گزارشی از برپایی مرحله اول آزمون زبان فارسی و زبان خارجی در سال 98
با توجه به اهمیت زبان فارسی در برنامه‌سازی و توجه رسانه ملی به زبان معيار، به‌ويژه در بخش‌هاي خبري و رسمي‌تر راديو و تلويزيون، یکی از دغدغه‌های مهم اداره کل آموزش شکل‌گيري و تثبيت الگوهاي صحيح زباني در جامعه و فرهنگ عمومي به دلیل تأثيرگذاری رسانه ملی بر مخاطبانش بوده است.

بدون آمادگی کافی امکان قبولی وجود ندارد

نیره رضایی مطلق

با توجه به اهمیت زبان فارسی در برنامه‌سازی و توجه رسانه ملی به زبان معيار، به‌ويژه در بخش‌هاي خبري و رسمي‌تر راديو و تلويزيون، یکی از دغدغه‌های مهم اداره کل آموزش شکل‌گيري و تثبيت الگوهاي صحيح زباني در جامعه و فرهنگ عمومي به دلیل تأثيرگذاری رسانه ملی بر مخاطبانش بوده است. اداره کل آموزش سازمان هر سال با برگزاری دو دوره آزمون‌های زبان فارسی، عربی و انگلیسی سعی در بازنمايي این سه زبان در توليدات رادیویی و تلويزيونی دارد و بر اهمیت و اثرگذاری زبان رسانه‌اي در سطح فرهنگي و ادبی این تولیدات پافشاری می‌کند. با برگزاری مرحله اول آزمون‌های زبان فارسی، عربی و انگلیسی در سال 98  که ثبت نام آن از اردیبهشت امسال آغاز شده بود فرصتی دست داد تا با علیرضا دهقانی مدیر ارتباطات و ارزشیابی آموزش و مسئول برگزاری این آزمون گفت‌وگو کنیم. دهقانی با اشاره به اهمیت برگزاری آزمون های زبان فارسی، عربی و انگلیسی گفت: : با توجه به دغدغه جدی رهبر معظم انقلاب و انتظار به حق ایشان از رسانه ملی و همچنین مطابق با آیین نامه آزمون زبان فارسی و زبان های خارجی، اداره کل آموزش سازمان با هدف پاسداشت زبان و ادبیات فارسی، ارتقای کیفی تولیدات رسانه ملی و کمک به ارتقای شغلی همکاران، این آزمون را در دو نوبت بهار و زمستان برگزار می‌کند. وی با تأکید بر تاثیر این آزمون در ترفیع شغلی همکاران در صورت پذیرفته شدن افزود: همکاران شاغل در 14 عنوان از مشاغل سازمان برای ارتقای شغلی‌شان باید حتما در آزمون زبان فارسی پذیرفته شوند.

 

به گفته دهقانی از نگاه اداره‌کل آموزش رسانه ملی دانشگاهی است که باید به مخاطبانش هم آموزش دهند و در کنار آن بستری برای آموزش و دانش‌اندوزی برای برنامه‌سازان فراهم کند. بدیهی است که این رسانه زمانی می‌تواند الگوی زبانی مناسب را به مخاطبانش ارائه دهد که برنامه‌سازانش با درایت و دانش مناسب زبان الگو را چه در فضای زبان فارسی و چه زبان‌های خارجی درست و به قاعده اجرا کنند.

مسئول برگزاری این آزمون با اشاره به میزان سختی و آسانی این آزمون توضیح داد: ما سه گروه کارشناسی از استادان دانشگاه و همکاران خبره و آگاه سازمان را برای آزمون در اختیار داریم. پیش از آزمون طی ده‌ها جلسه تخصصی با کارشناسان و طراحان سؤال صحبت کردیم. تلاش ما بر این است که سؤالات مطابق با سطح استاندارد تعریف شده طراحی شود و این اداره کل با معرفی منابع و در دسترس قرار دادن برخی از آن‌ها در سایت آموزش و برگزاری برخی از دوره‌های آموزشی مرتبط با آزمون زبان فارسی به رشد دانش و مهارت زیانی همکاران و کسب نمره قبولی آن‌ها کمک می کنیم.

دهقانی با اشاره به استقبال همکاران مراکز سازمان از این آزمون‌ها  گفت: با همراهی معاونت امور استان‌ها و کارشناسان آموزش در این مراکز این ارتقای علمی و شغلی را در مراکز به شکل جدی دنبال می‌شود و برخی از مراکز به‌منظور ارتقای دانش و مهارت زبانی همکاران و آمادگی برای قبولی در آزمون، گام‌های بسیار موثری برداشته‌اند.

وی تاکید کرد: بنا به روال آزمون‌های قبلی، امسال نیز 18 نفر از همکاران این اداره کل به مراکز مختلف اعزام شدند تا به همکاران مراکز در ارتقای سلامت آزمون‌ها کمک کنند.

