برگزاری کارگاه آموزشی SDN و پروتکل های مورد استفاده در شبکه های نرم افزار محور (مقدماتی)در معاونت توسعه و فناوری رسانه
کارگاه آموزشی SDN و پروتکل های مورد استفاده در شبکه های نرم افزار محور (مقدماتی)با هدف کسب مهارت در زمینه SDN و پروتکل های مورد استفاده در شبکه های نرم افزار محور ویژه عناوین شغلی مهندس فنی، مهندس سخت­ افزار و شبکه، مهندس فناوری اطلاعات و مهندس نرم­ افزار از تاریخ 4/11 تا 98/5/15 به مدت 22 ساعت با حضور مدرس کارگاه آقای وحید شاه منصوری در معاونت توسعه و فناوری رسانه در حال برگزاری است.

 SDN یا شبکه های مبتنی بر نرم افزار، یک الگو یا معماری جدید است که کنترل فیزیکی تجمیع کنترل شبکه در سطح روترها و سوئیچ ها را با استفاده از نرم افزار در یک نقطه متمرکز می نماید. به صورتی که کنترل چندین دستگاه شبکه در یک نقطه به صورت نرم افزاری صورت می گیرد. با استفاده از برنامه های SDN  مدیران شبکه می توانند منابع شبکه سازمان خود را به سرعت مدیریت، امن سازی و بهینه سازی نمایند. از این رو پیاده سازی پروژه SDN سازمان صدا و سیما نیاز به تربیت کارشناسان ماهر در این زمینه دارد که کسب مهارت در زمینه SDN می‏ تواند در پیاده سازی این پروژه اثربخشی لازم را برای سازمان به ارمغان بیاورد. از سوی دیگر با پیاده سازی SDN توسط کارشناسان آموزش دیده منابع شبکه سازمان به سهولت مدیریت شده و با ایمنی بالایی که ایجاد می شود باعث کاهش هزینه های سازمان نیز می شود. در صورت نداشتن مهارت در شبکه های مبتنی بر نرم افزار مدیریت منابع، امن سازی و بهینه سازی شبکه به کندی صورت گرفته و هزینه های سازمانی در مدیریت شبکه افزایش می یابد. از سوی دیگر ایمنی پایین مدیریت سنتی شبکه باعث قطعی شبکه و اختلال در شبکه سازمان می شود.

     فراگیران در این کارگاه آموزشی با مباحثِ ساختار شبکه های نسل آینده و SDN ، استانداردهای پایین دستی از جملهOPENFLOW ، استفاده از SDN در مرکز داده، استفاده از SDN در شبکه های انتقال، استفاده از SDN  در نسل پنجم شبکه های سلولی، کنترل کننده SDN وOPENDAYLIGHT، رابط های بالادستی کنترل کننده SDN  و محصولات و تجربه های تجاری SDN  آشنا می ­شوند.

 

 

پیوستها

تاریخ انتشار: یکشنبه 23 تیر 1398