دوره آموزشی فیلمنامه نویسی خلاق درمعاونت سیما
دوره آموزشی « فیلمنامه نویسی خلاق » با هدف پرورش خلاقیت فیلمنامه نویسی فراگیران و افزایش مهارت آنها در نگارش ایده ها و طرح های بدیع، جذاب و تاثیرگذار در سالن جلسات آموزش سیما در حال برگزاری است.

نقش و اهمیت فیلمنامه در توفیق برنامه های نمایشی بر هیچ کس پوشیده نیست و این در حالی است که نیاز بینندگان به تولیدات فیلم و سریال روز به روز بیشتر می شود. اما از سوئی دیگر همچنان شاهد ضعف آشکار فیلمنامه های داستانی  و کمبود فیلمنامه نویس خلاق در سازمان هستیم. این بیش از آنکه بر مبانی نظری و تئوری های فیلمنامه نویسی بپردازد به قوه تخیل فیلمنامه نویس توجه می کند و از آنجا که سوژه یابی و پرورش ایده و نگارش طرح از مهمترین گام های خلاقیت در فیلمنامه نویسی محسوب می شود، محتوای دوره بر اساس تکنیک های خلاقیت آزاد سازی ذهن و تربیت ذهن پویا طراحی شده است.

این دوره قصد دارد توجه فراگیران را به خودباوری در خلاقیت جلب نماید و به آنها کمک کند تا خلاقانه ایده پردازی کرده و سپس با آگاهی از فنون شخصیت و داستان، ایده ها را توسعه داده و به درستی به طرح های مناسب تبدیل نمایند.

برگزاری دوره های فیلمنامه نویسی خلاق از تلف شدن وقت و نیروی نویسندگان جلوگیری می کند و همچنین در برگزاری جلسات متعدد شوراهای طرح و برنامه برای تصویب فیلمنامه که هزینه های خاص خودش را دارد نیز صرفه جویی کرده و عملا مانع کیفیت نازل آثار نمایشی می شود.

این دوره آموزشی با شرکت فیلمنامه نویسان، تهیه کنندگان و کارگردانان از تاریخ 19خرداد الی11 تیر 1398 به مدت 32 ساعت توسط مدرس دوره  آقای حمیدرضا حافظی در حال اجرا است.

فراگیران در این دوره با موضوعات مختلف شامل: منابع کسب ایده و بیدار کردن ذهن خلاق / تکنیک های فردی خلق ایده / تکنیک های جمعی خلق ایده / تکنیک های فردی ایده پردازی / تکنیک های جمعی ایده پردازی /  روش های تقویت ایده /  کاربرد الگوی پیش فرض در ایده پردازی /  خلق شخصیت با بداهه پردازی فردی /  خلق شخصیت با بداهه پردازی جمعی / شرح زندگی اشخاص /  تکنیک های آفرینش پیش داستان /  حرکت از ایده به داستان /  ابداع کشمکش و تعلیق /  بداهه پردازی برای پرورش داستان /  گام های ضروری برای نگارش طرح نهایی /  خودباوری در خلاقیت و تشریح مراحل خلاقیت آشنا می شوند.

پیوستها

تاریخ انتشار: چهارشنبه 5 تیر 1398