان حمام کردن کوتاه و آب حمام ولرم باشد و حتما داخل حمام تا هنوز پوست مرطوب است از مرطوب کننده ها استفاده کنید تا خشکی، باعث اگزما و مشکلات بعدی نشود.
منبع: hidoctor.ir
حبوبات مهم ترین تغذیه سالم زندگی سالم - پروتئین گیاهی محسوب می شوند که در تامین نیاز بدن به انواع اسیدهای آمینه، مواد معدنی و... نقش به سزایی را ایفا می کنند. حبوبات به ویژه در افراد گیاهخوار که پروتئین حیوانی مصرف نمی کنند، مهم ترین تامین کننده پروتئین هستند. کالری حبوبات خام و پخته با یکدیگر متفاوت است.
به این دلیل که حبوبات در حالت پخته هم وزن خود، آب جذب می کنند و سنگین می شوند. پس تعداد حبوبات پخته در حجم یکسان از حبوبات خام کمتر بوده و کالری شان هم کاهش می یابد. در این مطلب سعی کرده ایم کالری حبوبات پرمصرف را اندازه بگیریم تا حواس تان بیشتر به اندازه کالری هایی که می خورید، باشد.
عدس
یکی از اعضای پرطرفدار خانواده حبوبات، عدس است که تغذیه سالم زندگی سالم - غنی پروتئین گیاهی به شمار می رود. عدس دیرهضم است و سیری طولانی مدتی ایجاد می کند بنابراین می تواند عضو اصلی در رژیم های لاغری باشد. همچنین عدس فیبر بالایی دارد بنابراین می تواند در درمان و رفع یبوست هم سودمند باشد. علاوه بر این تغذیه سالم زندگی سالم - غنی آهن گیاهی هم هست که اگر با لیموترش تازه به عنوان تغذیه سالم زندگی سالم - ویتامین C مصرف شود، جذب آهن آن افزایش می یابد. در هر 100 گرم عدس خام355 کیلوکالری و در هر 100 گرم عدس پخته 116 کیلوکالری انرژی نهفته است.
نخود
از پرخاصیت ترین حبوبات، نخود است که به عنوان بمب انرژی در بین حبوبات شناخته می شود. نخود تغذیه سالم زندگی سالم - غنی بسیاری از مواد معدنی و ویتامین های ضروری بدن است. علاوه بر آن، فیبر بسیار بالایی دارد و می تواند باعث کاهش کلسترول بد و چربی های مضر بدن شود و همچنین یبوست را هم برطرف کند. نخود به عنوان نفاخ ترین عضو خانواده حبوبات شناخته می شود. خیساندن نخود و خالی کردن آب آن و همچنین کندن پوست نخود پخته باعث می شود خاصیت نفخ کنندگی آن به شدت کاهش یابد. در هر 100 گرم نخود خام 360 کیلوکالری و در هر 100 گرم نخود پخته، 160کیلوکالری انرژی وجود دارد.
لپه
یکی دیگر از استفاده ترین حبوبات لپه است که سریع پخته می شود. لپه پتاسیم بالا و سدیم بسیار کمی دارد، از این رو انتخاب مناسبی برای بیماران مبتلا به پرفشاری خون است. لپه تغذیه سالم زندگی سالم - غنی فیبر هم هست و به همین دلیل برای پیشگیری از یبوست، کاهش کلسترول خون، تنظیم قندخون و کاهش بیماری های قلبی توصیه می شود. لپه هم مانند سایر حبوبات نفاخ است اما چون پوست آن گرفته می شود به مراتب نفخش کمتر از سایر حبوبات است و خیلی نیاز به خیس کردن از قبل ندارد. در هر 100 گرم لپه خام 360 کیلوکالری و در هر 100 گرم لپه پخته
120 کیلوکالری انرژی موجود است.
لوبیا چیتی
لوبیا چیتی از محبوب ترین حبوبات است که فاقد کلسترول بوده و قند موجود در آن در مقایسه با انواع لوبیا خیلی کمتر است. لوبیا چیتی به دلیل داشتن پروتئین فراوان، تغذیه سالم زندگی سالم - غذایی مفیدی برای تامین پروتئین روزانه و پیشگیری از ابتلا به اختلالات کلیوی و پوکی استخوان به شمار می رود. میزان پروتئین موجود در این نوع لوبیا از انواع دیگر آن بیشتر است. در هر 100 گرم لوبیا چیتی خام 365 کیلوکالری و در هر100 گرم لوبیا چیتی پخته 127 کیلوکالری انرژی نهفته است.
لوبیا قرمز
یکی دیگر از اعضای خانواده حبوبات، لوبیا قرمز است که حاوی سدیم پایین و پتاسیم بالاست و می تواند برای افراد مبتلا به پرفشاری خون مفید باشد. همچنین به دلیل آنکه قند موجود در آن به آرامی وارد جریان خون می شود و به اصطلاح شاخص گلایسمی پایینی دارد برای دیابتی ها نیز مفید است. لوبیا قرمز تغذیه سالم زندگی سالم - غنی فیبر محلول است که می تواند برای سلامت دستگاه گوارش و همچنین پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان دستگاه گوارش مفید باشد. در هر 100 گرم لوبیا قرمز خام 330 کیلوکالری و در 100 گرم لوبیا قرمز پخته 155 کیلوکالری انرژی نهفته است.
لوبیا سفید
لوبیا سفید، خوراکی محبوب آمریکایی ها و انگلیسی هاست! نتایج تحقیقات نشان داده که مصرف منظم و به اندازه لوبیا سفید می تواند سطح کلسترول خون را پایین بیاورد. به علاوه لوبیا سفید بهترین تغذیه سالم زندگی سالم - دریافت اسیدفولیک است و مواد مغذی موجود در آن می تواند رشد سلول های سرطانی را در بدن به تعویق بیندازد. فراموش نکنید لوبیا سفید در مقایسه با سایر لوبیاها بیشترین مقدار سدیم را دارد. در هر 100 گرم لوبیا سفید خام 337 کیلوکالری و در هر 100 گرم لوبیا سفید پخته 140 کیلوکالری انرژی وجود دارد.
لوبیا چشم بلبلی
لوبیا چشم بلبلی در مقایسه با سایر لوبیاها نفخ کمتری دارد اما از نظر ارزش غذایی مشابه آنهاست و تفاوت چندانی با آنها ندارد. این لوبیا هم تغذیه سالم زندگی سالم - غنی پروتئین و هم سرشار از ویتامین های گروه B است. علاوه بر آن این لوبیا تغذیه سالم زندگی سالم - غنی از فیبر محلول است که به دلیل کاهش جذب کربوهیدرات ها می تواند برای دیابتی ها گزینه مناسبی باشد. در هر 100 گرم لوبیا چشم بلبلی خام 336 کیلوکالری و در هر 100 گرم لوبیا چشم بلبلی پخته 116 کیلوکالری انرژی موجود است.