وی تاکید کرد: پیش از این، محدودیتی در ثبت نام آزمون‌ها وجود نداشت؛ بنابراین، همکارانی که آمادگی لازم را نداشتند بدون محدودیت در آزمون‌ها ثبت نام می‌کردند. این مسئله با توجه به محدودیت ظرفیت آزمون‌‌ها سبب می‌شد تا دیگر همکاران نتوانند از این فرصت استفاده کنند. علاوه براین، نمره‌های پایین نیز در پرونده آموزشی همکاران ثبت می‌شد. از این پس قرار است در صورتی که هر یک از همکاران در دو نوبت پشت سر هم نمره کم‌تر از 32 کسب کند، اجازه ثبت نام برای دوره بعدی را نداشته باشد و با یک دوره محرومیت از حضور در آزمون، مجبورشود با آمادگی بیش‌تر در آزمون‌ها حاضر شود.

مسئول برگزاری این آزمون درباره شرکت‌کنندگان آزمون گفت: در این دوره که از 25 تا 29 خرداد برگزار شده است، 3072 نفر ثبت نام کرده‌اند. این آزمون، هم‌زمان در تهران و مراکز برگزار می‌شود. در مجموع 392 نوبت آزمون برگزار شده است که 66 نوبت آن در تهران و در مراکز نیز بنا به ظرفیت‌های هر مرکز 328 نوبت برگزار شده است.

 دهقانی ادامه داد: آزمون به شکل الکترونیک و یک‌پارچه در یک ساعت برگزار می‌شود و متقاضیان باید به 50 سوال تخصصی پاسخ می‌دادند.

مدیر ارتباطات و ارزشیابی آموزش درباره منابع آزمون تأکید کرد: از طریق سایت آموزش جزواتی را در اختیار همکاران قرار داده‌ایم تا با مطالعه آن امکان قبولی‌شان افزایش یابد .

وی با اشاره به دلیل پذیرفته‌نشدن همکاران در آزمون‌های زبان افزود: تأکید می‌کنیم که اگر همکاران این جزوه‌ها را مطالعه کنند حتماً در آزمون پذیرفته خواهند شد؛ اما متأسفانه همکاران با داشتن توهم دانایی خود را بی‌نیاز از مرور جزوه و آمادگی برای آزمون می‌دانند که این رویکرد در آزمون زبان فارسی بیش‌تر دیده می‌شود؛ چرا که همکاران تصور می‌کنند دانسته‌هایشان درباره زبان فارسی کافی است. در حالی که این طور نیست و باید کاملاً مطالعه کنند و منابع را به خوبی بخوانند.

دهقانی با اشاره به مبنای قبولی همکاران گفت: با توجه به عنوان و رده شغلی، معیار قبولی در هر یک از زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی متفاوت است. به طور مثال، حد نصاب نمره قبولی در آزمون زبان فارسی برای شغل کارشناس سیستم 60،  کارمند خبر 65 و دبیر خبر 75 تعیین شده‌است.

مدیر ارتباطات و ارزشیابی آموزش با اشاره به اعلام نتایج آزمون یک هفته پس از برگزاری آن گفت: آزمون الکترونیکی است و نتایج آن، همان لحظه ثبت می‌شود، اما با توجه به اینکه معیار قبولی در آزمون‌های مختلف متناسب با عنوان و رده شغلی متفاوت است، باید آخرین وضعیت عنوان و رتبه شغلی همکاران از اداره کل منابع انسانی دریافت و با نتایج آزمون‌ها مطابقت داده شود. علاوه‌برآن، در طول آزمون‌ها برخی از همکاران درباره تعداد اندکی از سوالات ابهاماتی داشته‌اند. بنابراین، باید پیش از اعلام نتایج، همه این موارد  با حضور طراحان سوالات به دقت بررسی شود.

وی افزود: اگر ثابت شود که سؤالی در آزمون اشتباه طراحی شده است امتیاز آن سؤال به همه شرکت‌کنندگان داده می‌شود.

وی گفت: اداره کل آموزش به دلایل و بهانه‌های مختلف، هرگز افزایشی در نمرات همکاران ایجاد نمی‌کند و مسائلی مثل بازنشستگی، به‌تاخیر افتادن ترفیع، مشکلات مالی و ... که برخی از همکاران مطرح می‌کنند هیچ تاثیری در نتیجه آزمون‌ها ندارد.

دهقانی با اشاره به امکان درخواست بازنگری همکاران پس از رویت نمره آزمون‌شان گفت: همکاران می‌توانند سه روز پس از دیدن نتایج آزمون درخواست بازنگری نمره خود را از طریق پرونده آموزشی اعلام کنند و کارشناسان اداره کل آموزش، خود را موظف می‌دانند که در اسرع وقت به این درخواست‌ها رسیدگی کنند.

 

پیوستها

تاریخ انتشار: دوشنبه 3 تیر 1398