برگزاری کارگاه آموزشی مبانی آپلینک + SNGدر مرکز اصفهان
کارگاه آموزشی مبانی آپلینک + SNGبا هدف آشنایی فراگیران با مبانی آپلینک و SNG، ویژه عناوین شغلی مهندس فنی، کمک مهندس فرستنده و تکنسین فرستنده از تاریخ 24 تا 97/7/26 به مدت 24 ساعت با حضور مدرس کارگاه آقای حسن عبدا...پور در مرکز اصفهان در حال برگزاری است.

     تمامی شبکه­ های استانی از طریق فیبر نوری و ارتباط ماهواره ­ای به تهران انتقال داده می ­شوند که در پکیج شبکه‌های استانی بر روی ماهواره‌های ایرانست (26E) پخش می‌شوند و از این طریق مجدداً فرستنده‌های تلویزیونی در تمام نقاط کشور، شبکه‌های استانی مربوطه خود را بر روی پخش زمینی خود قرار می‌دهند. از این رو در تمام مراکز استان‌ها واحد ارتباطات ماهواره‌ای با سیگنال‌رسانی دائمی و شیفت‌های 24 ساعته باید آماده خدمت بوده و لذا افراد شیفت باید نسبت به مفاهیم ارتباطات ماهواره‌ای تسلط کافی داشته باشند. بنابراین علاوه بر دانش مخابراتی بایستی دارای مهارت­ های فنی ارسال، دریافت، اندازه‌گیری و عیب‌یابی تجهیزات ماهواره‌ای باشند. همچنین در بیشتر مراکز تجهیزات SNG به منظور برقراری ارتباط زنده تلویزیونی برای برنامه‌های مختلف موجود است که عملاً یک آپلینک سیار می‌باشد؛ لذا علاوه بر تمامی مهارت‌ها و دانش‌هایی که در واحد ارتباطات ماهواره‌ای برای بهره برداری SNG لازم است، نیاز به آشنایی با واحدهای صدا و تصویر نیز می ­باشد.     

   فراگیران در این کارگاه با مباحثِ ساختمان و مدارات ماهواره، پارامترهای یک مدار GEO، پارامترهای یک ایستگاه زمینی ماهواره‌ای، انواع ماهواره از لحاظ کاربرد، پوشش‌های ماهواره‌ای، طیف فرکانسی در ماهواره‌های مخابراتی، نحوه انتقال تصویر ديجيتال، توزيع کننده‌های تصوير و توزيع کننده‌های صدا در بیس باند، واسط­ه ای فيبر برای انتقال سيگنال ­های صدا، تصوير، ديتا، ASI و RF، آشنایی با انواع کابل و کانکتور، روش­های کنترل و دسترسی برای پيکربندی تجهيزات، فشرده ­سازی و پارامترهای کليدی در انکدر و انواع انکدرهای استفاده شده در صدا و سيما و نرم­ افزار بیس باند و بررسی و پیکربندی انواع SNGهای موجود سازمان و عیب ­یابی آشنا می ­شوند.

پیوستها

تاریخ انتشار: چهارشنبه 25 مهر 1397