ماش
ماش از دیگر اعضای گروه حبوبات است که جایگاه کمی در رژیم غذایی روزانه ما دارد در حالی که با توجه به ویژگی های منحصر به فردش باید بیشتر در سبد غذایی ما باشد. ماش اسیدفولیک بالایی دارد و به دلیل داشتن پتاسیم بسیار بالا برای بیماران مبتلا به فشار خون مناسب است. همچنین ماش تغذیه سالم زندگی سالم - غنی منگنز و سلنیوم است که به عنوان آنتی اکسیدان های قوی عمل می کنند. جوانه تهیه شده از ماش هم می تواند همین خصوصیات مفید را داشته باشد. ماش نسبت به سایر حبوبات کالری پایین تری دارد. در هر 100 گرم ماش خام 330 کیلوکالری و در هر 100 گرم ماش پخته 100 کیلوکالری انرژی نهفته است.
لوبیا سیاه
طعم لوبیا سیاه، طعمی بین گوشت قرمز و قارچ خوراکی است که این طعم منحصر به فرد، باعث محبوبیت این نوع لوبیا در میان بسیاری از افراد در کشورهای جنوبی قاره آمریکا مانند برزیل و مکزیک شده است! لوبیا سیاه یکی از غنی ترین منابع دریافت انواع آنتی اکسیدان هاست و از این نظر یک ماده غذایی ضدسرطان محسوب می شود. یادتان باشد این لوبیا از نظر مقدار اسیدفولیک بر دیگر لوبیاها برتری دارد. در هر 100 گرم لوبیا سیاه خام 339 کیلوکالری و در هر 100 گرم لوبیا سیاه پخته 130 کیلوکالری انرژی نهفته است.
تغذیه سالم زندگی سالم -
نظرتان راجع به نوشیدنی های آرامش بخشش چیست؟
خیلی از افراد راجع به نوشیدنی های انرژی زا اطلاعاتی دارند و اغلب آن ها را استفاده می کنند، اما ممکن است در این میان افرادی هم باشند که دنبال کاهش استرس باشند. اگر شما هم جزو این گروه هستید بد نیست بدانید نوشیدنی های آرامش بخشش نوشیدنی هایی غیرالکلی هستند که ذرات آرامش بخششی دارند که ممکن است در طبیعت یافت شوند. آن ها نوشیدنی هایی کاربردی با بیش از یک ذره فعال هستند که نه تنها استرس را کاهش می دهند بلکه باعث بهبود تمرکز ذهن و خواب بهتر می شوند. خواندن این مقاله را که در مورد نوشیدنی های کاهش دهنده استرس است از دست ندهید.
دمنوش بابونه با شیر برای زمانی که مضطرب هستید
خواص آرامش بخشش بابونه برای رفع اضطراب و عصبانیت به خوبی شناخته شده است. شیر گاوهایی که از علف تغذیه کرده اند نیز حاوی اسید لینولئیک، گونه ای از اسیدهای چرب است که می تواند جریان خون به مغز را افزایش دهد و اثر هورمون استرس کورتیزول را معکوس کند. ترکیب این دو نوشیدنی آرامش بخشش به همراه کمی عسل می تواند اثر ضداضطراب آن ها را به حداکثر برساند.
مقدار کمی عسل را با شیر مخلوط کنید. شیر تریپتوفان را به مغز می رساند، سپس به سرتونین تبدیل می شود و سرتونین در تاریکی به ملاتونین تبدیل می شود و ملاتونین مسئول چرخه خواب و بیداری افراد است
آب ولرم و لیمو برای زمانی که به تمرکز نیاز دارید
کم شدن آب بدن می تواند تا حد زیادی مانع تمرکز شود، به همین دلیل مصرف مداوم آب، کاری بسیار هوشمندانه است، اما اضافه کردن چند قطره آب لیمو یا یک تکه لیمو به آبی که می نوشید، می تواند توانایی ذهنی را برای انجام فعالیت هایی که به تمرکز بیشتری نیاز دارد، افزایش دهد.
نوشیدنی کِفیر برای زمانی که غمگین هستید
پروتئین های موجود در ماست چکیده و کفیر می تواند موجب افزایش سطح پیام رسان های عصبی کنترل کننده ناراحتی شود. این خوراکی ها همچنین حاوی پروبیوتیک نیز هست، موادی که طبق برخی تحقیقات انجام شده می تواند مانع از افسردگی شود و حتی در درمان آن موثر باشد.
آب آلبالو و گیلاس برای رفع بی قراری
اگر کلافه و بی قرار هستید و نمی توانید بخوابید، کمی آب آلبالو یا گیلاس بنوشید. بررسی های انجام شده نشان می دهد که با نوشیدن آب آلبالو دو بار در روز می توانید شب ها ۹۰ دقیقه بیشتر بخوابید چرا که این میوه حاوی ملاتونین، هورمون تنظیم کننده چرخه خواب و بیداری و اسیدهای آمینه ای است که می تواند شما را به خوابی عمیق و طبیعی فرو برد. البته اگر شب ها آب گیلاس را نوشیدید می توانید به آن وانیل هم اضافه کنید.
اضافه کردن چند قطره آب لیمو یا یک تکه لیمو به آبی که می نوشید، می تواند توانایی ذهنی را برای انجام فعالیت هایی که به تمرکز بیشتری نیاز دارد، افزایش دهد
خواب آرام با نوشیدن شیرداغ
نوشیدن شیر داغ باعث آرامش و خواب راحت می شود. جالب است بدانید شیر حاوی اسید آمینه ای به نام تریپتوفان است که برای کاهش استرس ضروری است. شیر نوشیدن باعث آرامش روانی و خواب آلودگی می شود. شما همچنین می توانید مقدار کمی عسل را با شیر مخلوط کنید. شیر تریپتوفان را به مغز می رساند، سپس به سرتونین تبدیل می شود و سرتونین در تاریکی به ملاتونین تبدیل می شود و ملاتونین مسئول چرخه خواب و بیداری افراد است. ترکیب شیر با عسل همچنین تأثیرات آنتی اکسیدانی را افزایش می دهد.
چای گیاهی را با عسل بخورید
انواع چای به خصوص چای سبز از جمله نوشیدنی های دیگری است که باعث کاهش استرس می شود. چای بابونه و اسطوخودوس هم آثار آرامش بخششی خودش را همراه دارد. اپی ژنین موجود در بابونه به گیرنده های GABA مغز می چسبد و آثار ضداضطرابی دارد. این گیرنده ها نقشی اساسی در تنظیم سیستم عصبی مغز دارند و قادرند باعث کاهش استرس فرد به خصوص هنگام خواب شوند. اگر می خواهید از نوشیدن چای گیاهی لذت بیشتری ببرید به شما پیشنهاد می کنیم آن را با یک قاشق چای خوری عسل ترکیب کنید.
منبع:هفته نامه زندگی مثبت
کیت کت یا خرما
در یک بسته کیت کت 2 تکه ای حدود 100 کیلوکالری (107) انرژی وجود دارد. این میزان کالری معادل کالری 4 عدد خرما است. البته در مبحث مقایسه مواد غذایی، تنها کالری آنها حائز اهمیت نیست! معنی این سخن آن است که ممکن است کالری یک کیت کت 2 تایی با 4 عدد خرما برابر باشد، اما هرگزکیفیت تغذیه ای آنها برابر نخواهد بود. در این مقدار کیت کت، مقدار قابل توجهی چربی موجود است؛ آن هم از نوع مضر. در حالی که خرما فاقد چربی و سایر ترکیبات افزوده شده است.
