برگزاری کارگاه آموزشی SDN و پروتکل های مورد استفاده در شبکه های نرم افزار محور(پیشرفته) در معاونت توسعه و فناوری رسانه
کارگاه آموزشیSDN و پروتکل های مورد استفاده در شبکه های نرم افزار محور(پیشرفته) با هدف کسب مهارت در پیاده سازی شبکه های نرم افزار محور ویژه عناوین شغلی مهندس فنی، مهندس سخت­ افزار و شبکه و مهندس نرم­ افزار از تاریخ 11/30 تا 98/12/14 به مدت 20 ساعت با حضور مدرس کارگاه آقای رضا محمدی در معاونت توسعه و فناوری رسانه در حال برگزاری است.

      در حال حاضر معماری شبکه های ارتباطی و رایانه ای و ساختار آن دچار تحول بسیاری شده است و در سال‏های آینده ساختار شبکه های فعلی توسط معماری SDN , NFV کنار گذاشته می شوند و سازمان ها نیازمند بازتعریف و تجهیز شبکه های خود به معماری ‏های جدید هستند. مباحثی چون مهندسی ترافیک و امنیت و ارائه سرویس های مبتنی بر تقاضا که در شبکه های فعلی با محدودیت های جدی روبرو هستند به کمک مفاهیمی چون SDN , NFV با انعطاف پذیری بیشتر و مشکلات کمتری پیاده سازی می شوند. با توجه به این موضوع سازمان صدا و سیما نیز در مسیر بهره‏ مندی از فناوری‏های نوین شبکه قرار گرفته است و در معاونت توسعه و فناوری رسانه نیز پروژه SDN تعریف شده و در حال انجام می باشد. با توجه به برگزاری کارگاه  مقدماتی SDN، در این مرحله درنظر است تا با برگزاری کارگاه پیشرفته آن، کارشناسان آموزش های لازم در خصوص مهارت و توانمندی در نصب و راه اندازی نرم افزارها و کنترلرهای مربوط به این فناوری را دریافت نمایند، تا بدین وسیله بستر لازم برای گذر از شبکه های فعلی به شبکه های نسل آینده فراهم شود.

     فراگیران در این کارگاه آموزشی با مباحثِ شبکه های متن باز، معماری شبکه های نرم افزار محور و مزایا، معایب و چالش های آن، مفهوم NFV و مولفه های آن نظیر VNF ها و اجزای مختلف موجود در معماری NFV، نرم افزارهایOPENVSWITCH  و MININET و OPENDAYLIGHT و وظایف آنها، نصب OPENVSWITCH  و MININET وOPENDAYLIGHT ، پیاده سازی انواع شبکه ها به کمک OPENVSWITCH  وMININET، نحوه کنترل و پیکربندی شبکه بستر به کمک کنترلر OPENDAYLIGHT BASE EDITION  و پیاده سازی یک شبکه با مفاهیم NFVآشنا می­شوند.

 

پیوستها

تاریخ انتشار: چهارشنبه 7 اسفند 1398