دوره آموزشی نظم و نثر معاصر در مرکزچهارمحال و بختیاری
دوره آموزشی «نظم و نثر معاصر» با هدف افزایش دانش، مهارت و نگرش گویندگان رادیویی برای آشنایی فراگیران با قرائت صحیح و فهم درست معانی متون کهن نظم و نثر در سالن آموزش صداوسیمای مرکزچهارمحال و بختیاری از 2 تا 4 آذر 1398 به مدت 24 ساعت(12 ساعت نظری و 12ساعت عملی)، توسط آقای بهروز رضوی نژاد (مدرس دوره) و آقای محمد زمانی (کارشناس دوره) درحال برگزاری است.

یکی از ضروریات متون کهن ادبی و درک زیبایی و فهم معانی آنها درست خوانی آن متون است. زبان فارسی به دلیل معرب نبودن( اعراب گذاری ندارد)، آمیختگی با برخی زبان ها (نظیر عربی، ترکی و...) و نیز آمیختگی عمیق با آرایه های مختلف بدیعی و بیانی گاه برای مخاطبان خود به راحتی قابل فهم نیست . رسانه های جمعی نظیر رادیو و تلویزیون که به لحاظ شنیداری با مخاطب خود ارتباط برقرار می کنند، ناگزیرند که شکل درست واژگان را به مخاطبان خود آموزش دهند و با خواندن درست متون ادبی ضمن پاسداشت میراث ادب و فرهنگ امکان  انتقال درست مفهوم را مقدور سازند. از این رو، فهم قرائت نظم و نثر کهن برای گویندگان به همراه ذکر ویژگی ها و ظرافت ­های بلاغی آن امری ضروری است؛ چرا که موجبات ارتقای سطح دانش گویندگان را در سطح علمی و ادبی رسانه فراهم می­کند.

 فراگیران در این دوره آموزشی- تخصصی با آرایه های بدیعی و بیانی (سنایی، گلستان سعدی، بهارستان جامی، تاریخ بیهقی،­ فیه ما فیه مولانا ، سیاست نامه ، قابوسنامه، بوستان سعدی و...) و قصاید (رودکی، منوچهری و فرخی سیستانی)  آشنا می شوند.

انتظار می رود فراگیران پس از پایان دوره بتوانند متون نظم و نثرکهن ادبیات فارسی را به درستی بخوانند؛ واژگان عربی که در ادبیات فارسی وارد شده اند را به درستی تلفظ کنند و آرایه ­های بدیعی و بیانی را در نظم و نثرکهن به درستی تشخیص دهند.

 

پیوستها

تاریخ انتشار: دوشنبه 4 آذر 1398