دانمارکی یا سبوس دار
شاید کمتر کسی باشد که یک جعبه شیرینی دانمارکی تازه و خوشمزه ببیند و نخوردن آن را تاب بیاورد. تازه خیلی هم بعید است که اولین شیرینی دانمارکی را بخورد و تمایل به خوردن شیرینی های بعدی نداشته باشد اما در هر شیرینی دانمارکی متوسط، حدود 200 کیلوکالری انرژی موجود است و این دقیقا معادل این است که شما 4 عدد بیسکویت سبوس دار ساده خورده باشید.
سیب یا نان خامه ای
باز هم نوبت به نان خامه ای رسید؛ این غول پرکالری و خوشمزه. کمتر کسی شاید باشد که نان خامه ای دوست نداشته باشد یا هوس خوردن آن را نکند. نان خامه ای علاوه بر آنکه کالری بسیار بالایی دارد، محتوی چربی بسیار بالایی هم هست و خوردن یک عدد از آن معادل کالری یک وعده غذایی معمولی است. در ساده ترین مقایسه یک عدد نان خامه ای بزرگ با 400 کیلوکالری انرژی، معادل مصرف 6 عدد سیب متوسط است.
چیپس یا بادام
این روزها چیپس و پفک پای ثابت تمام دورهمی ها، گردش ها و مهمانی ها شده است. این تنقلات پر سر و صدا، نه ارزش غذایی دارند و نه حتی به سبب کالری بالایی که دارند، می توانند جای یک وعده غذایی اصلی را بگیرند. در یک بسته متوسط 100 گرمی چیپس یا پفک معادل 500 کیلوکالری انرژی موجود است و این در حالی است که شما به جای این بسته پرکالری بی ارزش می توانید 80 عدد بادام خوشمزه و مقوی میل کنید و سیر هم بشوید!
هات داگ یا موز
خیلی ها شاید اولین انتخاب شان در رستوران هات داگ باشد، به این دلیل که فکر می کنند شاید کالری خیلی بالایی نداشته باشد. باید به شما بگویم یک عدد ساندویچ هات داگ که با خلال سیب زمینی تزئین شده و شما هم مقادیر قابل توجهی سس مایونز به آن افزوده اید، معادل 600 کیلوکالری انرژی است. تازه اگر شما فقط یک عدد ساندویچ هات داگ بخورید و تمایل به خوردن ساندویچ دیگری نداشته باشید. این 600 کالری انرژی معادل خوردن 6 عدد موز بزرگ است.
همبرگر یا تخم مرغ آبپز
یک عدد ساندویچ همبرگر همراه با مقادیر قابل توجهی از سس مایونز، سس کچاپ و سیب زمینی سرخ کرده، می تواند حدود 700 کیلوکالری انرژی داشته باشد. این میزان انرژی دقیقا معادل آن است که شما 9 عدد تخم مرغ را آبپز کرده و مصرف کنید.
بستنی مگنوم یا پسته
تعداد بستنی خورها و طرفداران بستنی کم نیست. خصوصا اگر در یک روز گرم و آفتابی به شما تعارف شود، انتخاب بسیار خوشایندی خواهد بود. البته بستنی جزء تنقلاتی است که در کنار خواص مضر خود، سودمندی هایی نیز دارد اما باید در مصرف آن تعادل وجود داشته باشد. به عنوان مثال در یک بستنی مگنوم شکلاتی و مغزدار، حدود 300 کیلوکالری انرژی موجود است و این دقیقا معادل آن است که شما 40 عدد پسته خوشمزه را میل کنید.
,کدام غذاها کالری کمتری دارند؟ غذای سالم,تغذیه سالم,تناسب اندام,تغذیه سالم زندگی سالم
مرغ سوخاری یا جوجه کباب
یکی از فست فودهای پرطرفدار، مرغ سوخاری به همراه سیب زمینی سرخ کرده است. سرخ شدن، آن هم در آن حجم روغن، کافیست که یک غذای سالم را به یک غذای ناسالم و غیر تغذیه ای تبدیل کند. در یک پرس مرغ سوخاری 2 تکه به همراه سیب زمینی و سالاد کلم حدود 800 کیلوکالری انرژی موجود است. این انرژی معادل آن است که شما 4 سیخ جوجه کباب میل کنید.
کالری منفی بخورید
بعضی از مواد غذایی به اصطلاح دارای کالری منفی هستند. نه اینکه کالری نداشته باشند اما به دلیل آنکه به سختی در بدن هضم می شوند، خیلی دیر آماده جذب شده، انرژی کمتری آزاد می کنند؛ یعنی خیلی کمتر از انرژی که صرف هضم شان می شود. کرفس یکی از همان گیاهان کالری منفی است. خوردن کرفس خام برای کسانی که می خواهند وزن کم کنند در وعده های غذایی بین صبحانه و ناهار و ناهار و شام خیلی مفید است.
پیتزا یا کباب
نوبت به پیتزا رسید؛ این فست فود پرطرفدار و خوشمزه؛ با آن همه مخلفات پر کالری. از سوسیس و کالباس گرفته تا پنیر پیتزا و خمیر آن. در یک مینی پیتزا یا به عبارتی در نصف یک پیتزای بزرگ حدود 900 کیلوکالری انرژی موجود است. این میزان کالری معادل آن است که شما سه سیخ کباب کوبیده را میل کنید.

تغذیه سالم زندگی سالم
یک روانشناس با اشاره به گسترش اعتیاد به شبکه های اجتماعی گفت: زمانی که زوجین از شبکه های اجتماعی به صورت مفرط استفاده کرده و نیازهایشان به شکل کاذب تامین می شود، در نهایت از یکدیگر طلاق گرفته و منزوی می شوند.
خبرگزاری فارس: اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی منجر به طلاق می‌شود
علی‌اکبر مرتضوی کیاسری در گفت‌ و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، درباره علل اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی و مضرات آن، اظهار داشت: شبکه‌های اجتماعی ابزار فرصت‌ برای ارتباط افراد جامعه در جهان است و می‌توان یکی دیگر از اسامی شبکه‌های اجتماعی را شبکه‌های اجتماعی جهانی نامید چراکه از هر نقطه دنیا، می‌توان ارتباط برقرار کرد.
این روانشناس با بیان اینکه انسان ها ارتباط را دوست دارند، تصریح کرد: از نظر روانشناسی دو چیز در سرشت انسان قرار دارد که آگاهی‌گرایی و گرایش به همدیگر یا دیگر‌گرایی هستند. آگاهی‌گرایی به عنوان نیاز به علم و کشف ابهام مطرح می‌شود، چرا که انسان به آنها نیاز دارد و اگر کسی این آگاهی را نداشته باشد، بیمار است. در واقع انسان‌ها به دنبال خبر بوده و از بی‌خبری، نفرت ذاتی دارند.
