برگزاری کارگاه آموزشی«کمک‌های اولیه و احیای پایه» در مرکز بهداشت و درمان سازمان
کارگاه آموزشی کمک‌های اولیه و احیای پایه با هدف آمادگی همیاران سلامت سازمان در خصوص کمک‌های اولیه و احیای پایه در برابر حوادث، بلایا و تبادل اطلاعات جديد علمي از تاریخ 98/05/14 تا 98/08/11 به مدت 28 ساعت در مرکز بهداشت و درمان سازمان در حال برگزاری می­باشد.

در این کارگاه آموزشی تعداد 87 نفر از کارکنان سازمان که به عنوان نماینده واحد خود برای کاهش مشکلات بهداشتی و ارتقای فرهنگ خودمراقبتی، خودامدادی، دیگر امدادی و ایجاد تعاملات بهتر به مرکز بهداشت و درمان سازمان معرفی شده اند، حضور دارند و محتوای آموزشی آن توسط آقای فرهاد رحمتی تدریس می‌شود.

یکی از اساسی‌ترین نیازهای نظام سلامت جامعه برنامه‌ریزی در خصوص آموزش کمک‌های اولیه و احیای پایه برای همه افراد به ویژه افرادی است که ارتباط تنگاتنگی با این موضوع دارند نظیر همیاران سلامت و نیز کارکنان فرستنده‌های تلویزیونی سازمان که با توجه به ماهیت و محل کارشان که اغلب در مناطق کوهستانی و غالباً صعب العبور واقع شده‌اند، می‌باشد. آموزش صحیح درخصوص کمک‌های اولیه و احیاء مانع از وخیم شدن حال تعداد زیادی از بیماران و مصدومان هنگام مواجهه با سکته‌های قلبی و نیز وقوع حوادث و بلایا قبل از دریافت درمان‌های پزشکی اولیه می‌شود. اقدامات مناسب افراد هنگام مواجهه با بیماران بدحال و مصدومان حوادث در نخستین لحظات، میزان آسیب و وقوع مرگ و میر را کاهش می‌دهد. اثرات وخیم حاصل از بیماری‌ها و صدمات در حوادث قابل پیشگیری هستند و آموزش درخصوص کمک‌های اولیه و احیاء و افزایش سطح آمادگی در رویارویی با این وضعیت‌ها، میزان آسیب‌پذیری را کاهش می‌دهد و باعث خودمراقبتی و ایجاد تعاملات بهتر می‌شود.

 فراگیران در این کارگاه آموزشی با مباحثی نظیر: مبانی و کمکهاي اولیه در محیط کار، علائم حیاتی: کنترل نبض، تنفس، فشارخون، درجه حرارت، رنگ پوست، ارزیابی مصدوم، تشخیص مقدماتی صدمات، اولویت‌بندي کمک‌هاي اولیه، اختلالات قطع تنفس، اقدامات اولیه اساسی برای نجات مصدوم عملیات احیاء قلبی-ریوي (پایه)، اصول جابجایی و انتقال صحیح مصدوم کمک‌هاي اولیه در انواع شوک، ضربه مغزي و تشنج، کمک‌هاي اولیه در انواع اجسام خارجی، استفاده مناسب از وسایل موجود در جعبه کمک‌هاي اولیه، آتل‌بندی، کمک‌هاي اولیه در خونریزي‌ها، روش‌هاي مختلف کنترل خونریزي خارجی، کمک‌هاي اولیه در زخم‌ها، سوختگی‌ها، گزش‌ها، برق‌گرفتگی، گرمازدگی، سرمازدگی، غرق‌شدگی، شکستگی‌ها و در‌رفتگی‌ها آشنا می­شوند.

 

پیوستها

تاریخ انتشار: چهارشنبه 6 شهریور 1398