برگزاری دوره آموزشی مبانی کاربرد زبان عربی در گویندگی در معاونت صدا
دوره آموزشی «مبانی کاربرد زبان عربی در گویندگی» با هدف توانمندسازی گویندگان در خوانش زبان عربی در فارسی(درست خوانی آیات، احادیث، ادعيه، واژه ها و اصطلاحات عربی به کاررفته در متن­های فارسی) در سالن آموزش معاونت صدا از 5 مرداد تا 16 شهریور 1398 به مدت 24 ساعت(12ساعت عملی و 12 ساعت نظری)، توسط آقای جوادسرکارپور (مدرس دوره) در حال برگزاری است.

واژه­ های عربی به کار رفته در اشعار و متون فارسی با خوانش نادرست  معنا، وزن شعر و نوشته ها را تغییر می­دهد. از اين رو لازم است گويندگان و مجريان راديو فارغ از اينكه در كدام شبكه يا برنامه ­اي مشغول به خدمت هستند، دانش درك مفاهيم و مهارت بيان صحيح احاديث، آيات و ادعيه و نيز اشعار و عبارت­هاي حاوي صناعات ادبی، اصطلاحات و واژه های عربی وارد شده به زبان فارسی را داشته باشند. بيان نادرست این واژه ها ممكن است شنوندگان آگاه از شكل صحيح عبارت را به رسانه بي اعتماد سازد و به ديگر شنوندگان شكل نادرست آن­ها را بياموزد.

فراگیران در این دوره با مباحثی مانند واژگان و اصطلاحات عربی مستعمل در زبان فارسی، غلط های رایج و زبان معیار،  ادعیة مشهور(دعای عرفه، مناجات شعبانیه، کمیل، سمات، ندبه)، متون روایی(نهج البلاغه، صحیفة سجادیه، غررالحکم) و.....آشنا می شوند.

انتظار می رود فراگیران پس ازپایان دوره بتوانند متون،  واژگان و اصطلاحات عربی مستعمل در زبان فارسی را به درستی بخوانند.

پیوستها

تاریخ انتشار: یکشنبه 13 مرداد 1398