کیاسری افزود: انسان‌ها آرامش خود را در دریافت و ارسال خبر می‌دانند که امری فطری است. همه علم، خبر بوده که انسان از درون تجربه‌ها و اکتشافات آن را به دست آورده و منتقل کرده است.
این روانشناس با بیان اینکه انسان‌ها از طریق رابطه می‌توانند دوست پیدا کنند، خاطر نشان کرد: زمانی که ارتباط دوستی شفاف، بدون مشکل، با معرفت و انگیزه‌های بلند باشد، تبدیل به عشق و ایثار می‌شود.
کیاسری با اشاره به اینکه در شبکه‌های اجتماعی اخبار در ابعاد مختلف و ارتباط به وفور به چشم می‌خورد، یادآور شد: در این شبکه‌ها افراد به راحتی با یکدیگر گفت‌ و گو می‌کنند.
وی افزود: سه عامل در جامعه ایرانی، باعث سرعت گرایش به استفاده از شبکه‌های اجتماعی شده است که آگاهی‌گرایی، ارتباط‌گرایی و بیکاری عده‌ای از افراد است. انسان‌ها می‌خواهند مشغله داشته باشند و از بیکاری و تنهایی خسته هستند.
این روانشناس تصریح کرد: به دلیل اینکه اعضاء خانواده با همدیگر ارتباط ضعیف دارند به این شبکه‌ها پناه می برند که این مصیبت بزرگی است ولی استفاده معقول از این شبکه‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند.
کیاسری با بیان اینکه اعتیاد آزاردهنده است، خاطر نشان کرد: اعتیاد یعنی تکراری که مدیریت، انگیزه و تعادل آن در اختیار انسان نیست و فقط به یک موضوع متمرکز می‌شود.
وی گفت: یکی از عوامل پیشگیری از اعتیاد به شبکه های اجتماعی در خانواده، پر کردن فرصت‌ها است. برخی اوقات وقتی افراد وارد این شبکه‌ها می‌شوند، حتی نمی‌دانند با چه شخص و چه جنسی صحبت می‌کنند و ارتباط واقعی جای خود را با ارتباط نامطمئن و واقعی عوض می‌کند.
این روانشناس افزود: افرادی که به شکل عادت و اعتیاد گونه از این شبکه‌ها استفاده می‌کنند دنبال تنوع ارتباط هستند چرا که برخی‌ها مشکل ارتباط ندارند و فضای زندگی آنها گرم بوده ولی وارد تنوع ارتباطی می‌شوند یا به دنبال کشف انواع ارتباط هستند. کشف تنوع در ارتباط، آنها را از ارتباط استاندارد خانواده و محیط‌ های شناخته شده دور می‌کند.
وی افزود: امروز تأمین رابطه و تنوع در خانواده ها یک نیاز مبرم است که سخت‌ تأمین‌می‌شود. به نظر بنده اعضاء خانواده و بزرگ‌ترها به تنهایی نمی‌توانند آن را تأمین کنند و باید از نظر کارشناسان، مشاوران، روانشناسان، جامعه‌شناسان و ارتباط‌ شناسان استفاده کنند تا خلأ داخل سیستم خانوادگی پر شده و سطح گرایش به شبکه‌های اجتماعی کاهش یابد.
این روانشناس با بیان اینکه استفاده بیش از حد از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند یکی از راه‌های کاهش تقاضای ازدواج و افزایش طلاق باشد، خاطر نشان کرد: یکی از اتفاقات بسیار بد که در شبکه‌های اجتماعی رخ می‌دهد این است که نیازهای انسان‌ به صورت کاذب تأمین می شود.
کیاسری با اشاره به اینکه تأمین کاذب نیازها جلوی تأمین نیازهای واقعی و صادق را می‌‌گیرند،‌یادآور شد: اگر زوجین با فرد دیگری در شبکه اجتماعی پیرامون عواطف، غرایز، مشکلات فردی، روحی و روانی صحبت کرده و اشباع شود، دیگر همسرش را شریک مشکل یا غم خود نمی‌داند، چرا که تمام جزئیات زندگی و مشکلاتش را با فرد دیگری درمیان گذاشته است.
وی گفت: با توجه به موارد بیان شده، زوجینی که شریک یکدیگر بوده اند، بعد از این مسائل، فقط زیر یک سقف زندگی می کنند و در نهایت زندگی آنها دچار اختلال می‌شود.
این روانشناس با بیان اینکه طلاق عاطفی یکی از خطرات این موضوع است، تصریح کرد: بعد از این مسائل، زوجین در ابتدا طلاق رابطه، سپس طلاق عاطفی می‌گیرند. در برخی مواقع که کم هم نیست، طلاق عاطفی تبدیل به طلاق واقعی و قانونی می‌شود، چرا که یکدیگر را متهم به رابطه با دیگری می‌کنند.
کیاسری افزود: زمانی که زن و شوهر دچار سوءظن به یکدیگر شوند، اعتماد غیابی یا وفاداری به همدیگر از بین رفته و نسبت به هم بدبین شده و نمی‌توانند به اعتماد قبل از آن برگردند. لذا تحمل این ابهام را نداشته و برای رهایی از آن، از ابزار طلاق برای خاتمه دادن دغدغه‌های ذهنی خود استفاده می‌کنند.
وی در ادامه یادآور شد: مشکل بعدی این است که بعد از جدایی، با شخص دیگری ازدواج می‌کنند و چون این اختلال که به شکل ویروس درآمده و همراه آنها وجود دارد را به زندگی جدید منتقل می‌کنند گاهی باعث طلاق مجدد می شود. در نهایت بهداشت روانی فرد برای همیشه در زندگی مشترک با جنس مخالف، تهدید شده و فرد منزوی و محکوم به زندگی انفرادی می‌شود.
این روانشناس با بیان اینکه باید منافع شبکه‌های اجتماعی را در کنار معایب آن بازگو کرد، اظهار داشت: یکی از اشتباهات برخی خانواده‌ها در قبال فرزندان خود، این است که آنها را از ورود به شبکه‌های اجتماعی منع می‌کنند. به عبارتی برای حل مشکل، صورت مسئله را پاک می‌کنند که اشتباه است.
کیاسری افزود: منع استفاده از شبکه‌های اجتماعی نمی‌تواند مشکل را حل کند و باید امکانات و واقعیت ابزاری بودن آن را پذیرفته و فرهنگ‌سازی کنیم. باید رسانه ملی، رسانه‌های اجتماعی و خبرگزاری‌ها در این امر اطلاع‌رسانی داشته باشند و ظرفیت، منابع، مزایا و معایب شبکه‌های اجتماعی معرفی شوند.
این روانشناس با بیان اینکه این پدیده ای نو در کشور ما است، یادآور شد: به دلیل تازگی این موضوع و اینکه هنوز ضرر و زیان استفاده نامناسب آن مشخص نشده است از روش خطرناک آزمون و خطا استفاده می‌شود که باید دست‌اندرکاران فرهنگی، اجتماعی و عمومی اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی صحیح داشته باشند.
