برگزاری دوره آموزشی کاربرد پژوهش در تولید برنامه های رادیویی
دوره مجازی( آنلاین) آموزش «کاربرد پژوهش در تولید برنامه های رادیویی» با هدف ارتقا و توانمندسازی فراگیران بکارگیری انواع روش های تحقیق و پژوهش در تولید برنامه های رادیویی برای عنوان شغلی تهیه کننده رادیویی در اداره کل آموزش طراحی شده است.

این دوره آموزشی از 19 مرداد تا 6 مهرماه 1399 به مدت 32 ساعت (16ساعت نظری و 16 ساعت عملی) توسط آقای مهدی رستمی(مدرس) و آقایان بهزاد آسمان نسب(کارشناس اجرا) و مجید نوری(کارشناس پشتیبانی فناوری) در حال برگزاری است.

کاربرد پژوهش به معنای واقعی خود در رسانه نیازمند پژوهشگر و تهیه کننده حرفه ای است که سطوح خاصی از آموزش (حیطه تولید پژوهش محور) را گذرانده باشند تا بتوانند با همکاری و تعامل، برنامه ای که نیازهای اساسی رسانه به پژوهش را پوشش می دهد، تولید نمایند. به منظور افزایش سطح کیفی برنامه ها، حفظ و رشد مخاطب ضروری است که فراگیران مهارت چگونگی بکارگیری محتوای پژوهش در تولید برنامه را کسب نمایند. یکی از علت های اصلی ضعف در جذب مخاطب برنامه های رادیویی، بی محتوایی و نبود پژوهش اصولی و به روز در تولید برنامه است. برنامه سازان باید با اصول و مبانی پژوهش در رادیو آشنا شوند تا برنامه های جذاب بسازند.

سرفصل های دوره آموزشی مجازی شامل این موارد است:

  -  ضرورت و اهداف موضوع - برنامه پژوهش محور، بایدها و نبایدهای آن در عصر شبکه

  -  برنامه پژوهش محور(فرایند ها و راهبردها)

   - راهبرد توزیع محتوای پژوهشی در برنامه و متناسب سازی آن در متن، افکت، موسیقی و ساختار در قالب های متداول رادیویی

  -  تهیه کنندگی رادیو در عصر شبکه

   - رادیو و تجربه 360 درجه

   - پادکست و سبک زندگی امروز

    -بررسی برخی آثار منتخب پژوهش محور

   - و...

 الزامات ویژه فراگیران دوره های مجازی:

یک دستگاه رایانه مجهز به بلندگو و متصل به اینترنت که نرم‌افزارهای فلش پلير و مرورگر گوگل كروم یا موزیلا (فایرفاکس) روی آن نصب باشد.

عضویت در گروه پیام رسان سروش یا واتس آپ برای ارتباط فراگیران با استاد و کارشناسان دوره آموزشی، انجام و ارسال تکالیف و...

 فراگیران می­تواند برای ورود به دوره آموزشی از لینک زیر استفاده کنند.

http://td.irib.ir/

  از فراگیران انتظار  می رود پس از پایان دوره بتوانند:

بایدها و نبایدهای برنامه پژوهش محور را توضیح دهد؛ محتوای پژوهشی برنامه را با در نظر گرفتن متن، افکت، موسیقی و ساختار به درستی در برنامه توزیع کند؛    فرایند چگونگی تولید محتوای با کیفیت و پخش در زمان مناسب با بکارگیری فناوری نوین را شرح دهد؛ پژوهشگر و تهیه کننده، براساس مطالب ارائه شده توسط مدرس یک برنامه پژوهشی به مدت 5 دقیقه تولید کنند؛ زمینه های فکری و تقریب ذهنی پژوهشگر و تهیه کننده رادیویی به منظور تعامل منطقی در بکارگیری درست پژوهش در فرآیند تولید ایجاد شود.


در زیر تصاویری از شرکت کنندگان برخط مراکز خوزستان. یزد، کرمان، گلستان،  کهگیلویه و بویر احمد، سمنان، بوشهر، گرگان،  مازندران، خراسان شمالی، خراسان رضوی و قم را مشاهده می کنید.

پیوستها

تاریخ انتشار: چهارشنبه 26 شهریور 1399