دوره آموزشی مبانی کاربرد زبان عربی در گویندگی در معاونت صدا
دوره آموزشی «مبانی کاربرد زبان عربی در گویندگی» با هدف توانمند سازی فراگیران در نحوه درست خوانی آیات، احادیث، ادعيه و همچنین واژه ها و اصطلاحات عربی در متنهای فارسی برای عناوین شغلی گوینده رسانه، تهیه کننده رادیویی و گوینده پخش در آموزش معاونت صدا از 19 مرداد تا 30 شهریور 1399 در دو گروه (7 و 8 نفری) به مدت 24 ساعت (12ساعت نظری و 126 ساعت عملی) توسط آقای جواد سركارپور (مدرس) و سرکار خانم عباسپور (کارشناس اجرا) با رعایت دستورالعمل­ های بهداشتی در حال برگزاری است.

 گويندگان و مجريان راديو فارغ از اينكه در كدام شبكه يا برنامهاي مشغول به خدمت هستند، باید دانش درك مفاهيم و مهارت بيان صحيح احاديث، آيات و ادعيه و نيز اشعار و عبارت­هاي حاوي صناعات ادبی، اصطلاحات و واژه های عربی وارد شده به زبان فارسی را داشته باشند. بيان نادرست این واژه ها ممكن است شنوندگان آگاه از شكل صحيح عبارت را به رسانه بي اعتماد سازد و به ديگر شنوندگان، شكل نادرست آنها را بياموزد. لذا آموزش اعراب خواني براي گويندگان و مجريان راديو و تلویزیون ضروری است.

سرفصل های دوره آموزشی شامل این موارد است:

    - واژگان و اصطلاحات عربی مستعمل در زبان فارسی - غلط های رایج و زبان معیار

    - ادعیة مشهور(دعای عرفه ، مناجات شعبانیه ، کمیل ، سمات ، ندبه) - متون روایی(نهج البلاغه، صحیفة سجادیه، غررالحکم)

    - برخی متون شعر کهن فارسی( حافظ، سعدی ، فردوسی ومولوی) - خوانش صحیح اشعار مُلَّمَع         

    - درست خوانی برخی لغات رایج وغلط های متداول - آشنایی با منابع مهم اعلام وتراجم رجال        

از فراگیران انتظار می رود  پس از پایان دوره آموزشی بتوانند، کلماتی که با حروف شمسی و قمری آغاز می شوند را درست تلفظ کنند؛ واژگان و اصطلاحات عربی مستعمل در زبان فارسی و نمونه ای از اشعار ملمع که در اختیارشان قرار می گیرد را به درستی بخوانند.

پیوستها

تاریخ انتشار: چهارشنبه 29 مرداد 1399