کیاسری در پایان خاطر نشان کرد: اگر روش استفاده به شکل مناسب فرهنگ‌سازی شود، دغدغه‌ای برای آسیب‌رساندن این شبکه‌ها وجود نخواهد داشت، ولی در صورت عدم اطلاع‌رسانی و دیر اقدام کردن، کشته‌های حسی، اعتقادی، اخلاقی،‌ امنیتی و خانوادگی زیادی را در این میدان خواهیم داشت.
مقدمه
اهمیت سلامتی از جنبه فردی و اجتماعی به قدری واضح است که نیازمند دلیل آوری نیست. وجود انسانهای سالم وکارآمد هم زمینه ساز توسعه و بهگشت جامعه است و هم نتیجه و پیامد آن می­باشد. جمعیت سالم می‌تواند توسعه بیشتر را موجب شود و هزینه‌های کمتری را تحمیل کند. ارتقاء سلامت از ارکان مهم پيشرفت جوامع مي‌باشد و توسعه سلامت به عنوان يكي از مباني توسعه پايدار معرفي شده است و بدون توجه به ابعاد مختلف سلامت و تعیین‌‌كننده‌هاي سلامت، دسترسی به توسعه‌ای پایدار و موزون ناممکن خواهد بود. به این دلیل مدیران جوامع مختلف می­کوشند عوامل زمینه ساز سلامتی را شناسایی کرده و با اثرگذاری بر آن کیفیت زندگی شهروندان و سرمایه انسانی جامعه را ارتقاء بخشند.
سبک زندگی و سلامت سالمندان
سلامت افراد از عوامل مختلفی تأثیر می­پذیرد. با آغاز قرن 19، به موازات تغییر در علل مرگ و میر و شیوع بیماری‌های مزمن و روان‌تنی (سایکوسوماتیک)، نقش رفتار و سبک زندگی بر سلامت مورد توجه قرار گرفت. سبك زندگي عامل موثری در سلامت و بيماري افراد می­باشد. در صورت انتخاب سبك زندگي مناسب، سلامت افراد ارتقاء یافته و میزان مرگ و میر به صورت چشمگیری کاهش خواهد یافت. سبک زندگی عبارت است از؛ مجموع الگوهای رفتاری سالم که مبتنی بر انتخاب‌هایی هستند که مردم آنها را در چارچوب فرصت‌ها و شانس‌های زندگی خود، از منابع قابل‌دسترس خود انتخاب می‌کنند.
شواهد نشان مي‌دهد که بين سبك زندگي و سلامت عمومي همبستگي وجود دارد. امروزه بسياري از مشكلات سلامتي خصوصاً در كشورهاي توسعه يافته مربوط به سبك زندگي می­باشد. هامبورگ و همكاران (1982) برآورد كرده‌اند كه ممكن است حدود 50 درصد از مرگ‌هاي نابهنگام در كشورهاي غربي ناشي از سبك زندگي باشد. بسیاری از بیماری­های مزمن و از جمله بیماری­های مربوط به دوره سالمندی از شیوه زندگی و عادات فرد تأثیر می­پذیرند. اتخاذ سبک زندگی سالم حتی در سال­های آخر عمر می­تواند امید به زندگی را افزایش و بیماری و معلولیت و هزینه­های مراقبت را کاهش دهد. سبک زندگی سالم (Healthy Lifestyle) روشی از زندگی است که سبب تأمین، حفظ و ارتقاء سلامت و رفاه فرد می­گردد.
با توجه به نقش انکار ناپذیر سبک زندگی در ارتقاء سلامت سالمندان و کاهش بيماری­ها و ناتوانی­های آنان، جهت آکاهی بخشی در مورد نقش سبک زندگی بر سلامت و بیماری سالمندان به بحث درباره ابعاد و مولفه­های مختلف سبک زندگی و ارتباط هر یک بر سلامت سالمندان می­پردازیم. سبك زندگي سالم مولفه‌هاي مختلفي را شامل مي‌شود که از آن جمله عبارتند از: - رعایت اصول تغذیه صحیح - رعایت بهداشت خواب - تحرک لازم در طول شبانه روز - عدم استعمال دخانیات - انجام معاینه­های دوره­ای منظم - برخورداری از سلامت روان و - مشارکت فرد سالمند در فعالیت­های اجتماعی و در کنار خانواده.
تغذيه
تغذیه از جمله عوامل موثر بر سلامت و بیماری افراد می­باشد. نقش رژيم غذايي در سلامتي و بيماري به خوبي شناخته شده است. رژيم غذايي خوب و مناسب براي ارتقاي سلامتي و رفاه از ضروريات است. كمبود مواد غذايي و تنوع آن موجب بروز بيماري‌هاي ناشي از سوءتغذيه مي‌شود. زياده‌روي نيز كه شكلي از سوءتغذيه است، در بروز بيماري‌هاي قلبي- عروقي، ديابت، سرطان، بيماريهاي چشمي، چاقي و مراقبت‌هاي دندان سهيم است. برآورد شده است كه در امريكا، عوامل تغذيه‌اي دليل 60 درصد از سرطان‌ها در زنان و 40 درصد از سرطان‌ها در مردان هستند. مصرف بي‌رويه نمك در برنامه غذايي، منجر به فشار خون بالا و بيماري‌هاي قلبي مي‌شود. به علاوه ميزان چربي و كلسترول غذايي بالا موجب تصلب‌شرايين و در نهايت بيماري‌هاي قلبي- عروقي مي‌شود.
اهميت تغذيه در دوره سالمندي
نوع تغذيه در دورة سالمندي بسيار مهم است؛ زيرا:
(1) اضافه وزن، فشار خون بالا، چربي خون بالا و قند خون بالا از مشكلات شايعي هستند كه تغذية صحيح يكي از راه­هاي كنترل آنها است.
در صورت رعایت نکردن تغذیه صحیح، ميزان ابتلا به بيماري­هايي مانند سكتة قلبي و مغزي و سرطان­ها بيشتر مي­شود. در صورتیکه با يك برنامة غذايي صحيح، مي­توان خطر ابتلا به اين بيماري­ها را كاهش داد.
توجه به چند مثال می­تواند نقش تغذیه را در سلامت و بیماری مشخص­تر سازد؛
* مصرف كمتر چربي، ميزان ابتلا به سرطان روده، پانكراس و پروستات را كم مي­كند.
* مصرف كمتر روغن­هاي جامد و نمك، باعث كاهش فشار خون و كلسترول شده و خطر ابتلا به بيماري­هاي قلبي و عروقي را كمتر مي­كند.
* مصرف يك يا دو وعده در روز از ميوه­ها و سبزي­هاي تازه، خطر بيماري قلبي را 30 درصد كمتــر مي­كند.
* كاهش كلستـــرول خون به ميزان 10 درصد، خطر ابتلا به بيماري قلبي را 30 درصد كمتر مي­كند.
* كاهش فشار خون به اندازة 6 ميلي متر جيوه، خطر سكتة مغزي را 40 درصد و خطر سكته قلبي را 15 درصد كاهش مي­دهد.
