دوره آموزشی کاربرد موسیقی ایرانی در رسانه در مرکز سیستان و بلوچستان
دوره آموزشی «کاربرد موسیقی ایرانی در رسانه» با هدف توانمندسازی صدابرداران، گویندگان و تهیه کنندگان رادیویی برای بهبود انتخاب و پخش موسیقی مناسب محلی و بومی بر اساس محتوای برنامه در سالن آموزش صداوسیمای مرکز سیستان و بلوچستان از 9 تیر تا 11 تیر 1398 به مدت 23 ساعت توسط آقای هوشنگ جاوید (مدرس دوره) در حال برگزاری است.

  در رسانه صدا و سیما حرکت به سوی بکارگیری فرهنگ و داشته های ایرانی به شدت مورد نیاز است. در مبحث استفاده و شناخت موسیقی برای رسانۀ رادیو و تلویزیون، بیشتر به چارچوب مخاطب شناسی روی آورده شده و در این بین نشانه های ویژۀ هنری نهفته در موسیقی هر منطقه از یاد رفته است. همچنین در حوزه موسیقی آنچه که تاکنون پدید آمده، لایه ای بنام «روساخت» است که خوب جلوه می کند اما در عین زیبایی، فاقد درونمایه است یا به درونمایه اصلی برنامه ربطی ندارد. در این دوره آموزشی سعی بر آن داریم که دست اندرکاران تولید در بخش های کرد نشین کشور را با اساس و شاخه های متنوع موسیقی نواحی و اصول صحیح بکارگیری انواع موسیقی محلی در برنامه های رادیو و تلویزیونی آشنا نماییم. همچنین به دلیل عدم آشنایی اکثر برنامه سازان با موسیقی اصیل مناطق مختلف ایران، آموزش هایی از این نوع بسیار ضروری است.

سرفصل های این دوره آموزشی شامل شناخت شاخه های موسیقی آیینی، بومی و سنتی، شناخت فرم، طنین، سکوت، کاربردهای موسیقی متن،  نمایش و طنز، اصول بکارگیری حالت های موسیقی در تدوین برنامه، آشنایی با کاربرد نوع پیام موسیقی و ارتباط در رسانه، حرکت و حالت های موسیقی،نحوه انتخاب موسیقی مناسب در ژانر های مختلف برنامه های رادیویی و تلویزیونی است.

از فراگیران انتظار می رود پس از پایان دوره آموزشی ضمن ارزیابی و انتخاب موسیقی برنامه تولیدی براساس ساختار و محتوا و...  بتوانند چندین نمونه برنامه تولیدی را  با رعایت اصول تنوع، رنگ آمیزی، تناسب و تنافر، فضای موسیقیایی متناسب با نوع برنامه را طراحی نمایند.

 

پیوستها

تاریخ انتشار: دوشنبه 10 تیر 1398