برگزاری کارگاه آموزشی برنامه­ نویسی موبایل (اندروید) در معاونت توسعه و فناوری رسانه
کارگاه آموزشی برنامه ­نویسی موبایل (اندروید) با هدف توانمندسازی فراگیران در برنامه نویسی موبایل با پلتفرم متن باز زامارین ویژه عنوان شغلی مهندس نرم­ افزار از تاریخ 10/9 تا 98/12/12 به مدت 30 ساعت با حضور مدرس کارگاه آقای ایمان مدائنی در معاونت توسعه و فناوری رسانه در حال برگزاری است.

      با توجه به دسترسی آسان محتوای موبایلی برای کاربران، مرکز فناوری فضای مجازی سازمان در صدد تولید و بروزنگهداری محتواهای سامانه های سازمانی تحت تلفن همراه است. این امر طراحی نرم افزارهای موردنیاز سازمان توسط کارشناسان شاغل در حوزه نرم افزار را ضروری ساخته است. ابزار زامارین یک برنامه چندسکویی است که تمامی سیستم عامل ها (اندروید، ویندوزفون وIOS ) را پشتیبانی می کند، سرعت تولید پروژه در آن بالا بوده و با استفاده از آن می توان با تولید یک برنامه خروجی های مختلف و برای سیستم عامل های متفاوت به دست آورد. نداشتن مهارت در برنامه نویسی موبایل (به ویژه زامارین به دلیل متن باز بودن) دست یابی سازمان به بازار رسانه ای فضای مجازی را محدود نموده و سازمان نمی تواند محتوای سامانه های مختلف سازمانی مانند محتوای پخش شده از طریق شبکه ها و وب سایت های خود را در فضای مجازی نیز منتشر نماید. نبود مهارت برنامه نویسی با این پلتفرم، اجرای پروژه های سازمانی و بروز کردن سامانه های سازمانی بر بستر فناوری موبایل را با مشکل مواجه می نماید.

     فراگیران در این کارگاه آموزشی با مباحثِ سی شارپ برای برنامه نویسان زامارین، کاربرد روشXAMLدر برنامه نویسی موبایل با ابزار زامارین، استفاده ازVisual Studioو اعمال تنظیمات لازم، تنظیم و راه اندازی AVD، چرخه حیاتActivityو فایل Manifest، فولدرRESدر پروژه معرفی کلاسACTIVITY، WIDGETها و نحوه دسترسی به آنها در کد سی شارپ، رفع خطا در پروژه های اندروید با استفاده ازVISUALSTUDIO، آشنایی باTOASTو نمایش پیام، ساختمان داده ها وARRAY ADAPTER ها و استفاده از آنها برایLIST VIEWوSPINNER، لایهSHAREDو اشتراک گذاری کدها، کاربرد الگویMVVMدر برنامه نویسی با زامارین، استفاده از دوربین در اپ، ساختWEB APIو ارتباط برنامه با سرور، ساختSERVICEها، LAYOUTها، TRIGGERها، COMMANDها و LOCALSTORAGE در زامارین (بانک اطلاعاتی) آشنا می­شوند.

 

پیوستها

تاریخ انتشار: چهارشنبه 11 دی 1398