(2) بـا افزايش سن، تودة عضلاني و سوخت و ساز بدن كاهش مي­يابد، مصرف غذا كمتر شده و همچنين تغييــراتي در بدن ايجاد مي­شود كه احتمال سوء تغذيه را بيشتر مي­كند، از جمله:
- آنزيم­هاي گوارشي و اسيد معده كاهش يافته و ظرفيت هضم و جذب غذا، كمتر مي­شود. ابتلا به بيماري­هاي مزمن، تغيير در احساس طعم، مزه و بو، كاهش ترشح بزاق، كاهش ظرفيت هضم، عدم تحرك، واكنش متقابل غذا و داروهاي مصرفي، نگراني­هاي روحي و تنهايي، همگي مي­توانند اشتها را كم كنند.
- كاهش قدرت خريد، دشواري تهية مواد غذايي از بازار و يا نداشتن مهارت كافي براي پختن غــذا مي­تواند باعث شود كه غذاي كافي و كاملي به بدن نرسد.
- مشكلات دنداني باعث مي­شود كه غذاهاي نرم انتخاب شده و برخي از مواد غذايي مورد نياز بدن، مانند سبزي­ها و ميوه­هاي خام از غذاي روزانه حذف شوند.
پس براي مقابله با اين مشكلات به يك برنامة غذايي مناسب نياز داريم.
منتظر مطالب بعدی ما باشید.

منابع :
· اسحاقی، سیدرضا و فرج­زادگان، زیبا و بابک، آناهیتا (1388)، «طراحی پرسشنامه سنجش سبک زندگی در سالمندان»، فصلنامه پایش، سال نهم، شماره اول، زمستان 1388

· بابک، آناهیتا و داوری، سهیلا و عقدک، پژمان و پیرحاجی، امید (1390)، «ارزیابی سبک زندگی سالمندان استان اصفهان»، مجله دانشکده پزشکی اصفهان، دوره 29، شماره 149، هفته اول مهر ماه 1390

· پارك، جی.ای و پارک.ک(1382)، درسنامه طب پيشگيري و پزشكي اجتماعي جلد دوم، ترجمه رفائي‌شيرپاك، خسرو، چاپ اول، انتشارات ايليا تهران

· پوررضا، ابوالقاسم و خبیری نعمتی، رقیه (1385)، «اقتصاد بهداشت و سالمندی»، مجله سالمندی ایران، سال اول، شماره دوم، زمستان 1385

· كورتيس، آنتوني‌جي(1385)، روانشناسي سلامت، ترجمه شهناز محمدي، چاپ اول، نشر ويرايش تهران

· مجد، مینا و عظیمی، مهین سادات؛ «شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی1 تغذیه و ورزش»، اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

· ويلكينسون، ريچارد و مارموت، مايكل(1383)، تعيين كننده‌هاي اجتماعي سلامت، حقايق مسلم، ترجمه زارع، محمد و زهراوي، فرحناز چاپ اول، انتشارات سيمين دخت تهران

· C.Cockerham, William (2007) "Social Causes of Health and Disease", London, polity Press

· Cockerham, William C. The Sociology of Health Behavior and Health Lifestyle, London: Prentic Hall College (2000)
آیا خوردن غذاهای تند در کنار رژیم درمانی، تأثیر چشمگیری در روند کاهش وزن دارد؟ آیا مصرف فراوان غذاهای تند، بی ضرر است؟ قرص های فلفل چه طور؟ زیره سیاه هم موثر است؟ در این مطلب به این پرسش ها پاسخ داده شده است، با ما همراه باشید...
فلفل:
آیا خوردن غذاهای تند در کنار رژیم درمانی,تأثیر چشمگیری در روند کاهش وزن دارد؟ آیا مصرف فراوان غذاها
فلفل علاوه بر داشتن اثر گرمازایی، می تواند سرعت سوخت وساز بدن را تا حدی افزایش دهد اما این افزایش متابولیسم در حدی نیست که بتوان برای کاهش وزن قابل توجه، روی آن حساب کرد؛ زیرا اگر بخواهیم فلفل و غذاهای تند را در حدی مصرف کنیم که متابولیسم بدنمان به میزان قابل توجهی بالا برود، عوارض زیاده روی در مصرف فلفل، خود را نشان می دهد چون ادویه هایی مانند فلفل، محرک اسید معده هستند و مصرف آن ها می تواند باعث التهاب معده یا حتی گاستریت شود. ابتلا به زخم معده یا زخم دوازدهه هم از دیگر عوارض مصرف طولانی مدت، مداوم و زیاد انواع فلفل (به خصوص فلفل های تند) است. ضمن اینکه حساسیت سلول های چشایی و گیرنده هایی که طعم و مزه را روی زبان و دهان درک می کنند، با مصرف روزانه و بی رویه فلفل کاهش پیدا می کند.
استفاده از زیره سیاه در برخی از افراد تا حدودی باعث لاغری می شود ولی این مساله برای همه عمومیت ندارد و ممکن است در برخی افراد جواب بدهد و برخی دیگر نه. البته این مساله در خصوص دیگر گیاهان اسانس دار مثل رازیانه، زیره سبز و... هم صدق می کند
سول فلفل
متأسفانه این روزها برخی افراد، به امید لاغر شدن سریع، کپسول های لاغری حاوی فلفل را تهیه و مصرف می کنند. این کپسول های لاغری حاوی فلفل تند هستند و با هدف افزایش سوخت وساز بدن تولید می شوند ولی وقتی کپسول پس از ساعتی درون معده یا روده باز می شود، عوارض بسیاری دارد.
برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری های گوارشی، فریب تبلیغات پوچ سودجویان را نخورید و بدون تحقیق و بررسی، هیچ قرص و کپسول لاغری ای را مصرف نکنید.
,آیا خوردن غذاهای تند در کنار رژیم درمانی, تأثیر چشمگیری در روند کاهش وزن دارد؟ آیا مصرف فراوان غذاها,رژیم لاغری-رژیم غذایی رژیم لاغری سریع رژیم چاق شدن
راه حل فلفلی برای کاهش اشتها
متخصصان تغذیه در آمریکا ادعا کرده اند که ادویه فلفل قرمز می تواند اشتها را کاهش دهد. این متخصصان می گویند مصرف حدود نصف قاشق چای خوری فلفل قرمز خشک شده مخصوصاً برای کسانی که به طور معمول از این ادویه استفاده نمی کنند می تواند موجب کاهش اشتها شود.
به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، ریچارد ماتز، استاد افتخاری تغذیه در دانشگاه آمریکایی پوردو و دستیار وی در این باره اظهار داشتند: ترکیب موجود در فلفل قرمز موسوم به «کاپسایسین» که موجب تندی شدید فلفل قرمز می شود، می تواند در کاهش اشتها تأثیر داشته باشد و در عین حال کالری های بدن را نیز بیشتر بسوزاند.
