دوره آموزشی فیلمنامه نویسی خلاق در مرکز قم
دوره آموزشی « فیلمنامه نویسی خلاق » با هدف پرورش خلاقیت فیلمنامه نویسی فراگیران و افزایش مهارت آنها در نگارش ایده ها و طرح های بدیع، جذاب و تاثیرگذار در مرکز قم به صورت منطقه ‏ای (با حضور شرکت کنندگان از مراکز: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، قم، قزوین، گلستان، خراسان شمالی، خوزستان، بوشهر و کرمان) برگزار شد.

نقش و اهمیت فیلمنامه در توفیق برنامه های نمایشی بر هیچکس پوشیده نیست و این در حالی است که نیاز بینندگان به تولیدات فیلم و سریال روز به روز بیشتر می شود. اما از سوئی دیگر همچنان شاهد ضعف آشکار فیلمنامه های داستانی هستیم. به همین خاطر گروه سیمای اداره کل آموزش در صدد برگزاری کارگاه فیلمنامه نویسی خلاق برآمده است.کارگاهی که نوشتن را در حین عمل توضیح می دهد و بیش از آنکه به مبانی نظری و تئوری های فیلمنامه نویسی بپردازد به قوه تخیل فیلمنامه نویس توجه می کند. این کارگاه بسیار برانگیزاننده و الهام بخش است و از آنجا که سوژه یابی و پرورش ایده و نگارش طرح از مهمترین گام های خلاقیت در فیلمنامه نویسی محسوب می شود، محتوای دوره بر اساس تکنیک های آزادسازی ذهن و تربیت ذهن پویا طراحی شده است.

این دوره قصد دارد توجه شرکت کنندگان را به خودباوری در خلاقیت جلب نماید و به آنها کمک کند تا خلاقانه ایده پردازی کرده و سپس با آگاهی از فنون شخصیت و داستان، ایده ها را توسعه داده و به درستی به طرح های مناسب تبدیل نمایند.

این دوره آموزشی با شرکت فیلمنامه نویسان از تاریخ   10 الی 13 آذر 1397 به مدت 32 ساعت ، توسط مدرس دوره  آقای حمیدرضا حافظی اجرا شد.

فراگیران در این دوره با موضوعات مختلف شامل: خودباوری در خلاقیت و تشریح مراحل خلاقیت/ مدیتیشن و بیدار کردن ذهن خلاق/تکنیک های متنوع خلق ایده/تکنیک های ایده پردازی/  روش های تقویت ایده/  فنون بداهه پردازی خلق شخصیت و داستان/  تکنیک های همدلی سریع با شخصیت /حرکت از ایده به داستان/  فنون تقویت کشمکش و تعلیق/  گام های ضروری نگارش طرح نهایی آشنا شدند.

پیوستها

تاریخ انتشار: دوشنبه 19 آذر 1397