برگزاری کارگاه آموزشی«مواد و محلول‌های شیمیایی و کمک‌های اولیه مواجهات شغلی» در مرکز بهداشت و درمان سازمان
کارگاه آموزشی مواد و محلول‌های شیمیایی و کمک‌های اولیه مواجهات شغلی با هدف پیشگیری از بروز مواجهات شغلی ناشی از مواد و محلول‌های شیمیایی و کاهش عوارض پس از وقوع و تبادل اطلاعات جديد علمي در اين زمينه طراحی شده‌ است و از تاریخ 98/10/9 تا 98/11/7 به مدت 16 ساعت در مرکز بهداشت و درمان سازمان در حال برگزاری می ­باشد.

در این کارگاه آموزشی تعداد 23 نفر از کارکنان شرکت سروش حضور دارند و محتوای آموزشی آن توسط خانم مریم فرزانه تدریس می‌شود.

شناخت تخصصی مواد و محلول‌های شیمیایی و خطرات آنها از مهمترین وظایف کارکنان واحد لابراتوار و کارکنان واحد برق و انرژی اداره کل تأسیسات، کارکنان چاپخانه سروش و سایر کارکنان سازمان از این دست می‌باشد. داشتن مهارت‌های تخصصی درخصوص اقدامات احتیاطی و مراقبتی هنگام کار با مواد و محلول‌های شیمیایی مانع از بروز حوادث و آسیب‌های شغلی مرتبط با آنها می‌شود. افزون بر آن، معمولاً اثرات منفی ناشی از کار با مواد شیمیایی، بي سرو صدا ايجاد و پس از مدت زمان طولاني، علائم بالینی ظاهر مي‌شود، همچنین داشتن آگاهی در خصوص حدود مجاز مواجهه با مواد و رعایت ایمنی و توانایی در استفاده از وسایل حفاظت فردی و کمک‌های اولیه ضروری، کارکنان را در معرض خطرات جدی حاد و مزمن مصون می‌دارد. کسب مهارت‌های لازم باعث پیش‌بینی این خطرات قبل از وقوع و ایجاد آمادگی لازم در مقابل آنها می‌شود که این پدیده علاوه بر كاهش امکان وقوع این خطرات، نحوه برخورد کارکنان در صورت وقوع را مؤثرتر و ایمن‌تر می‌کند تا عوارض پس از وقوع و آسیب‌های شغلی کاهش پیدا کنند. توجه به این اصول مهم به عنوان تنها راه موثر در اولویت است.

 فراگیران در این کارگاه آموزشی با مباحثی نظیر: روش‌های كنترلي مناسب برای حذف يا كاهش بروز خطرات آلاینده‌های شیمیایی، برگه ایمنی مواد شیمیایی و آشنايي با لوزي شناسايي خطر، نکات ایمنی و کمک‌های اولیه درصورت وقوع مواجهات شغلی ناشی از مواد و محلول‌های شیمیایی آشنا می­شوند.

 

پیوستها

تاریخ انتشار: سه شنبه 24 دی 1398