مصرف عرقیات تاثیری در کاهش اشتها ندارد چون عرقیات گیاهی مخلوط اسانس با آب هستند که اسانس موجود در آن به دلیل اینکه باعث تحریک معده و به دنبال آن ترشح بیشتر آنزیم ها می شوند، اشتهاآور هستند
این مطالعه شش هفته ای روی 25 داوطلب که دچار اضافه وزن نبودند، صورت گرفت. این متخصصان دریافتند افرادی که فلفل قرمز مصرف کرده بودند دمای داخلی بدنشان افزایش یافت و همین افزایش دما موجب سوختن بیشتر کالری در بدن آن ها شد. این مطالعه در نشریه فیزیولوژی و رفتار منتشر شده است.
پس، مصرف متعادل فلفل برای افزایش حرارت و متابولیسم بدن توصیه می شود اما مراقب باشید که با زیاده روی در مصرف آن سلامتتان را به خطر نیندازید. افرادی که دچار برگشت اسید معده یا همان رفلاکس هستند باید احتیاط بیشتری کنند.
,آیا خوردن غذاهای تند در کنار رژیم درمانی, تأثیر چشمگیری در روند کاهش وزن دارد؟ آیا مصرف فراوان غذاها,رژیم لاغری-رژیم غذایی رژیم لاغری سریع رژیم چاق شدن
و اما زیره سیاه چه طور؟
خیلی از افراد ترجیح می دهند برای لاغری و کاهش وزن از گیاهان داروی استفاده کنند که یکی از این گیاهان دارویی زیره سیاه است.
زیره سیاه، ضدنفخ، ضداسپاسم، معرق و ضدقارچ و همچنین مقوی معده، محرک اشتها، محرک ترشح غدد معده است و ترکیبات اسانس دار موجود در آن می تواند به سوخت و ساز بدن کمک کند. یکی از مصارف مهم زیره، به عنوان چاشنی و ادویه در صنایع غذایی است و استفاده از آن با ممنوعیت همراه نیست.
مصرف زیره سیاه در برخی از افراد ممکن است تا حدودی باعث لاغری شود که برحسب شرایط بدنی افراد، اثردهی این گیاه متفاوت است. اگرچه استفاده از زیره سیاه در برخی از افراد تا حدودی باعث لاغری می شود ولی این مساله برای همه عمومیت ندارد و ممکن است در برخی افراد جواب بدهد و برخی دیگر نه. البته این مساله در خصوص دیگر گیاهان اسانس دار مثل رازیانه، زیره سبز و... هم صدق می کند.
در نهایت این که به افرادی هم که تمایل به مصرف عرق زیره سبز دارند، توصیه می شود عرق زیره سبز را از محل های معتبری که عرقیات گیاهی با بسته بندی های مناسب و نام و نشان استاندارد عرضه می شود، تهیه کنند و این را بدانید که مصرف عرقیات تاثیری در کاهش اشتها ندارد چون عرقیات گیاهی مخلوط اسانس با آب هستند که اسانس موجود در آن به دلیل اینکه باعث تحریک معده و به دنبال آن ترشح بیشتر آنزیم ها می شوند، اشتهاآور هستند.
اعمال مستحبی
فرا رسیدن عید سعید فطر را خدمت تمامی روزه داران عزیز تبریک و تهنیت عرض می کنیم .
از جمله لیالى شریفه شب عید فطر می باشد و در فضیلت و ثواب عبادت و احیاى آن احادیث ‏بسیار وارد شده و روایت‏ شده است که آن شب کمتر از شب قدر نیست. برای درک این شب عزیز انجام اعمالی از ائمه علیهم السلام به ما سفارش شده است :
1- در هنگام غروب آفتاب غسل انجام شود .
2- آن شب به نماز، دعا، استغفار، درخواست از حق تعالى و بیتوته در مسجد احیا گردد.
3- بعد از نماز مغرب و عشاء ، نماز صبح و نمازعید فطر ذکر؛" الله اکبر الله اکبر، لا اله الا الله و الله اکبر الله اکبر و لله الحمد الحمد لله على ما هدانا و له الشکر على ما اولانا " گفته شود.
4- بعد از نماز مغرب و نافله آن، دست ها را به سوى آسمان بلند کرده و بگوید:" یا ذاالمن و الطول یا ذاالجود یا مصطفی محمد و ناصره صل على محمد و آل محمد و اغفرلی کل ذنب احصیته وهو عندک فی کتاب مبین." پس به سجده برود و صد مرتبه در سجده بگوید: " اتوب الى الله " پس هر حاجت که دارد از حق تعالى بخواهد که ان شاء الله تعالى بر آورده خواهد شد. در روایتی از ‏شیخ آمده که: بعد از نماز مغرب به سجده رود و بگوید" یا ذاالحول یا ذاالطول یا مصطفیا محمدا و ناصره صل على محمد و آل محمد واغفرلی کل ذنب اذنبته و نسیته انا و هو عندک فی کتاب مبین." سپس صد مرتبه " اتوب الى الله " بگو.
5- زیارت امام حسین علیه السلام که فضیلت ‏بسیار دارد.
6- ده مرتبه ذکر" یا دائم الفضل علی البریة یا باسط الیدین بالعطیة یا صاحب المواهب السنیة صل علی محمد و آله خیرالوری سجیة واغفرلنا یا ذاالعلی فی هذه العشیة." که از اعمال شب جمعه است، گفته شود.
7- ده رکعت نماز که در شب آخر ماه رمضان اقامه می شود که به صورت پنج نماز دو رکعتی ، در هر رکعت بعد از حمد، سوره توحید ده بار خوانده شود. و در رکوع و سجود ده مرتبه ذکر" سبحان الله والحمدلله و لا اله الاالله والله اکبر" گفته شود. پس از نماز هزار مرتبه استغفار کند و بعد از آن سر به سجده گذارد و بگوید:" یا حی یا قیوم یا ذاالجلال و الاکرام یا رحمان الدنیا والاخرة و رحیمهما یا ارحم الراحمین یا اله الاولین والآخرین اغفرلنا ذنوبنا و تقبل منا صلواتنا و صیامنا و قیامنا."
8- بعد از نماز مغرب و نافله آن دو رکعت نماز بجا آورد، در رکعت اول بعد از حمد هزار مرتبه توحید و در رکعت دوم بعد از حمد، یک مرتبه توحید بخواند. بعد از سلام سر به سجده بگذارد و صد مرتبه ذکر" اتوب الى الله " گفته شود. پس از آن بگوید: " یا ذاالمن والجود یا ذاالمن والطول یا مصطفی محمد صلى الله علیه وآله صل على محمد وآله و افعل بی کذا و کذا و به جاى کذا حاجات خود را بطلبد و روایت است که حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام این دو رکعت را به این کیفیت ‏بجا مى‏آورد پس سراز سجده برمى‏داشت و مى‏فرمود به حق آن خداوندى که جانم به دست قدرت او است هر که این نماز را بخواند، هر حاجتی از خدا بطلبد البته عطا کند و اگر به عدد ریگ هاى بیابان گناه داشته باشد خدا بیامرزد. و در روایت دیگر به جاى هزار مرتبه توحید صد مرتبه وارد شده است. شیخ و سید بعد از نماز این دعا را نقل کرده‏اند:
" یاالله یاالله یاالله یا رحمان یاالله یا رحیم یاالله یا ملک یاالله یا قدوس یاالله یا سلام یاالله یا مؤمن یاالله یا مهیمن یاالله یا عزیز یاالله یا جبار یا الله یا متکبر یاالله یا خالق یاالله یا بارئ یاالله یا مصور یاالله یا عالم یاالله یا عظیم یاالله یا علیم یاالله یا کریم یاالله یا حلیم یاالله یا حکیم یاالله یا سمیع یاالله یا بصیر یاالله یا قریب یاالله یا مجیب یاالله یا جواد یاالله یا ماجد یاالله یا ملی یاالله یا وفی یاالله یا مولى یاالله یا قاضی یاالله یا سریع یاالله یا شدید یاالله یا رئوف یاالله یا رقیب یاالله یا مجید یاالله یا حفیظ یاالله یا محیط یاالله یا سیدالسادات یاالله یا اول یاالله یا آخر یاالله یا ظاهر یاالله یا باطن یاالله یا فاخر یاالله یا قاهر یا الله یا رباه یاالله یا رباه یاالله یا رباه یاالله یا ودود یاالله یا نور یاالله یا رافع یاالله یا مانع یاالله یا دافع یاالله یا فاتح یاالله یا نفاح [نفاع] یاالله یا جلیل یاالله یا جمیل یاالله یا شهید یاالله یا شاهد یاالله یا مغیث ‏یاالله یا حبیب یاالله یا فاطر یاالله یا مطهر یاالله یا ملک یاالله یا مقتدر یاالله یا قابض یاالله یا باسط یاالله یا محیی یاالله یا ممیت ‏یاالله یا باعث‏ یاالله یا وارث یاالله یا معطی یاالله یا مفضل یاالله یا منعم یاالله یا حق یاالله یا مبین یاالله یا طیب یاالله یا محسن یاالله یا مجمل یاالله یا مبدئ یاالله یا معید یاالله یا بارئ یاالله یا بدیع یاالله یا هادی یاالله یا کافی یاالله یا شافی یاالله یا علی یاالله یاعظیم یاالله یا حنان یاالله یا منان یاالله یا ذاالطول یاالله یا متعالی یاالله یا عدل یاالله یا ذاالمعارج یاالله یا صادق یاالله یا صدوق یاالله یا دیان یاالله یا باقی یاالله یا واقی یاالله یا ذاالجلال یاالله یا ذاالاکرام یاالله یا محمود یاالله یا معبود یاالله یا صانع یاالله یا معین یاالله یا مکون یاالله یا فعال یاالله یا لطیف یاالله یا غفور یاالله یا شکور یاالله یا نور یاالله یا قدیر یاالله یا رباه یاالله یا رباه یاالله یا رباه یاالله یا رباه یاالله یا رباه یاالله یا رباه یاالله یا رباه یاالله یا رباه یاالله یا رباه یاالله یا رباه یاالله اسالک ان تصلی على محمد و آل محمد و تمن علی برضاک و تعفو عنی بحلمک و توسع علی من رزقک الحلال الطیب من حیث احتسب و من حیث لا احتسب فانی عبدک لیس لی احد سواک ولا احد اساله غیرک یا ارحم الراحمین ما شاء الله لا قوة الا بالله العلی العظیم.
پس به سجده مى‏روى و مى‏گویى: یاالله یاالله یاالله یا رب یا رب یا رب یا منزل البرکات بک تنزل کل حاجة اسالک بکل اسم فی مخزون الغیب عندک والاسماء المشهورات عندک المکتوبة على سرادق عرشک ان تصلی على محمد وآل محمد وان تقبل منی شهررمضان و تکتبنی من الوافدین الى بیتک الحرام و تصفح لی عن الذنوب العظام و تستخرج لی یا رب کنوزک یا رحمان."
9- چهارده رکعت نماز اقامه کند. بعد از هر دو رکعت سلام دهد و در هر رکعت بعد از حمد، یک بار آیةالکرسی و سه مرتبه توحید خوانده شود. براى هر رکعت، ثواب عبادت چهل سال و عبادت هر که در آن ماه روزه گرفته و نماز خوانده اعطاء می شود.
10- شیخ در مصباح فرموده که در آخر شب غسل کن و بر سجاده خود تا طلوع فجر بنشین و عبادت کن.

اعمال روز عید
1- بعد از نماز صبح و نماز عید آن تکبیراتى را که در شب عید ذکر شد، گفته شود.
2- پرداخت زکات فطره پیش از نماز عید.
3- انجام غسل روز عید. که زمان آن بعد از طلوع فجر تا زمان به جا آوردن نماز عید است. در هنگام غسل بگو: " اللهم ایمانا بک و تصدیقا بکتابک واتباع سنة نبیک محمد صلى الله علیه و آله." و پس از غسل بگو:" اللهم اجعله کفارة لذنوبی و طهر دینی اللهم اذهب عنی الدنس."
4- برای اقامه نماز عید لباس نیکو پوشیده و از عطر استفاده نمایید.
5- پیش از نماز عید، در اول روز افطار کنى. و بهتر آن است که به خرما یا به شیرینى باشد. و شیخ مفید فرموده مستحب است خوردن مقدار کمى از تربت‏ سیدالشهداء علیه السلام که براى هر دردى شفا است.
6- قبل از خروج از منزل برای نماز عید، دعایی را که از امام باقر علیه السلام روایت شده را بخوانی: " اللهم من تهیا فی هذاالیوم او تعبا او اعد واستعد لوفادة الى مخلوق رجاء رفده و نوافله و فواضله و عطایاه فان الیک یا سیدی تهیئتی و تعبئتی و اعدادی و استعدادی رجاء رفدک و جوائزک و نوافلک و فواضلک و فضائلک و عطایاک و قد غدوت الى عید من اعیاد امة نبیک محمد صلوات الله علیه و على آله و لم افد الیک الیوم بعمل صالح اثق به قدمته ولا توجهت ‏بمخلوق املته ولکن اتیتک خاضعا مقرا بذنوبی و اسائتی الى نفسی فیا عظیم یا عظیم یا عظیم اغفرلی العظیم من ذنوبی فانه لا یغفرالذنوب العظام الا انت ‏یا لا اله الا انت ‏یا ارحم الراحمین."
7- اقامه نماز عید.
8- زیارت امام حسین علیه السلام.
9- دعاى ندبه خوانده شود. سید بن طاوس فرموده که چون از دعا فارغ شود به سجده رود و بگوید:" اعوذ بک من نار حرها لا یطفى و جدیدها لا یبلى وعطشانها لا یروى" پس گونه راست را بر خاک بگذارد و بگوید:" الهی لا تقلب وجهی فی النار بعد سجودی وتعفیری لک بغیرمن منی علیک بل لک المن علی" سپس گونه چپ را بر خاک بگذارد و بگوید: " ارحم من اساء واقترف واستکان واعترف" پس به حال سجده شود و بگوید:" ان کنت‏ بئس العبد فانت نعم الرب عظم الذنب من عبدک فلیحسن العفو من عندک یا کریم " پس از آن صد بار بگوید: العفو العفو.
منبع: مفاتیح الجنان